100-րդ տարելից. Հայաստանում հարգում են Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը (լուսանկարներ)
Ուղիղ մեկ դար առաջ Օսմանյան Թուրքիայի իշխանությունների կողմից 1,5 մլն հայ է բնաջնջվել, տեղահանվել հայրենիքից: Այսօր Հայաստանը և մարդասեր հանրությունը հարգում է մահացած հայերի հիշատակը: Ապրիլի 24-ը պայմանականորեն է Ցեղասպանության օր է համարվում, քանի որ 1915-ի ապրիլի 24-ին Կոստանդնապոլսում ձերբակալվեց շուրջ 600 հայազգի մտավորական։
Ցեղասպանության հիմնական կազմակերպիչներ են համարվում երիտթուրքերի առաջնորդներ Թալեաթը, Ջեմալը, Էնվերը և «Հատուկ կազմակերպության ղեկավար» Բեհաեդդին Շաքիրը: Հայկական Սփյուռքի մեծ մասն առաջացել է Օսմանյան կայսրությունից բռնագաղթված և Մեծ եղեռնը վերապրած հայերից։
«Ցեղասպանություն» եզրույթը առաջինը շրջանառության մեջ է դրել հրեական ծագում ունեցող լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը՝ Օսմանյան կայսրությունում հայերի ու ֆաշիստական Գերմանիայի կողմից հրեաների զանգվածային ոչնչացումը բնութագրելու համար: Հոլոքոստից հետո հայերի Ցեղասպանությունը պատմության մեջ իր ուսումնասիրվածությամբ համարվում է երկրորդը։
Պատմական աղբյուրները լի են այդ տարիներին թուրքերի կողմից հայերի նկատմամբ կատարված վայրագությունների նկարագրություններով: Տեղահանման են ենթարկվել կայսրության գրեթե բոլոր հիմնական կենտրոնների հայերը։
Նախ Օսմանյան Թուրքիայի իշխանությունները հավաքել են առողջ տղամարդկանց՝ հայտարարելով, որ բարյացակամ տրամադրված կառավարությունը, ելնելով ռազմական անհրաժեշտությունից, պատրաստվում է հայերին վերաբնակեցնել նոր տներում։ Հավաքված տղամարդիկ փակվել են բանտերում, իսկ այնուհետև քշվել անմարդաբնակ վայրեր և ոչնչացվել հրազենի կամ սառը զենքի օգնությամբ։ Այնուհետև հավաքագրվել են ծերունիները, կանայք և երեխաները, որոնց նույնպես հայտնել են, որ նրանք պետք է վերաբնակեցվեն։ Նրանց քշել են շարասյուներով՝ ժանդարմների հսկողության տակ։ Նրանք, ովքեր ի վիճակի չեն եղել այլևս գնալու, սպանել են. բացառություն չեն եղել արվում նաև հղի կանայք։
Թուրք Ժանդարմներն ըստ հնարավորության ընտրել են երկար երթուղիներ կամ մարդկանց ստիպել են հետ գնալ նույն երթուղուվ, մինչև ծարավից ու քաղցից չմեռներ վերջին մարդը։ Թալեաթը հրամայել էր սպանել բոլոր աքսորյալ հայերին՝ ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց ու երեխաներին։
Թուրք պաշտոնյան իր հրահանգներով բոլոր կուսակալներից պահանջել է սպանել հայերին՝ հրահանգելով. «Սկսեք գործել նախկին հրամանների համաձայն, և դա կատարեցեք որքան կարելի է շուտ, Ձեզ արդեն հաղորդվել է, որ Ջեմիյեթի ցուցումով որոշվել է լիովին ոչնչացնել Թուրքիայում ապրող հայերին։ Նա, ով դուրս կգա այդ որոշման դեմ, չի կարող մնալ պաշտոնական դիրքում։ Ինչքան էլ դաժան լինեն ձեռնարկվող միջոցները, պետք է վերջ արվի հայերի գոյությանը։ Որևէ ուշադրություն մի դարձրեք ո՝չ տարիքին, ո՝չ սեռին և ո՝չ էլ խղճմտանքին»։
Մինչդեռ առաջադեմ մարդկությունը վաղուց արդեն ընդունել է փաստը, ճանաչել ու դատապարտել:
Հայոց ցեղասպանությունն արդեն ճանաչել և դատապարտել են Ուրուգվայը (1965թ.), Կիպրոսի Հանրապետությունը (1982թ.), Արգենտինան (1993թ.), Ռուսաստանի Դաշնությունը (1995թ.), Կանադան (1996թ.), Հունաստանը (1996թ.), Լիբանանը (1997թ.), Բելգիան (1998թ.), Իտալիան (2000թ.), Վատիկան (2000թ.), Ֆրանսիան (2001թ.), Շվեյցարիան (2003թ.), Սլովակիան (2004թ.), Հոլանդիան (2004թ.), Լեհաստան (2005թ.), Գերմանիան (2005թ.), Վենեսուելան (2005թ.), Լիտվիան (2005թ.), Չիլին (2007թ.), Շվեդիան (2010թ.), Բոլիվիա (2014), Ավստրիա (2015), Չեխիա (2015): Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչել են նաև Վատիկանը, Եվրախորհուրդը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը: ԱՄՆ 50 նահանգների գերակշիռ մասը ապրիլի 24-ը ճանաչել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:

Exactly one hundred years ago, 1.5 million Armenians were killed by the Ottoman Turks and many were deported from their historical homeland. Today, on April 24, Armenia and the Armenians around the world will commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The Armenian Genocide has been recognized and condemned by Uruguay (1965), the Republic of Cyprus (1982), Argentina (1993), Russia (1995), Canada (1996), Greece (1996), Lebanon (1997), Belgium (1998), Italy (2000), Vatican (2000), France (2001), Switzerland (2003), Slovakia (2004), The Netherlands (2004), Poland (2005), Germany (2005), Venezuela (2005), Lithuania (2005), Chile (2007), Sweden (2010), Bolivia (2014). The Armenian Genocide has been recognized by the Vatican, the European Parliament and the World Council of Churches. 43 of 50 U.S. states have recognized and condemned the Armenian Genocide. Parliaments of several European countries have adopted laws criminalizing the denial of the Armenian Genocide.
Turkey, however, denies the fact of the Armenian Genocide.
Intending to annihilate Armenians, they wanted to eliminate the Armenian Question. Armenia and Armenians were an obstacle on the way of the project of the Yong Turks. Their dream of “Great Turan” was to stretch from the Bosphorus to Altai. During the First World War the Young Turks perpetrated massacres against Assyrians, Greeks and Arabs living in the Ottoman Empire.
In February 1915 the military minister Enver Pasha ordered to eliminate the Armenian soldiers serving in the Army. On April 24 and the following days 800 Armenians were arrested in Constantinople and exiled to the depths of Anatolia. Armenian writers, journalists, doctors, scientists, clergymen, intellectuals including Armenian members of the parliament were among them. A part of them died on the way of the exile, while others died after reaching there.
The first international response to the violence resulted in a joint statement by France, Russia and the Great Britain in May 1915, where the Turkish atrocities against the Armenians were defined as “a crime against humanity and civilization”. According to them, Turkish government was responsible for the implementation of the crime.