ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման իր ամենամյա ապրիլ 24-յան ուղերձն է հղել հայ ժողովրդին` 1915 թվաանի դեպքերը նկարագրելով որպես Մեծ եղեռն: Ինչպես և նախորդ ուղերձներում, այս անգամ ևս ԱՄՆ նախագահը չի հնչեցրել Ցեղասպանություն եզրույթը:
ԱՄՆ նախագահի ուղերձը ներկայացնում ենք ստորև:
«Այս տարի մենք հիշատակում ենք Մեծ եղեռնի` 20-րդ դարի առաջին զանգվածային վայրագությունների հարյուրամյակը: 1915 թվականից սկսած Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը տեղահանվեցին, կոտորվեցին և իրենց մահը գտան գաղթի ճանապարհին: Ոչնչացվեց նրանց մշակույթը և ժառանգությունը իրենց հինավուրց հայրենիքում: Սարսափելի բռնությունների հետևանքով, որոնք տառապանք բերեցին բոլոր կողմերին, մեկևկես միլիոն հայեր կործանվեցին:
Երբ 1915-ի սոսկալի իրադարձությունները բացահայտվեցին, ԱՄՆ դեսպան սըր Հենրի Մորգենթաուն տագնապի ազդանշան հղեց ԱՄՆ իշխանություններին և հակամարտության մեջ մտավ օսմանյան ղեկավարության հետ: Նրա և այսօրինակ այլ ջանքերի շնորհիվ երևան եկավ ճշմարտությունը Մեծ եղեռնի մասին և ավելի ուշ իր ազդեցությունը թողեց այնպիսի իրավապաշտպանների աշխատանքի վրա, ինչպիսին էր Ռաֆայել Լեմկինը, ով իր ներդրումն ունեցավ Միացյալ ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների հռչակագրի ընդունման գործում:
Այս դաժան կոտորածների ֆոնին ամերիկացի և հայ ժողովուրդը կապվեցին համայն մարդկության կապերով: Հասարակ ամերիկացիները միլիոնավոր դոլարներ հանգանակեցին` տուժած հայ երեխաներին օժանդակություն ցուցաբերելու համար: ԱՄՆ կոնգրեսը հիմնեց Մերձավոր Արևելքի Օգնություն կազմակերպությունը, որը միջազգային մարդասիրական օգնության ոլորտում առաջամարտիկ կազմակերպությունէ: Հազարավոր հայ փասխստականեր նոր կյանք սկսեցին ԱՄՆ-ում, որտեղ նրանք ուժեղ և ակտիվ համայնք ձևավորեցին` դառնալով ամերիկյան հասարակության հիմնասյուններից մեկը: Հասնելով հասարակության մեջ բարձր դիրքի` գործարարներ, բժիշկներ, դերասաններ և մարմնամարզիկներ` նրանք իրենց անգնահատելի ներդրումն ունեցան իրեն նոր օջախում:
Այս հարյուրամյակը հանդիսավոր պահ է: Այն մեզ կոչ է անում անդրադառնալ պատմական հիշողության կարևորությանը, ինչպես նաև պատմության հետ հաշվի նստելու դժվարին գործին: Ես հետևողականորեն հայտարարել եմ 1915-ին կատարվածի վերաբերյալ իմ սեփական տեսակետը, և իմ տեսակետը չի փոխվել: Փաստերի լիակատար, շիտակ և արդարացի ճանաչումը մեր շահերից է բխում: Ազգերն ավելի հզոր են, երբ զարգանում են՝ ճանաչելով սեփական անցյալի վտանգավոր դրվագները, և հենց դրա ճանաչման մեջ է նոր, ավելի հանդուրժող ապագա կառուցելու ճանապարհը:
Մենք ողջունում ենք Ֆրանցիսկոս պապի, թուրք և հայ պատմաբանների տեսակետները, ինչպես նաև բոլոր նրանց կարծիքները, ովքեր ջանքեր են գործադրել պատմության այս մութ էջերին լույս սփռելու ուղղությամբ: Այս հանդիսավոր պահին մենք կանգնում ենք հայ ժողովրդի կողքին` հիշելու այն, ինչն արդեն կորսված է: Խոստանում ենք` ով տառապել է, չի մոռացվելու: Եվ մենք պարտավորեցնում ենք ինքներս մեզ դասեր քաղել այդ ցավալի ժառանգությունից, որպեսզի ապագա սերունդները չկրկնեն այն»,- ասել է Բարաք Օբաման:

В обращении президента США Б. Обамы к 100-й годовщине Геноцида армян использована формулировка «Мец Ехерн»
10:48 24/04/2015
Президент США Барак Обама выступил с ежегодным обращением в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г., однако даже к 100-й годовщине трагедии вновь не произнес слово «геноцид». Американский лидер в очередной раз использовал формулировку «Мец Ехерн» (на армянском языке данное выражение синонимично словам «резня», «геноцид», а «мец» означает «великий», «масштабный»).
В послании президента США говорится: «В этом году мы отмечаем столетие первых массовых варварств 20 века – Мец Ехерна. Начиная с 1915 года, проживающие в Османской империи армяне были депортированы, подвергнуты погромам и нашли смерть на пути переселения. Их культура и наследие были стерты с их древней родины. В результате ужасных актов насилия, которые принесли страдания всем сторонам, были убиты 1,5 млн. армян».
«Когда стало известно об ужасных событиях 1915 года, посол США Генри Моргентау забил тревогу американским властям и вступил в конфронтацию с османским руководством. Благодаря его усилиям и усилиям других раскрылась правда о Мец Ехерне и позднее она повлияла на деятельность таких правозащитников, как Рафаэль Лемкин, который внес свой вклад в принятие декларации прав человека Организации Объединенных Наций.
На фоне этой страшной резни американский и армянский народы объединились общечеловеческими связями. Рядовые американцы собрали миллионы долларов в поддержку страждущих армянских детей. Конгресс США учредил Организацию по оказанию помощи на Ближнем Востоке, которая стала одной из первых международных гуманитарных организаций», – отметил Обама.
По словам Б. Обамы, тысячи беженцев начали новую жизнь в США, сформировали здесь сильную и активную общину, став одним из столпов американского общества и внеся неоценимый вклад в развитие государства.
Президент США отметил значимость сегодняшней даты, «призывающей обратиться к важности исторической памяти, а также к сложнейшему делу считаться с историей».
«Я последовательно выражал собственную точку зрения касательно произошедшего в 1915 году, и мое мнение не изменилось. Полноценное, честное и справедливое признание фактов исходит из наших интересов. Нации становятся сильней, когда развиваются, признавая опасные фрагменты собственного прошлого, и именно в признании этого заключается путь к построению нового, более толерантного будущего», – говорится в послании главы американского государства.
Барак Обама также заявил, что США приветствуют позиции Папы Римского Франциска, армянских и турецких историков, а также всех, кто «приложил усилия с целью пролить свет на эти темные страницы истории».
«В этот торжественный момент мы поддерживаем армянский народ, чтобы вспомнить об утерянном. Обещаем, что все, кто страдал, не будут преданы забвению. И мы обязываем сами себя извлечь уроки из этого скорбного наследия, чтобы оно не повторялось у будущих поколений», – отметил президент США.