Սերժ Սարգսյան. Վերքն արյունահոսում է, որովհետև աշխարհում շատ են չեզոքությունը, լռությունը, ժխտողականությունը
11:55 24/04/2015
ՀՀ Նախագահ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը, Հայաստան ժամանած բազմաթիվ բարձրաստիճան պատվիրակությունների և պետությունների ղեկավարների հետ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, մասնակցել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողությանը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը Ծիծեռնակաբերդում
«Մեծարգո՛ Նախագահներ,
Պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հարգարժա՛ն ներկայացուցիչներ,
Գերաշնորհ սրբազան հայրեր,
Հարգարժա՛ն հյուրեր,
Այսօր մենք Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Հարյուր տարի առաջ այս օրը՝ ապրիլի 24-ին Օսմանյան կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսում և կայսրության այլ քաղաքներում հայ մտավորականների զանգվածային ձերբակալություններով սկսվեց լայնորեն իրականացվել 20-րդ դարի մեծագույն հանցագործություններից մեկը: Դրան նախորդել էին հայ զինվորականների զինաթափումն ու կոտորածը: Այն, ինչ կատարվեց 1915 թվականին և շարունակվեց հաջորդ տարիներին, աննախադեպ էր իր ծավալներով և հետևանքներով:
Հայ ժողովրդի արևմտյան հատվածը, որ հազարամյակներով ապրել էր իր տանը, իր բնօրրանում, իր հայրենիքում, տեղահանվեց և բնաջնջվեց համաձայն պետականորեն մշակված ծրագրի՝ բանակի, ոստիկանության, այլ պետական կառույցների և հատուկ այդ նպատակով բանտերից ազատ արձակված հանցագործներից կազմված հրոսակախմբերի անմիջական մասնակցությամբ:
Մարդկային լեզուն անզոր է փոխանցելու այն, ինչ ապրեց մի ողջ ժողովուրդ: Սոսկ հայ լինելու պատճառով շուրջ մեկուկես միլիոն մարդ սպանվեց՝ հավերժական լռության մեջ թաքցնելով մարդկային ցեղի աներևակայելի վայրագությունները: Մի մասն էլ վերապրեց՝ սեփական կյանքի օրինակով սերնդեսերունդ փոխանցելով պատմության պատգամը:
Երեկ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին սրբադասեց Հայոց ցեղասպանության նահատակներին. նրանք այլևս զոհեր չեն, այլ իրենց հեղված արյամբ մահվան և չարիքի հանդեպ հաղթանակ տարած սրբեր և արդարության կոչ անող երկնային զինվորներ:
Ցավոք, ապրիլ ամիսն իր սև հետքը թողեց ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության պատմության մեջ: Այդ ամիսն է համարվում նաև Հոլոքոստի, Ռուանդայում և Կամբոջայում իրագործված ցեղասպանությունների սկիզբը: Եվ այսօր, նույն ապրիլ ամսին, մենք Ծիծեռնակաբերդում ենք՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում՝ բարձրաձայնելու. «Թո՛ղ այսուհետ աշխարհի որևէ ծայրում հուշահամալիր կանգնեցնելու կարիք չլինի՝ հիշատակելու պատմության նոր ամոթալի էջեր, թո՛ղ նոր «ծիծեռնակաբերդեր», «յադ վաշեմներ», «մահվան հովիտներ» և «գիզոզիներ» չլինեն»:
Եվ այս պահի ուղերձը, բարձրանալով երկինք և միախառնվելով օրերս Սուրբ Աթոռում մատուցված խորախորհուրդ պատարագի ելևէջներին, աշխարհի բոլոր կողմերում սփռված քույր եկեղեցիների միասնական ղողանջներին, թո՛ղ ցրի հարյուրամյա ժխտողականության խավարն ու վերջ դնի նույնիսկ մեր օրերում՝ 21-րդ դարում, ցեղասպանության սարսափներն ապրող մարդկանց տանջանքներին: Սա՛ է մեզ հասած պատգամը, որ մենք պարտավոր ենք փոխանցել հաջորդ սերունդներին:
Հիշողության և պատասխանատվության վրա խարսխված մեր քաղաքականության նպատակը մարդկության դեմ հետագա հանցագործությունների կանխարգելման արդյունավետ մեխանիզմների ձևավորումն է: Եվ ինչպես իրավացիորեն նշեց Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը. «Չարիքի քողարկումը կամ դրա մերժումը նման է նրան, որ թույլ տանք վերքն առանց վիրակապելու շարունակի արյունահոսել»: Վերքն արյունահոսում է, որովհետև աշխարհում շատ են չեզոքությունը, լռությունը, ժխտողականությունը և պակաս՝ մարդկայնությունը:
Բայց չէ՞ որ դարեր շարունակ հենց մարդասիրությունն ու մարդկայնությունն են եղել մարդու իրավունքների միջազգային կառուցակարգերի ձևավորման շարժիչ ուժը: Հենց բարոյական մղումներով և համամարդկային արժեքներով տոգորված Անրի Դյունանը հիմք դրեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ստեղծմանը: Հենց բարոյական արժեքներով և Հայոց ցեղասպանության սարսափազդու իրողությունից դրդված Ռաֆայել Լեմկինը ստեղծեց «ցեղասպանություն» եզրույթը, որը, ցավոք, հետագայում բազմիցս պիտի կիրառվեր: Ուշագրավ է, որ երբ Լեմկինին հարցնում էին, թե ինչ է ցեղասպանությունը, նա պատասխանում էր՝ դա այն է, ինչ պատահեց հայերի հետ:
Այո՛, այսօր էլ քիչ չեն համամարդկային արժեքների ժխտման և պատմության խեղաթյուրման դեպքերը, որոնք նպաստում են նմանատիպ հանցագործությունների կրկնությանը. Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին բոլորս ենք ականատես:
Մենք պարտավոր ենք լուծումներ գտնել նախքան մարդկությունը մեկ անգամ ևս կդավաճանի իր տված «այլևս երբեք» խոստմանը: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը կարծես թե դարձավ նման հանցագործությունների դեմ միջազգային պայքարի մի նոր հանգրվան. միայն վերջին շրջանում աշխարհի տարբեր երկրներ և միջազգային կառույցներ ճանաչեցին 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, որոշները վերահաստատեցին այն, որոշ երկրներ էլ՝ քրեականացրին այն մերժելու, ժխտելու փորձերը մեկ համոզմունքով՝ դա է համաշխարհային պատմության մութ էջերը լուսավորելու և նման էջեր այլևս չգրելու միակ ուղին:
Տեղահանության և աքսորի տառապանքներից հետո Սիրիայի Դեր Զորի անապատում վախճանվեցին հարյուր հազարավոր հայեր: Դեր Զորում հուշարձան ու եկեղեցի էր կառուցված, որտեղ ամփոփված էին մեր նահատակների մասունքները: Մի քանի տարի առաջ այդ եկեղեցու բակում ես արտասանել եմ հետևյալ խոսքերը. «Մենք ծրագրում ենք ապրել ու շատանալ: Մեզ այլևս անհնար է վախեցնել կամ շանտաժի ենթարկել, որովհետև մենք տեսել ենք ամենասարսափելին: Մենք ապրելու և արարելու ենք կրկնապատիկ ուժով՝ և՛ մեր, և՛ մեր անմեղ զոհերի փոխարեն: Մենք նայում ենք առաջ, որովհետև դեռ շատ բան ունենք ասելու և տալու միմյանց, շատ բան ունենք ասելու և տալու աշխարհին»: Դեր Զորի եկեղեցու բակում, երբ հնչում էին այս բառերը, ես այսօրվա պես նայում էի առաջ: Անցյալ տարի այդ նույն եկեղեցին հուշարձանի հետ միասին ուղղակի պայթեցվեց: Մեր զոհերի մասունքներն ու ոսկորներն անգամ մինչև այսօր ոմանց հանգիստ չեն տալիս:
Սա՛ է այսօրվա իրականությունը: Նաև այստե՛ղ է խնդրի արդիականությունը:
Մարդկության հիշողությունը պատմության յուրահատուկ մաղն է, ուստի համամարդկային պատմությունն առանձնահատուկ երախտագիտությամբ է մշտապես հիշում և հիշատակում այն բոլոր մարդկանց, երկրներին և միջազգային կազմակերպություններին, որոնք, օգնության հասնելով ամենածանր պահին, փրկեցին ոչ թե միլիոնավոր մարդկանց ֆիզիկական գոյությունը միայն, այլև մարդկության հանդեպ մարդու սպանված հավատը։
Այսօր էլ Հայոց ցեղասպանությունը մերժող դաժան, բայց նահանջող մեքենային ողջ աշխարհում դիմակայում են խիղճն ու ազնվությունը։ Հենց խիղճն ու ազնվությունն են մերժողականության հականիշը։ Ցեղասպանության ճանաչումը աշխարհի տուրքը չէ հայ ժողովրդին ու նրա զոհերին։ Ցեղասպանության ճանաչումը մարդկային խղճի և արդարության հաղթանակն է անհանդուրժողականության ու ատելության հանդեպ։
Ուստի համայն հայության անունից շնորհակալ եմ Ձեզ, Նախագա՛հ Անաստասիադես, Նախագա՛հ Նիկոլիչ, Նախագա՛հ Օլանդ, Նախագա՛հ Պուտին, շնորհակալ եմ միջազգային ողջ հանրությանը` ի դեմս այստեղ ներկայացված պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների, բոլոր նրանց, ովքեր մեր կողքին են, բոլոր նրանց, ովքեր կուզենային մեր կողքին լինել: Մենք շնորհակալ ենք աշխարհի երկրների քաղաքացիական հասարակություններին և միջազգային մամուլի ներկայացուցիչներին, որոնք բարձրաձայնել ու բարձրաձայնում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը: Շնորհակալ ենք այս տարի աշխարհով մեկ անցնող միջոցառումների ընթացքում հայ ժողովրդի կողքին կանգնած՝ բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց: Շնորհակալ ենք այսօր Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում հավաքվածներին. նրանք ուժեղ մարդիկ են և ճիշտ գործ են անում իրենց հայրենիքի համար:
Հայ ժողովուրդը այսուհետ ևս մշտապես կանգնելու է նրանց կողքին, ովքեր տառապել են մարդկության դեմ գործած հանցագործություններից: Ցեղասպանությունների դեմ միջազգային անզիջում պայքարը մեր արտաքին քաղաքականության անբաժանելի մասն է լինելու:
Շնորհակալ եմ բոլորիդ, որ այստեղ եք՝ վերահաստատելու ձեր հանձնառությունը համամարդկային արժեքներին, ասելու, որ ոչինչ չի մոռացվել, ասելու, որ հարյուր տարի հետո էլ հիշում ենք և պահանջում»:

Serzh Sargsyan: Wound is bleeding because there is too much neutrality, silence, and denial around the world
12:43 24/04/2015
Today – the day of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide – Armenian President Serzh Sargsyan, Chairman of the State Commission on Coordination of the Events for the Commemoration of the 100th Anniversary of the Armenian Genocide, accompanied by heads of numerous senior-level delegations and heads of state who have arrived in Armenia, visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex and took part in the commemorative ceremony of the Armenian Genocide Centennial. President Serzh Sargsyan delivered a speech.
Statement by Serzh Sargsyan, the President of the Republic of Armenia, in Tsitsernakaberd
Honorable Presidents,
Distinguished representatives of states and international organizations;
Your Holiness,
Eminences,
Esteemed Guests,
My fellow compatriots,
We stand on Tsitsernakaberd Hill today to commemorate the victims of the Armenian Genocide. On the 24th of April, this day a hundred years ago, the extensive enactment of one of the gravest crimes of the 20th century began with mass arrests of the Armenian intellectuals in Constantinople, the capital of the Ottoman Empire, and other cities of the empire. It had been preceded by the disarmament and massacre of the Armenian servicemen. What subsequently happened in 1915 and the years that followed was unprecedented in terms of volume and ramifications.
The Western part of the Armenian people, who for millennia had lived in their homeland, in the cradle of their civilization, were displaced and annihilated under a state-devised plan with direct participation of the army, police, other state institutions, and gangs comprised of criminals released from the prisons specifically for this purpose.
Human language is not capable of describing all that was experienced by a whole nation. Around 1.5 million human beings were slaughtered merely for being Armenian, as unimaginable atrocities of the human race became concealed in eternal silence. Some survived, with their life stories conveyed as historical testaments to generations to come.
Yesterday, the Armenian Apostolic Church canonized the martyrs of the Armenian Genocide. They are victims no more. They are saints, whose blood was shed, victorious over death and evil, heavenly soldiers calling for justice.
Dear Attendees,
Unfortunately, April left a black trace in the history of not only the Armenian people, but humankind as whole. April is also the month in which the perpetration of the Holocaust, and crimes of genocide in Rwanda and Cambodia commenced. We stand here today, in the very month of April, in Tsitsernakaberd — the Armenian Genocide Memorial, to proclaim: May there never again be a need to erect a memorial to commemorate new disgraceful chapters of history anywhere in the world! May there be no more need for a new Tsitsernakaberd, Yad Vashem, Killing Fields, and Gisozi!
May this message rise to the skies, intertwining with the profoundly symbolic liturgy served yesterday at the Mother See of Holy Etchmiadzin, and the consonant peals of the Sister Churches in all corners of the world, may it dispel the hundred-year-long darkness of denial, and put an end to the suffering of people experiencing the horrors of genocide even in the modern day, in the 21st century. This is the testament that reached us, and it is our duty to convey it to the generations to come.
The goal of our policy, anchored in memory and responsibility, is to form effective mechanisms for preventing future crimes against humanity. As Pope Francis justly said, “concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it.” The wound is bleeding, because there is too much neutrality, silence, and denial around the world, and there is still too little humanity.
We shall not forget that for centuries humanism and benevolence have been the engine that led the formation of international human rights mechanisms. Moral aspirations and universal values were what inspired Henry Dunant to lay the ground for creation of the International Committee of the Red Cross. Moral values and the horrifying reality of the Armenian Genocide were what urged Raphael Lemkin to coin the term “genocide,” which would unfortunately have to be used over and over again. As a matter of fact, when Lemkin was asked what genocide was, he answered that it was what happened to the Armenians.
As we speak, there are still too many instances of denying universal values and contorting history, which pave the way to the recurrence of these crimes: we can all see the situation in the Middle East.
We must find solutions before humankind once more breaks its “never again” vow. It seems that the Armenian Genocide Centenary has become a new milestone in the international fight against these crimes: in the last period, countries around the world and international organizations recognized the first Genocide of the 20th Century, some reaffirmed their recognition, and others criminalized attempts of its denial, all sharing the belief that it is the only way to shed light on the dark pages of the world history and to prevent such pages from being written ever again.
Distinguished Guests,
Hundreds of thousands of Armenians perished in the Deir-ez-Zor desert after suffering displacement and exile. A monument and a church were built in Deir-ez-Zor, and the remains of our martyrs were laid to rest there. A few years ago, I stood near that Church and said these words: “We plan to live and multiply. It is no longer possible to intimidate or to blackmail us, because we have experienced the most horrible. We shall live and create twice as vigorously—for us, and for our innocent victims. We look to the future, because we still have much to say and to share with one another, we have much to say and to give to the world.” When I stood near the Deir-ez-Zor church and said these words, I was, like today, looking to the future. Last year, the church and the monument were simply blown up. To this very day, there are some who are yet at unease with the remains and bones of our victims.
This is the reality today. This is why the issue is pressing.
Human memory is a unique sieve of history. Global history shall always remember and cherish all the individuals, countries, and international organizations that came to help at the hardest times and saved not only the physical existence of millions of people, but also the ruined faith in humanity.
Around the world, conscience and probity are withstanding the cruel, but retreating machine of the Armenian Genocide denial. Conscience and probity are the antipodes of denial. Recognition of the Genocide is not the world’s tribute to the Armenian people and our martyrs. Recognition of the Genocide is the triumph of human conscience and justice over intolerance and hatred.
Hence, on behalf of all Armenians, I am grateful to you, President Anastasiades, President Nikolić, President Hollande, President Putin. I am grateful to the whole international community, represented here by many of your states and international organizations. I am grateful to all those that stand by our side, to all those that wish to be by our side. We are grateful to the global civil society and international press representatives that have been voicing the importance of the Armenian Genocide recognition. We are grateful to all people of good will — all those who stood by the side of the Armenian people in the course of commemoration events around the world this year. We are grateful to those who gathered at Taksim Square in Istanbul today: they are strong people who are standing for the right cause for their fatherland.
The Armenian people will always remain standing by the side of those who suffered from crimes against humanity. The unyielding international struggle against crimes of genocide will remain an integral part of our foreign policy.
I am grateful to all of you for being here to reiterate your commitment to universal values, to say that nothing has been forgotten, and to say that, a hundred years past, we remember and we demand.