Վլադիմիր Պուտին. Այսօր մենք սգում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին (տեսանյութ)
«Այսօր մենք սգում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին»,-Ծիծեռնակաբերդում ունեցած իր ելույթում նշեց Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
ՌԴ նախագահն իր խոսքում հիշեցրեց, որ 1.5 մլն խաղաղ բնակիչներ սպանվեցին ու ավելի քան 6 հարյուր հազարը վտարվեցին սեփական երկրից ու զանգվածային հետապնդումների ենթարկվեցին, ոչնչացվեցին ճարտարապետության անգին հուշարձաններ, հինավուրց գրքեր ու անգին ձեռագրեր այրվեցին:
«1915 թվականի իրադարձությունները ցնցեցին ողջ աշխարհը՝ Ռուսաստանում այն ընդունեցին որպես սեփական ցավ: Հարյուր հազարավոր մարդիկ ապաստան գտան Ռուսաստանում ու փրկվեցին: Հենց ռուսական դիվանագիտությունը հասավ հայ ժողովրդի նկատմամբ կատարվածի միջազգային դատապարտմանը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան ու Մեծ Բրիտանիան, քիչ առաջ Ֆրանսիայի նախագահը հիշատակեց այդ մասին, համատեղ հայտարարությամբ տեղի ունեցածն ուղղակիորեն անվանեցին մարդկության ու պետության դեմ ուղղված հանցագործություն»,-ասաց Պուտինը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև առկա հարաբերություններին, ՌԴ նախագահը նշեց, որ դրանք միշտ բնորոշվել են առանձնահատուկ մտերմությամբ և փոխադարձ օժանդակությամբ, այդպես է եղել հարյուրամյակներ ի վեր:
«Այսօր մենք սգում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին: Ռուսաստանի հարյուրավոր քաղաքներում, ընդգծում եմ, հարյուրավոր քաղաքներում կանցկացվեն հիշատակի ավելի քան երկու հազար միջոցառումներ: Դրանց կմասնակցեն ոչ միայն ռուսաստանցիներ, որոնց թիվը հասնում է 3 մլն-ի, այլև ուրիշ ազգությունների ներկայացուցիչներ: Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել ու մնում է հետևողական: Մենք մշտապես համարել ենք, որ մարդկանց զանգվածային սպանությունը չի կարող ունենալ որևէ արդարացում: Միջազգային հանրությունը պարտավոր է ամեն ինչ անել, որպեսզի անցյալի ողբերգական իրադարձությունները երբևէ չկրկնվեն, որպեսզի բոլոր ժողովուրդները կարողանան ապրել խաղաղության մեջ: Այսօր աշխարհի մի շարք շրջաններում կրկին գլուխ է բարձրացնում նեոֆաշիզմը, իշխանության են ձգտում ծայրահեղ ազգայնականները, կան նաև ռուսաֆոբիայի դրսևորումներ: Պետք է հարց տալ՝ ինչո՞ւ է այս ամենը տեղի ունենում. ո՞րն է դրա պատճառը: Եվ աշխարհի որևէ ծայրում ցանկացած գործողություն կատարելուց առաջ պետք է նախ և առաջ մտածել հետևանքների մասին»,-ասաց ՌԴ նախագահը:
Նա ընդգծեց՝ հիշելով անցյալի իրադարձությունները պետք է լավատեսությամբ հայացքն հառել ապագային:
«Պետք է կարողանանք բարություն դրսևորել, հարգել փոխադարձ շահերը, համաձայնության գալ, միայն այդպես է հնարավոր աշխարհն ավելի լավը, ավելի կայուն ու ավելի ապահով դարձնել: Մենք ձեզ հետ ենք հարգելի բարեկամներ»,-ամփոփեց իր ելույթը Վ. Պուտինը:
Նշենք, որ Ռուսաստանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է 1995 թվականի ապրիլի 14-ին:
Վ. Պուտին. Հայոց ցեղասպանությունը մեր երկրում մշտապես ընդունել են որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն

Vladimir Putin: Today we mourn with Armenian people
Today we mourn with the Armenian people, said President of Russia Vladimir Putin in his speech on the hill of Tsitsernakaberd.
The Russian President reminded in his speech that 1.5mln civilians were killed and around six hundred thousand Armenians expelled from their own homeland and were subjected to mass scale persecutions, outstanding architectural monuments were destroyed, ancient books and valuable manuscripts were burned.
“The events of 1915 shocked the entire world, and in Russia those were perceived as our own sorrow. Hundreds of thousands of people were sheltered in Russia and thus saved. It was the Russian diplomacy that enabled the international condemnation of what had been perpetrated against the Armenian people, and the President of France just mentioned about it, the Joint Declaration of Russia, France and Great Britain called those events crimes against humanity and statehood,” President Putin said in his remarks.
Speaking about the relations with Armenia on their present stage, Putin characterized it with ever-present affection and mutual support that has been in place for a number of centuries.
“Today we mourn with the Armenian people. Across hundreds of Russian cities… more than two thousand commemoration events will be held. Not only Russians, but also other nationalities in Russia will take part in them. Russia has always had its consistent position, and continues doing so. We have always considered that mass killings are impossible to justify in any ways,” Putin said.
He underlined that through remembrance of the events of the past, the future shall be embraced with optimism.
“We shall be able to express kindness, respect mutual interests, and come to terms, since that is the only way towards making a better world, more sustainable and more secure. We are standing with you, dear friends,” Putin concluded.