«Թուրքիան այս վերջին օրերին կամ վերջին շրջանում քննադատում է բոլորին՝ Հռոմի պապին, Եվրոպառլամենտին, որը ներկայացնում է 28 երկիր, Ֆրանսիային, Ռուսաստանին, Գերմանիային, Ավստրիային, շատ ուրիշ երկրների»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Թուրքիայի արձագանքները Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ տարբեր երկրների և կազմակերպությունների կողմից արված հայտարարությունների վերաբերյալ:
Թուրքիայի արձագանքները նախարարը հակաարձագանքներ անվանեց:
Նախարար Նալբանդյանը նաև ասաց. «Կարծում եմ՝ Թուրքիային ավելի հեշտ կլինի մեկ հայտարարություն անել՝ քննադատելով ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը, միջազգային հանրությունը նրա համար, որ միջազգային հանրությունը և աշխարհը խոսում են լեզվով, որն իրենք չեն հասկանում: Բայց եթե ամբողջ աշխարհը խոսում է մեկ լեզվով և դու չես հասկանում, ուրեմն պետք է մտածես՝ միգուցե սխալը հենց քո մեջ է»:

Глава МИД Армении: Язык международного сообщества непонятен Турции
Турция в последнее время и, в частности, в последние дни критикует всех – Папу Римского Франциска, Европарламент, где представлены 28 стран мира, Францию, Россию, Германию, Австрию и ряд других стран. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комментируя реакцию Турции на заявления разных стран и международных организаций в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян в Османской империи.
Глава МИД Армении назвал реакцию Турции антиреакцией.
«Считаю, Турции будет гораздо проще выступить с одним общим заявлением – с критикой в адрес всего цивилизованного мира, международного сообщества за то, что они говорят на языке, который Анкара не понимает», – сказал Э.Налбандян.
При этом глава МИД РА добавил, что Турции стоит задуматься над реакцией международного сообщества: «Если весь мир говорит на языке, который Анкара не понимает, то возможно, проблема в самой Анкаре».