Աբովյանի քաղաքապետ Կարապետ Գուլոյանի լիազորությունները կառավարության այսօրվա որոշմամբ վաղաժամկետ դադարեցվել են: Նույն որոշմամբ նաև սահմանվեց, որ այս որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող 40-օրյա ժամկետի վերջին կիրակի օրը կնշանակվի Աբովյանի քաղաքապետի արտահերթ ընտրություն:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից Panorama.am-ը տեղեկանում է, որ Աբովյանում քաղաքապետի ընտրությունները կկայանան հունիսի 7-ին: Մինչ այդ թեկնածուների գրանցումը կկատարվի մայիսի 17-ից 19-ը, իսկ նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի մայիսի 26-ից ու կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը:
Հիշեցնենք, որ Կարապետ Գուլոյանը, որը Գագիկ Ծառուկյանի փեսան էր, նշանակվել էր Կոտայքի մարզպետ, ինչի արդյունքում անհրաժեշտություն էր առաջացել Աբովյանում արտահերթ ընտրություններ անցկացնել:Առայժմ Աբովյանի քաղաքապետի ընտրություններում առաջադրվելու պատրաստակամության մասին են հայտարարել Ծառուկյանի օգնական Վահագն Գևորգյանը, գործարար Արթուր Հարությունյանը, որը հայտնի է Պալաչ անունով:

ЦИК Армении: Внеочередные выборы мэра Абовяна назначены на 7 июня
Внеочередные выборы мэра города Абовян в Котайкской области Армении назначены на 7 июня. Об этом Panorama.am сообщили в ЦИК РА.
Согласно информации, в период с 17 по 19 мая будет проводиться регистрация кандидатов, предвыборная кампания стартует 26 мая и продолжится до 5 июня.
Отметим, что на сегодняшнем заседании правительства Армении были досрочно прекращены полномочия мэра Абовяна Карапета Гулояна, ранее назначенного на пост губернатора Котайкской области РА. Напомним, он является зятем бывшего лидера одной из крупнейших политических сил в стране – партии «Процветающая Армения» (ППА) – Гагика Царукяна.
Ранее о готовности участвовать в выборах градоначальника заявили помощник Царукяна Ваагн Геворкян, а также предприниматель Артур Арутюнян, известный как «Палач»