Ռուս իրավապաշտպան.  «Օղակ» գործողության օգնությամբ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում էին մաքրել Ղարաբաղը հայերից
16:10 30/04/2015
Ռուս իրավապաշտպան. «Օղակ» գործողության օգնությամբ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում էին մաքրել Ղարաբաղը հայերից
Ռուս գրող Ինեսա Բուրկովան այն քիչ թվով իրավապաշտպաններից է, ում շնորհիվ «Օղակ» գործողության ընթացքում ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի կողմից արտաքսված Արցախի հայկական գյուղերի ողբերգության մասին իրականությունը ներթափանցել է տեղեկատվական շրջափակումից դուրս և հասել միջազգային հանրությանը: Karabakhrecords.info  կայքը հրապարակել է իրավապաշտպանի հարցազրույցը:
- Ինեսա Եմելյանովա, խնդրում եմ, հիշեք, իրադարձություններն այդ օրերին…
- 1991 թվականի ապրիլի վերջին ինձ հաջողվեց լինել Շահումյանում: Ես արդեն գիտեի, որ այդտեղ ինչ-որ բան է կատարվում: Բայց այդ ժամանակ մեր մտքով անգամ չէր կարող անցնել, որ խորհրդային բանակը կարող է կրակել խորհրդային քաղաքացիների վրա: Ամեն ինչ սկսվեց ապրիլի 30-ին: Շատ լավ եմ հիշում Գետաշենից ռադիոկայանով հնչող կին-ռադիստի ձայնը. «Փրկե՛ք: Մեզ վրա կրակում են, կրակում են կանանց, երեխաների, ծերերի վրա, կրակում են օդից, զենքերից»: Հետո նա հաղորդեց, որ տանկեր են մտնում գյուղ: Այդ ամենը ես անհապաղ փոխանցեցի «Ազատություն ռադիոկայանին»:
Հետո Շահումյանում սկսեցին հայտնվել փախստականներ Գետաշենից: Ես խոսել եմ նրանցից շատերի հետ: Ավելի ուշ, արդեն Երևանում ես խոսել եմ նաև նախկին գերիների հետ, որոնց գերեվարել էին Գետաշենում: Ես հիշեցի հատկապես հայր և որդի Չիլինգարյաններին: Հայրը Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից էր և պատերազմի ժամանակ կորցրել էր ոտքը: Նրանք պատմեցին, որ երբ ադրբեջանցիները նրանց գերի էին վերցրել և կապել, արդեն իսկ ճանապարհին՝ ավտոբուսի մեջ, սկսել էին ծեծել: Դժվար է նման բան պատկերացնել, բայց տարեց հաշմանդամին ծեծել էին հենց իր անթացուպերով, իր աչքի առջև նվաստացրել և տանջել էին որդուն՝ ծխախոտները հանգցնելով նրա մարմնի վրա, նետել էին հատակին, և մի քանի մարդ միաժամանակ ցատկել էր նրա վրա, ծեծել և ծաղրել: Իսկ հետո մազերից բռնած բարձրացրել էին և հեռացրել նրա գլխամաշկը. և այդ ամենը՝ հոր աչքերի առջև…
Ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ն այդ օրերին սարսափելի ուժով վայրագություններ էր իրեն թույլ տալիս: Նրանք անձնագրային վարչակարգերի ստուգման և իբր թե գրոհայիններ փնտրելու պատրվակով ներխուժում էին տները: Իրականում նրանց ոչ մի անձնագիր չէր հետաքրքրում. նրանք պարզապես թալանում էին, գողանում անասունների ամբողջ նախիրը, խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրենց պահում վայրենիների, ելուզակների պես` մինչև իսկ բռնաբարելով կանանց իրենց իսկ ամուսինների աչքի առջև: Բնականաբար այդ ամենը փոխադարձ ատելություն էր առաջացնում. ստեղծվում էին ֆիդայական խմբեր, որոնք պաշտպանում էին գյուղերը, ընդ որում՝ բավականին արիաբար:
Ինչպես պատմում էին փախստականները, Գետաշենի բնակիչներին սկզբում չէին թույլատրում նույնիսկ գյուղերից դուրս գալ. նրանց պարզապես ոչնչացնում էին: Բայց հետո ի վերջո տեղափոխում էի ուղղաթիռներով: Մոսկվայից հայ ղեկավարների բոլոր դիմումներին պատասխանում էին, թե իբր հայ գրոհայինների չեզոքացում է տեղի ունենում: Ինձ հաջողվեց տեսնել նրանց. նրանք ոչ մի գրոհայիններ էլ չէին, նրանք՝ իրենց կանանց, երեխաներին և ծերերին պաշտպանող մարդիկ էին՝ անպաշտպան խաղաղ բնակչությանը փրկող իսկական տղամարդիկ:
Բոլոր այդ օրերի ընթացքում, նստելով Շահումյանում, դիմումներ ու նամակներ էի գրում տարբեր հասցեներով: Եվ դա արեց իր գործը. Համենայն դեպս, Գետաշենի հարևան երեք փոքր՝ Բուզլուխ, Մանաշիդ և Էրքեջ գյուղերից, նրանք ի վերջո բնակիչների համար միջանցք էին թողել, ովքեր, լքելով իրենց հարազատ տները, ոտքով, լեռներով, անդունդներով, երեխաները ձեռքներին և ծերերի հետ հասել էին Ստեփանակերտ:
- Ի վերջո Գորբաչովը, հավանաբար, նաև այս գործողության համար է Նոբելյան մրցանակ ստացել… Չէ որ առանց Մոսկվայի համաձայնության և օժանդակության Բաքվում դժվար թե նման որոշում ընդունվեր:
-Բնականաբար, այս ամենին «համաձայնություն» է տվել ոչ այլ ոք, քան «պերեստրոյկայի ճարտարապետ» Միխայիլ Գորբաչովը: Առանց նրա համաձայնության ոչինչ էլ չէր լինի՝ ո՛չ «Սումգայիթ», ո՛չ «Բաքու», ո՛չ էլ այլ արյունահեղ իրադարձություններ: Արտաքսման սխեման փորձարկվել էր Աֆղանստանում և բացարձակ ճշգրտությամբ՝ մեկ առ մեկ իրականացվել Ղարաբաղում: Գյուղը սկզբում շրջապատել են, հետո բոլոր կողմերից լցրել են կրակներով՝ գնդացիներից, զենքերից, օդից, այնուհետև այդտեղ են ներխուժել ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ցիները և հարևան ադրբեջանական գյուղերի բնակիչները: Նրանք սպանել են ծերերին անկողիններում, բռնաբարել և սպանել կանանց, ծեծել, բռնաբարել և սպանել են նույնիսկ երեխաներին, թալանել և տարել են ամենը, ինչ հնարավոր էր գողանալ: Այդ ամենը կազմակերպված բնույթ էր կրում. այսպիսով, հավանաբար, որոշվում էր ազգային հարցը:
Անհրաժեշտ է հիշել նաև տեղեկատվական շրջափակման մասին. Գորբաչովի հայտարարած հրապարակայնությունը միայն Ղարաբաղին չէր վերաբերում. այդտեղ պարզապես պատ էր: Հնարավոր չէր ոչ մի բան տպագրել քո տեսածներից: Բայց չէ՞ որ դա ամբողջ ազգի նկատմամբ կազմակերպված եղեռն էր. նրանք պատրաստվում էին այդ ձևով պատմական հայկական գյուղերից վտարել բոլոր հայերին: Եվ այդ ամենն արվում էր ամենասարսափելի եղանակներով. ճիշտ այնպես, ինչպես թուրքերն արեցին 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին Ցեղասպանության ընթացքում:
-Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի նպատակ էր հետապնդում Ադրբեջանի ղեկավարությունը՝ իրականացնելով «Օղակ» գործողությունը:
-Նրանք փորձում էին այդ հողը մաքրել հայերից: Ժամանակին նրանք զավթել էին այդ հողերը, բայց խորհրդային իշխանությունների օրոք անհրաժեշտ էր կեղծել ազգերի միջև բարեկամությունը, սակայն, պետք է ասել՝ մարդիկ իսկապես բարեկամություն էին անում: Եվ եթե չլիներ վերևից կարգադրություն, հնարավոր է, որ նրանք կշարունակեին կողք կողքի ապրել: Բայց դրա փոխարեն մի մասը վերածվեց կենդանիների, մյուսները՝ անգթորեն վտարվածների:
Հիշեցնենք, որ 1991-ի գարնան-ամռան ամիսներին «Օղակ» գործողության ընթացքում Արցախի շուրջ 30 հայկական գյուղերի բնակիչներ ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի ուժերի կողմից ենթարկվել են ահաբեկչական գործողությունների, բռնությունների և արտաքսվել հայրենի հողերից:

Russian human rights defender: Azerbaijani authorities strived to clear Karabakh from Armenians with Operation Ring
The Russian writer Inessa Burkova is one of those few human rights defenders who contributed to the truth about the tragedy of the Armenian villages of Artsakh that were deported by the Azerbaijani OMON in the framework of the Operation Ring, to break through the information blockade and reach the international community.
Karabakhrecords.info publishes the human rights defender’s interview.
- Inessa Yemelyanovna, remember, please, what happened on those days…
- In late April 1991 I managed to get to Shahumyanovsk. I was already aware that something was going on there. But then we could never imagine that the Soviet army could shoot at Soviet citizens. Everything started on April 30. I can very clearly recall the woman-radio-operator’s voice transmitting from Getashen by radio: “Help! We are under fire. They shoot at women, children, elderlies. They shoot guns from the air.” Then she said that tanks were entering into the village. I was immediately reporting on all that by RFE/RL.
Then refugees from Getashen started to appear in Shahumyanovsk. I talked with many of them. Later, in Yerevan, I also talked with the former captives who had been seized in Getashen. I can especially remember father and son Chilingaryans. The father was a Great Patriotic War participant and had lost his leg in the war. They said that when the Azerbaijanis took them hostage and drove away, they already started to beat them on the way in the bus. It is hard to imagine, but they beat the old disabled man with his own crutch. They tortured and mocked at his sun in front of him putting out cigarettes on his body. They threw him on the floor and several men jumped on him at a time, they hit him and mocked at him. Then they pulled him up holding his hair and took off his scalp – and all this before his father’s eyes...
The Azerbaijani OMON committed dreadful excesses. They broke into the houses on the plea of passport checks and allegedly searched for fighters. Indeed, they were not interested in any passports: they just plundered, drove off whole herds of cattle, behaved as savages, bandits towards the civilians to the point of raping women before their husbands’ eyes. All this naturally induced response hatred, fidayi detachments were formed which defended the village, and they did that very bravely.
The refugees said that the inhabitants of Getashen were not allowed to get out of the village in the beginning, they were just being exterminated. Though, they were later taken out on helicopters. To all the appeals of the Armenian leadership Moscow answered that, as it said, an operation of Armenian fighters’ liquidation was underway. I had a chance to see them, they were not fighters, but they were people having defended their wives, children, old people, native villages, real men who had saved defenseless civilians.
During the whole period in Shahumyanovsk, I was writing appeals and letters to different addresses. It did the job. In at least 3 small villages neighboring to Getashen - Buzlukh, Manashid and Erkech - they left a corridor for the inhabitants who left their homes making their way to Stepanakert on foot, in the mountains, over the abyss, with children on their hands and old people. I can remember that a woman then lost her small child who fell into the abyss.
- Eventually Gorbachev likely got his Nobel Peace Prize for that operation, too… After all, Baku would hardly decide on that without the approval and support from Moscow.
- Sure. The ‘OK’ for that nightmare could have been given by no one else but ‘the architect of perestroika,’ Mikhail Gorbachev. Nothing – neither ‘sumgait,’ nor ‘baku,’ nor other bloody events – would happen without his agreement. The deportation scheme had been tested in Afghanistan and executed with absolute one-to-one precision in Karabakh. The villages were first surrounded, after that they were subjected to intense shooting from all the sides with machine guns, assault rifles, guns, from the air. After that the Azerbaijani OMON officers and inhabitants from neighboring Azerbaijani villages were breaking in. They killed the elderly people right in their beds, raped and killed women, beat, abused and killed even children. They marauded and took away everything that could be stolen. All that went on in an organized way; the National Question was apparently being solved by that.
The information blockade is also important to mention. Glasnost declared by Gorbachev apparently did not refer only to Karabakh – there was just a wall there. It was impossible to publish anything you saw. But still, it was an organized genocide of a whole nation. In that way, they were going to exile all the Armenians from the native Armenian lands. And that was being done with the deadliest methods, exactly as the Turks did during the Genocide in the late 19th and early 20th centuries.
- In your opinion, what aim was the Azerbaijani leadership pursuing executing the Operation Ring?
- They were striving to clear that land from the Armenians. In their time, they seized those lands but under the Soviet authorities it was necessary to imitate friendship of nations, though, it must be stated that the people were really friends. And without the arrangement of the authorities, they might be still living side by side. Still, instead of that, one side turned into savages and the other one – into those being mercilessly exiled.
In spring-summer of 1991 the population of about 30 Armenian villages from Artsakh was subjected to terroristic acts and abuse and was deported from their native lands by the Azerbaijani OMON forces in the framework of the Operation Ring.