Ռուս իրավապաշտպան.  «Օղակ» գործողության օգնությամբ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում էին մաքրել Ղարաբաղը հայերից
16:10 30/04/2015
Ռուս իրավապաշտպան. «Օղակ» գործողության օգնությամբ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում էին մաքրել Ղարաբաղը հայերից
Ռուս գրող Ինեսա Բուրկովան այն քիչ թվով իրավապաշտպաններից է, ում շնորհիվ «Օղակ» գործողության ընթացքում ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի կողմից արտաքսված Արցախի հայկական գյուղերի ողբերգության մասին իրականությունը ներթափանցել է տեղեկատվական շրջափակումից դուրս և հասել միջազգային հանրությանը: Karabakhrecords.info  կայքը հրապարակել է իրավապաշտպանի հարցազրույցը:
- Ինեսա Եմելյանովա, խնդրում եմ, հիշեք, իրադարձություններն այդ օրերին…
- 1991 թվականի ապրիլի վերջին ինձ հաջողվեց լինել Շահումյանում: Ես արդեն գիտեի, որ այդտեղ ինչ-որ բան է կատարվում: Բայց այդ ժամանակ մեր մտքով անգամ չէր կարող անցնել, որ խորհրդային բանակը կարող է կրակել խորհրդային քաղաքացիների վրա: Ամեն ինչ սկսվեց ապրիլի 30-ին: Շատ լավ եմ հիշում Գետաշենից ռադիոկայանով հնչող կին-ռադիստի ձայնը. «Փրկե՛ք: Մեզ վրա կրակում են, կրակում են կանանց, երեխաների, ծերերի վրա, կրակում են օդից, զենքերից»: Հետո նա հաղորդեց, որ տանկեր են մտնում գյուղ: Այդ ամենը ես անհապաղ փոխանցեցի «Ազատություն ռադիոկայանին»:
Հետո Շահումյանում սկսեցին հայտնվել փախստականներ Գետաշենից: Ես խոսել եմ նրանցից շատերի հետ: Ավելի ուշ, արդեն Երևանում ես խոսել եմ նաև նախկին գերիների հետ, որոնց գերեվարել էին Գետաշենում: Ես հիշեցի հատկապես հայր և որդի Չիլինգարյաններին: Հայրը Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից էր և պատերազմի ժամանակ կորցրել էր ոտքը: Նրանք պատմեցին, որ երբ ադրբեջանցիները նրանց գերի էին վերցրել և կապել, արդեն իսկ ճանապարհին՝ ավտոբուսի մեջ, սկսել էին ծեծել: Դժվար է նման բան պատկերացնել, բայց տարեց հաշմանդամին ծեծել էին հենց իր անթացուպերով, իր աչքի առջև նվաստացրել և տանջել էին որդուն՝ ծխախոտները հանգցնելով նրա մարմնի վրա, նետել էին հատակին, և մի քանի մարդ միաժամանակ ցատկել էր նրա վրա, ծեծել և ծաղրել: Իսկ հետո մազերից բռնած բարձրացրել էին և հեռացրել նրա գլխամաշկը. և այդ ամենը՝ հոր աչքերի առջև…
Ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ն այդ օրերին սարսափելի ուժով վայրագություններ էր իրեն թույլ տալիս: Նրանք անձնագրային վարչակարգերի ստուգման և իբր թե գրոհայիններ փնտրելու պատրվակով ներխուժում էին տները: Իրականում նրանց ոչ մի անձնագիր չէր հետաքրքրում. նրանք պարզապես թալանում էին, գողանում անասունների ամբողջ նախիրը, խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրենց պահում վայրենիների, ելուզակների պես` մինչև իսկ բռնաբարելով կանանց իրենց իսկ ամուսինների աչքի առջև: Բնականաբար այդ ամենը փոխադարձ ատելություն էր առաջացնում. ստեղծվում էին ֆիդայական խմբեր, որոնք պաշտպանում էին գյուղերը, ընդ որում՝ բավականին արիաբար:
Ինչպես պատմում էին փախստականները, Գետաշենի բնակիչներին սկզբում չէին թույլատրում նույնիսկ գյուղերից դուրս գալ. նրանց պարզապես ոչնչացնում էին: Բայց հետո ի վերջո տեղափոխում էի ուղղաթիռներով: Մոսկվայից հայ ղեկավարների բոլոր դիմումներին պատասխանում էին, թե իբր հայ գրոհայինների չեզոքացում է տեղի ունենում: Ինձ հաջողվեց տեսնել նրանց. նրանք ոչ մի գրոհայիններ էլ չէին, նրանք՝ իրենց կանանց, երեխաներին և ծերերին պաշտպանող մարդիկ էին՝ անպաշտպան խաղաղ բնակչությանը փրկող իսկական տղամարդիկ:
Բոլոր այդ օրերի ընթացքում, նստելով Շահումյանում, դիմումներ ու նամակներ էի գրում տարբեր հասցեներով: Եվ դա արեց իր գործը. Համենայն դեպս, Գետաշենի հարևան երեք փոքր՝ Բուզլուխ, Մանաշիդ և Էրքեջ գյուղերից, նրանք ի վերջո բնակիչների համար միջանցք էին թողել, ովքեր, լքելով իրենց հարազատ տները, ոտքով, լեռներով, անդունդներով, երեխաները ձեռքներին և ծերերի հետ հասել էին Ստեփանակերտ:
- Ի վերջո Գորբաչովը, հավանաբար, նաև այս գործողության համար է Նոբելյան մրցանակ ստացել… Չէ որ առանց Մոսկվայի համաձայնության և օժանդակության Բաքվում դժվար թե նման որոշում ընդունվեր:
-Բնականաբար, այս ամենին «համաձայնություն» է տվել ոչ այլ ոք, քան «պերեստրոյկայի ճարտարապետ» Միխայիլ Գորբաչովը: Առանց նրա համաձայնության ոչինչ էլ չէր լինի՝ ո՛չ «Սումգայիթ», ո՛չ «Բաքու», ո՛չ էլ այլ արյունահեղ իրադարձություններ: Արտաքսման սխեման փորձարկվել էր Աֆղանստանում և բացարձակ ճշգրտությամբ՝ մեկ առ մեկ իրականացվել Ղարաբաղում: Գյուղը սկզբում շրջապատել են, հետո բոլոր կողմերից լցրել են կրակներով՝ գնդացիներից, զենքերից, օդից, այնուհետև այդտեղ են ներխուժել ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ցիները և հարևան ադրբեջանական գյուղերի բնակիչները: Նրանք սպանել են ծերերին անկողիններում, բռնաբարել և սպանել կանանց, ծեծել, բռնաբարել և սպանել են նույնիսկ երեխաներին, թալանել և տարել են ամենը, ինչ հնարավոր էր գողանալ: Այդ ամենը կազմակերպված բնույթ էր կրում. այսպիսով, հավանաբար, որոշվում էր ազգային հարցը:
Անհրաժեշտ է հիշել նաև տեղեկատվական շրջափակման մասին. Գորբաչովի հայտարարած հրապարակայնությունը միայն Ղարաբաղին չէր վերաբերում. այդտեղ պարզապես պատ էր: Հնարավոր չէր ոչ մի բան տպագրել քո տեսածներից: Բայց չէ՞ որ դա ամբողջ ազգի նկատմամբ կազմակերպված եղեռն էր. նրանք պատրաստվում էին այդ ձևով պատմական հայկական գյուղերից վտարել բոլոր հայերին: Եվ այդ ամենն արվում էր ամենասարսափելի եղանակներով. ճիշտ այնպես, ինչպես թուրքերն արեցին 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին Ցեղասպանության ընթացքում:
-Ի՞նչ եք կարծում, ինչպիսի նպատակ էր հետապնդում Ադրբեջանի ղեկավարությունը՝ իրականացնելով «Օղակ» գործողությունը:
-Նրանք փորձում էին այդ հողը մաքրել հայերից: Ժամանակին նրանք զավթել էին այդ հողերը, բայց խորհրդային իշխանությունների օրոք անհրաժեշտ էր կեղծել ազգերի միջև բարեկամությունը, սակայն, պետք է ասել՝ մարդիկ իսկապես բարեկամություն էին անում: Եվ եթե չլիներ վերևից կարգադրություն, հնարավոր է, որ նրանք կշարունակեին կողք կողքի ապրել: Բայց դրա փոխարեն մի մասը վերածվեց կենդանիների, մյուսները՝ անգթորեն վտարվածների:
Հիշեցնենք, որ 1991-ի գարնան-ամռան ամիսներին «Օղակ» գործողության ընթացքում Արցախի շուրջ 30 հայկական գյուղերի բնակիչներ ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ի ուժերի կողմից ենթարկվել են ահաբեկչական գործողությունների, բռնությունների և արտաքսվել հայրենի հողերից:

Российская правозащитница: С помощью операции «Кольцо» власти Азербайджана стремились очистить Карабах от армян
15:36 30/04/2015
Русская писательница Инесса Буркова – одна из тех немногих правозащитников, благодаря которым правда о трагедии армянских сел Арцаха, депортированных азербайджанским ОМОНом в ходе операции «Кольцо», прорывалась сквозь информационную блокаду и доходила до международной общественности.
Интервью с правозащитницей публикует сайт «Karabakhrecords.info». Мтериал приводим без изменений и сокращений.
– Инесса Емельяновна, вспомните, пожалуйста, события тех дней…
– В конце апреля 1991 года мне удалось попасть в Шаумяновск. Я уже знала, что здесь что-то происходит. Но нам тогда и в голову не могло прийти, что советская армия может стрелять по советским гражданам. Все началось 30 апреля. Очень хорошо помню голос женщины-радистки, передававшей из Геташена по рации: «Спасите! Нас обстреливают, стреляют в женщин, детей, стариков, стреляют с воздуха, из орудий». Потом она сообщила, что в село входят танки. Все это я немедленно передавала на радио «Свобода».
Потом в Шаумяновске начали появляться беженцы из Геташена. Я говорила со многими из них. Позже, уже в Ереване я говорила и с бывшими заложниками, которых захватили в Геташене. Мне запомнились особенно отец и сын Чилингаряны. Отец был участником Великой Отечественной войны и потерял на войне ногу. Они рассказывали, что когда азербайджанцы их взяли в заложники и увезли, уже по пути, в автобусе начали избивать. Трудно такое представить, но старика-инвалида били его же костылем, на его глазах измывались и мучили сына – тушили сигареты об тело, бросили на пол и несколько человек одновременно прыгали на нем, били и издевались. А потом подняли за волосы и сняли с него скальп – и все это на глазах отца…
Азербайджанский ОМОН в те дни бесчинствовал со страшной силой. Они врывались в дома под предлогом проверки паспортного режима и якобы искали боевиков. На самом деле никакие паспорта их не интересовали: они просто разбойничали, угоняли скот целыми стадами, вели себя в отношении мирного населения как дикари, бандиты, вплоть до насилования женщин на глазах у мужей. Все это, естественно, вызывало ответную ненависть, создавались отряды фидаи, которые защищали села, причем очень мужественно.
Как рассказывали беженцы, жителям Геташена вначале не давали даже выйти из села – их просто уничтожали. Потом все-таки вывезли на вертолетах. На все обращения армянских руководителей из Москвы отвечали, что дескать, идет операция по ликвидации армянских боевиков. Мне довелось увидеть их: никакие это не были боевики, это были люди, защищавшие своих жен, детей и стариков, родные села – настоящие мужчины, спасавшие беззащитных мирных жителей.
Все эти дни, сидя в Шаумяновске, я писала обращения и письма по разным адресам. И это сделало свое дело: по крайней мере, в трех соседних с Геташеном небольших селах – Бузлух, Манашид и Эркеч – они все-таки оставили коридор для жителей, которые, покинув родные дома, пешком, по горам, над пропастью, с детьми на руках и стариками пробирались в Степанакерт. Мне запомнилось, что одна женщина потеряла тогда маленького ребенка, который упал в пропасть.
– Горбачев впоследствии, наверное, еще и за эту операцию получил Нобелевскую премию мира… Ведь без одобрения и поддержки Москвы в Баку вряд ли решились на такое.
– Конечно, «добро» на весь этот кошмар дал никто иной, как «архитектор перестройки» – Михаил Горбачев. Без согласия с его стороны не было бы ничего – ни «сумгаита», ни «баку», ни других кровавых событий. Схема депортации была опробирована в Афганистане и с абсолютной точностью, один к одному, осуществлена в Карабахе. Села вначале окружались, потом их поливали огнем со всех сторон – из пулеметов, автоматов, орудий, с воздуха, затем туда врывались азербайджанские ОМОНовцы и жители соседних азербайджанских сел. Они убивали в постели престарелых, насиловали и убивали женщин, избивали, насиловали и убивали даже детей, грабили и уносили все, что можно было украсть. Все это носило организованный характер – так, видимо, решался национальный вопрос.
Необходимо вспомнить и об информационной блокаде: объявленная Горбачевым гласность не касалась только Карабаха – тут была просто стена. Невозможно было напечатать ничего из увиденного тобой. А ведь это был организованный геноцид целого народа – они собирались таким образом изгнать всех армян из исконных армянских земель. И делали это самыми ужасными методами – точно так, как турки в ходе Геноцида в конце 19 – начале 20 века.
– Как вы считаете, какую цель преследовало руководство Азербайджана, осуществляя операцию «Кольцо»?
– Они стремились очистить эту землю от армян. В свое время они захватили эти земли, но при советской власти надо было имитировать дружбу народов, хотя, надо сказать, люди действительно дружили. И если бы не было установок сверху, может, и продолжали бы жить бок о бок. Но вместо этого превратились одни – в зверей, другие – в беспощадно изгоняемых.
Напомним, что весной-летом 1991 года в ходе операции «Кольцо» население около 30 армянских сел Арцаха подверглось террористическим действиям, насилию и было депортировано из родных мест силами азербайджанского ОМОНа.