Թուրք վերլուծաբանը 7 թեզով ցույց է տալիս Հայոց ցեղասպանության անհերքելիությունը
Թուրքական «Hurriyet» թերթի անվանի սյունակագիր Ահմեթ Հաքանը «Հայկական հարցի վերաբերյալ 7 թեզ» հեղինակային հոդվածում անդրդադառնում է թուրքական ժխտողականության 7 հիմնական թեզերին, տալիս դրանց հիմնավորված հերքումը և ապացուցում Հայոց ցեղասպանության անհերքելիությունը:
Ermenihaber.am-ը ներկայացնում է Հաքանի մատնանշած 7 թեզերը.
1. Եթե իմպերիալիստական ուժերն են ասում «ցեղասպանություն», այդ դեպքում ինչո՞ւ ամենամեծ իմպերիալիստ ԱՄՆ-ն «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելու փոխարեն երկար-բարակ մտածում է, թե ինչ բառ գործածի: Ինչո՞ւ չի ասում «ցեղասպանություն»:
2. Եթե խոսք է գնում այն մասին, որ հայ գրոհայինների հարձակումներից է ծագել ողջ խնդիրը, ապա ինչո՞ւ տեղահանվեց ողջ հայ հասարակությունը և հայության կոտորածներ եղան: Եթե մեղքը գրոհայիններինն էր, ինչո՞ւ դրա համար վճարեց անմեղ բնակչությունը:
3. Մենք, օրինակ, ինչո՞ւ ենք տեղահանություն և ջարդեր իրականացրած երիտթուրքերին համարում մեր պապեր: Նրանց փոխարեն ինչո՞ւ մեր նախնիներ չենք համարում հայերին փրկած Ռեշիթ բեյի, Մեհմեթ Ջելալ բեյի, Ֆայիք Ալի բեյի պես մարդկանց: Ինչո՞ւ չենք գոչում, որ նրանք են մեր իսկական նախնիները:
4. Հարց եմ ուղղում բոլոր նրանց, ովքեր ասում են. «Ոչինչ չի եղել, ամենը զրպարտություն է»: Արդ որտե՞ղ է այս հողերի հնագույն ժողովուրդներից մեկը` հայությունը: Ի՞նչ եղավ նրանց ունեցվածքը: Ո՞վ տիրացավ նրանց ունեցվածքին:
5. Ջարդերի, կոտորածների, ցեղասպանությունների պատմություն ունեցող երկրները չպետք է դասեր տան մեզ: Բարի: Շատ բարի: Բայց մեզ դաս տվող երկրների կեղտոտ անցյալը մի՞թե մաքուր է դարձնում մեր անցյալը: Իսկ եթե ինքներս մեզ հետ առերեսվենք, այնուհետև շրջվենք ու մեզ դաս տվողներինս ինքներս դաս տանք... մի՞թե դա շատ ավելի ճիշտ արարք չի լինի:
6. Եթե դեռ «հայ» բառը որպես հայհոյանք ենք օգտագործում, եթե «հայ» բառն ասելու համար ներողություն ենք խնդրում, եթե սոցմեդիայում գրում ենք «մեր պապերը դեռ մի բան էլ քիչ են արել», եթե մեր երկրում մնացած մի բուռ հայերին անգամ սպառնում ենք, եթե Հրանտ Դինքի սպանության վայրում սև ծաղկեպսակ ենք դնում, ինչպե՞ս կարող ենք աշխարհին համոզել, թե մենք երկրագնդի ամենահումանիստ ժողովուրդն ենք, որը նույնիսկ մրջյուն չի տրորում:
7. Եկեք ասենք` դա ցեղասպանություն չէր... Բայց արդյո՞ք դա մեզ կազատի անցյալի հետ առերեսվելու անհանգստությունից: Մենք բյուրեղյա մաքրությո՞ւն ձեռք կբերենք: Կմաքրվե՞նք մեր պատմության բոլոր մեղքերից: Ի՞նչ ենք անելու թափված արյան հետ: Ի՞նչ ենք անելու մարված օջախների հետ:

Колумнист турецкого издания Hürriyet в 7 тезисах доказал неопровержимость факта Геноцида армян
Известный колумнист турецкого издания Hürriyet Ахмет Хакан в авторской статье «7 тезисов об Армянском вопросе» обращается к основным положениям взятой Анкарой на вооружение политики отрицания, обоснованно доказывает их несостоятельность и неопровержимость факта Геноцида армян в Османской империи 1915г. Материал приводит сайт Ermenihaber.am.
Согласно информации, А. Хакан отмечает:
1. Если империалистические силы применяют термин «геноцид», то почему самая крупное империалистическое государство – США – так долго тянет с использованием этого слова?
2. Если уж заявляется, будто вся проблема возникла из-за «нападения армянских боевиков», то почему было депортировано все армянское население и осуществлены погромы армян? Если были виноваты боевики, почему за это заплатило безвинное население?
3. С какой стати мы считаем нашими предками осуществлявших депортацию и погромы армянского народа младотурок, а не таких людей, как Решит Бей, Мехмет Джелал Бей, Файик Али Бей, которые спасли тогда жизни многих армян? Почему мы не говорим, что именно они – наши истинные предки?
4. Обращаюсь с вопросом ко всем, кто заявляет, мол, «ничего не случилось, все это клевета». В таком случае, где сейчас один из древнейших коренных народов этих земель – армяне? Что случилось с их имуществом, и кто завладел им?
5. «Нам не должны читать нотации страны, ранее осуществлявшие погромы, массовые убийства и геноциды». Допустим. Ладно. Но неужели запятнанное прошлое этих государств делает чище нашу историю? А если мы взглянем в лицо собственному прошлому и затем сами начнем учить тех, кто читает нам нотации… Не будет ли это куда корректнее?
6. Если мы до сих пор используем слово «армянин» как оскорбление, если просим за него прощения, если в соцмедиа пишем, мол, «наши предки поступили правильно, надо было похлеще», если угрожаем даже горстке проживающих в нашей стране армян, если на месте убийства Гранта Динка оставляем черный венок, то как мы можем заверить мировое сообщество в том, что мы являемся «самым гуманным народом в мире», который мухи даже не обидит?!
7. Давайте заявим, мол, это не было геноцидом... Однако избавит ли это нас от проблемы встать лицом к лицо с собственным прошлым? Обретем ли от этого кристальную чистоту? Очистимся ли мы от всех грехов в нашей истории? Как мы поступим с фактом пролитой крови? Куда денемся от факта потухших очагов?