«Օզբիլիսը ներակումբային ինտրիգների զոհ դարձավ»
Հայ կիսապաշտպան Արաս Օզբիլիսի նախկին գործակալ Դմիտրի Սելյուկը, ով կապ է պահպանում ֆուտբոլիստի հետ, «Իզվեստիային» պատմել է աղմուկ հանած հարցազրույցի մասին՝ շեշտելով, որ Օզբիլիսը նման հարցազրույց չի տվել, իսկ դրա՝ մամուլում հայտնվելն ավելին չէ, քան ինտրիգը՝ կազմակերպված նրա կողմից, ով ուզուր էր Մուրատ Յակինին ներկայացնել բացասական լույսի ներքո:
«Նման հարցազրույցն ինձ չզարմացրեց,- ասել է Սելյուկը:- Բայց այս խաղաքարտը խաղարկում է ոչ թե Օզբիլիսը, այլ մեկ ուրիշը՝ կանգնած նրա թիկունքում: Հնարավոր է, որ խոսքն ակումբի բաժնետեր Ջիվան Չելոյանցի մասին է: Ես խոսել եմ Արասի հետ, նա ինձ ասաց, որ ոչ մի նման բան չի ասել: Ամեն դեպքում՝ բարբարոսություն է հայերի ցեղասպանության հարցը բարձրացնել ֆուտբոլիստի՝ փոխարինողների կազմ տեղափոխության համատեքստում: Դա գլոբալ հարց է և մի ողջ ժողովրդի անբուժելի վերքը: Հենց ֆուտբոլը պետք է միավորի բոլոր ազգերին: Պատահական չէ, որ մի քանի տարի առաջ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին Երևան հրավիրեց ֆուտբոլային խաղի առիթով: Որովհետև այս հրաշալի խաղը պետք է հարթի տարաձայնությունները»:
Օրերս հրապարակվել է մի հարցազրույց, որը, իբր, տվել է «Սպարտակի» կիսապաշտպան Արաս Օզբիլիսը: Հայ ֆուտբոլիստը, իբր, հաստատել է, որ Մուրատ Յակինի որոշումը՝ իրեն փոխարինողների կազմ տեղափոխելու վերաբերյալ, կայացվել է ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության օրը և պայմանավորված է հայ ազգի նկատմամբ արմատներով թուրք մասնագետի ատելությամբ:
«Կրկնակի տարօրինակ են թվում «Օզբիլիսի խոսքերն» այն բանի ֆոնի վրա, որ ինքը ծնվել է Թուրքիայում և ավելի լավ է խոսում թուրքերենով, քան Յակինը,- կարծում է Սելյուկը:- Ցավոք, կան մարդիկ, ովքեր խաղարկում են քարտը «Սպարտակի» ներսում: Այս պատմությունը կարող է լինել Օզբիլիսի՝ ակումբում աշխատանքի ավարտը: Ավելին՝ մեկ տարի առաջ «Սպարտակը» հենց թուրքական ակումբների հետ էր բանակցում՝ Արասի տրանսֆերը վաճառելու համար, սակայն ֆինանսական հարցում կողմերը չկարողացան պայմանավորվել»:
«Իզվեստիայի» տեղեկությունների համաձայն՝ Մոսկվայի «Սպարտակի» սեփականատեր 57-ամյա Լեոնիդ Ֆեդունը վիճել է ակումբի տնօրենների խորհրդի անդամներից մեկի՝ Ջիվան Չելոյանցի հետ՝ ֆուտբոլի հանդեպ տարբեր մոտեցումների, ներակումբային գործերի ու, մասնավորապես, ակումբում մարզչական դիրքի պատճառով:
«Ֆեդունը կասկածում է, որ Չելոյանցն արշավ է սկսել՝ թիմի գլխավոր մարզչի պաշտոնից Մուրատ Յակինի պաշտոնանկությանը հասնելու համար,- «Իզվեստիային» ասել է «Սպարտակի» աղբյուրներից մեկը:- Չելոյանցը չի թաքցնում իր բացասական վերաբերմունքը Մուրատ Յակինի նկատմամբ և արդեն մեկ անգամ չէ արտահայտվել այդ մասին ոչ միայն տնօրենների խորհրդի նիստերում, այլև հրապարակայնորեն, որ չի վստահում և երբեք չի վստահել շվեյցարացի մասնագետին: Ակումբի բաժնետերն ակտիվորեն հանդես է գալիս Մուրատ Յակինի պաշտոնանկության դիրքերից՝ պնդելով, որ թիմը պետք է գլխավորի Տուլայի «Արսենալի» գլխավոր մարզիչ Դմիտրի Ալենիչևը»:
«Այո, Յակինի ծնողները Թուրքիայից են, բայց իր մենթալիտետով Մուրատն իսկական եվրոպացի է: Շվեյցարիան բազմազգ երկիր է, որտեղ ի սկզբանե չի կարող այլ ազգի նկատմամբ ատելության հիմք դրվել,- վստահ է Սելյուկը:- Յակինը պրոֆեսիոնալ է, ում գլխում միայն իր թիմի հաջողություններն են և դրանց հասնելու հնարավորությունները: Ծանոթներ ունեմ, ովքեր մոտիկից ճանաչում են Յակինին: Նրանց հետ արդեն խոսել եմ՝ կապված Օզբիլիսի «հարցազրույցի» հետ: Նրանք նույնիսկ չեն կարողանում պատկերացնել, որ Յակինն ի վիճակի էր նման բան անել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի օրը: Երբեք չեմ կարծել, որ Օզբիլիսի՝ «Սպարտակի» փոխարինողների կազմ տեղափոխության ժամանակ ես Ֆեդունի կողմից կլինեմ: Սակայն լինելով մի մարդ, ով հասկանում է ֆուտբոլից, ուզում եմ շեշտել, որ Յակինի հրավիրումը, նույնիսկ բոլոր գրոհների ու ինտրիգների ֆոնի վրա՝ ուղղված իր դեմ, վերջին տարիներին Ֆեդունի լավագույն որոշումն է»:

Конфликт футболиста сборной Армении Араза Озбилиза с тренером «Спартака» Муратом Якиным – результат внутриклубных интриг?
18:09 01/05/2015
Бывший агент армянского полузащитника Араза Озбилиза, поддерживающий связь с футболистом, Дмитрий Селюк рассказал в интервью «Известиям», что всё появившееся в прессе вокруг имени спортсмена – не более чем интриги, организованные тем, кому было выгодно выставить в негативном свете тренера «Спартака» Мурата Якина.
Напомним, ранее издание «Спорт-Экспресс» процитировало следующие слова Озбилиса: «Я все время прогонял от себя эти мысли, но теперь спрашиваю себя, быть может, все это происходит, потому что я армянин, а тренер – турок. Партнеры, как и я, не верят в происходящее. Когда тренируемся вместе, они не верят, что меня не было год на поле. Когда меня отправили во вторую команду, они не поверили, что со мной так поступают. Спрашивают, за что, и я не знаю, как ответить, – так». Озбилиз якобы утверждал, что решение Мурата Якина перевести его во вторую команду было принято 24 апреля – в день 100-й годовщины геноцида армян – и было связано с неприязнью тренера с турецкими корнями к армянскому народу.
В связи с этим Cелюк заявил «Известиям»: «Я не был удивлен появлением подобного интервью. Но разыгрывает эту карту не Озбилиз, а кто-то другой, кто стоит над ним. Возможно, речь идет об акционере клуба Джеване Челоянце. Я разговаривал с Арасом, он мне сказал, что ничего подобного не говорил. В любом случае кощунственно вообще поднимать вопрос о геноциде армян в контексте перевода игрока в дубль. Это глобальный вопрос и неизлечимая рана целого народа. Именно футбол должен объединять все нации. Не случайно несколько лет тому назад президент Армении Серж Саргсян пригласил бывшего президента Турции Абдуллаха Гюля на футбольный матч. Потому что эта прекрасная игра должна сглаживать недопонимания».
«Вдвойне странными кажутся «слова Озбилиза» на фоне того, что он родился в Турции и разговаривает на турецком гораздо лучше самого Якина. Тем более что Арас долгое время раздумывал над тем, какую сборную выбрать – Турции или Армении. Думаю, Озбилиз может рассказать всем, на каких условиях он согласился выступать за сборную Армении. К сожалению, есть некоторые люди, которые разыгрывают карту внутри «Спартака». Эта история может стать концом работы в клубе Озбилиза. Более того, год назад «Спартак» вел переговоры именно с турецкими клубами о продаже Араса, но стороны тогда не договорились по деньгам», – считает Селюк.
По информации «Известий», владелец московского «Спартака» 57-летний Леонид Федун поссорился с одним из членов совета директоров клуба Джеваном Челоянцем из-за разных взглядов на футбол, внутрикомандные дела и, в частности, тренерскую позицию в клубе.
«Федун подозревает Джевана Челоянца в организации кампании, направленной на увольнение с поста главного тренера красно-белых Мурата Якина. Челоянц не скрывает своего негативного отношения к Мурату Якину и уже не раз высказывался – не только на заседаниях совета директоров, но и публично – о том, что не доверяет и никогда не доверял швейцарскому специалисту. Акционер клуба активно выступает за отставку Мурата Якина и лоббирует в качестве нового наставника «Спартака» кандидатуру Дмитрия Аленичева, возглавляющего тульский «Арсенал». По итогам последнего заседания совета директоров «Спартака» Челоянц остался чуть ли не единственным противником Мурата Якина. Другие акционеры, в частности Александр Матыцын, Сергей Михайлов и Александр Жирков, поддержали владельца клуба Леонида Федуна, который по-прежнему доверяет Якину», – рассказал «Известиям» источник в «Спартаке».
По данным СМИ, именно Челоянц стал инициатором приглашения в «Спартак» летом 2013 года Араса Озбилиза, выступавшего на тот момент за краснодарскую «Кубань».
«Да, у Якина родители из Турции, но по своему менталитету Мурат – настоящий европеец. Швейцария – многонациональная страна, где изначально не может быть заложена в менталитет нелюбовь к другой нации. Якин – профессионал, у которого в голове только успехи своего клуба и возможности достижения этого. У меня есть знакомые, которые близко знают Якина. Я с ними уже разговаривал на тему «интервью» Озбилиза. Они даже представить не могут, чтобы Якин позволил себе подобные вещи в связи со столетней годовщиной трагедии. Никогда не думал, что после истории с переходом Озбилиза в «Спартак» я буду на стороне Федуна. Но будучи человеком, который разбирается в футболе, хочу подчеркнуть, что приглашение Якина, даже на фоне всех атак и интриг, направленных против него, – лучшее решение Федуна за последние годы», – уверен Селюк.
Напомним, Мурат Якин был назначен на пост главного тренера «Спартака» летом 2014 года.