Թանգարանը ցուցադրում է հայ մշակույթի նմուշները՝ ռուսների կողմից դրանք փրկելուց մեկ դար անց. Սասունյան
Անցյալ շաբաթ, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված երևանյան միջոցառումներից վերադառնալու ճանապարհին, այցելեցի Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու հայ մշակույթի նմուշների աննախադեպ ցուցահանդեսի բացման արարողությանը, որոնք ռուս ազգագրագետները Ցեղասպանության ժամանակ փրկել էին Արևմտյան Հայաստանից:
Ահա այդ բացառիկ ցուցահանդեսի անհավատալի նախապատմությունը. 1916 թվականին ռուսական ռազմական արշավների ժամանակ, երբ Արևմտյան Հայաստանը ժամանակավորապես ազատագրվեց Օսմանյան կայսրությունից, Սանկտ Պետերբուրգի Ազգագրության ռուսական թանգարանը թույլտվություն խնդրեց Նիկոլայ 2-րդ ցարից Վանի շրջան գիտական արշավախումբ ուղարկելու համար, որպեսզի հավաքեն հայ մշակույթի գործերը՝ փրկելով վերահաս կորստից: Ցարը անհապաղ տվեց իր համաձայնությունը՝ մակագրելով իր ձեռագրով. «Հաստատել: Պետք է շտապել»:
Ազգագրագետների մի փոքր խումբ՝ Ալեքսանդր Միլլերի գլխավորությամբ, 1916 թ. հունիսի 10-ին, երկարատև ու վտանգավոր ճանապարհորդությունից հետո հասավ Վան: Երկու շաբաթվա ընթացքում նրանք տեղի բնակիչներից գնեցին ընդհանուր թվով 513 առարկա՝ 396 հայկական, 110 ասորական, 5 քրդական և 2 թուրքական: Արվեստի գործերի թվում էին հայկական ազգային տարազներ, ոսկերչական զարդեր և գորգեր՝ Վան, Ալուր, Բիթլիս, Մոկս, Մուշ, Շատախ քաղաքներից և շրջակա գյուղերից: Իրենց այցելության ընթացքում գիտնականները 60 լուսանկար էին արել՝ բնապատկերների, պատմական հուշարձանների, կառույցների և որոշ բնակիչների: Այս բոլոր նյութերը տեղափոխվել էին Սանկտ Պետերբուրգ ռուսական զինվորականների պաշտպանության ներքո:
Քրտնաջանորեն հավաքված այս մշակութային արժեքները, զարմանալիորեն, հարյուր տարի մնացել էին ռուսական թանգարանի նկուղում և երբեք չէին ցուցադրվել… Թվում է, թե բոլորը մոռացել էին դրանց գոյության մասին մինչև երկու տարի առաջ, երբ Սանկտ Պետերբուրգում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Վարդան Հակոբյանը իմացավ այս արվեստի գործերի մասին և տեղեկացրեց Հայաստանի իշխանություններին, տեղի հայ համայնքի ղեկավարներին և Հայ ոսկերիչների միությանը:
Շնորհիվ Հայ ոսկերիչների հիմնադրամի և Ռուսաստանի ազգագրության թանգարանի համատեղ հսկայական ջանքերի՝ այդ ցուցանմուշները, որոնք մեկ դար շարունակ պահվում էին թանգարանի պահոցներում, անցյալ շաբաթ վերջապես ցուցադրվեցին Սանկտ Պետերբուրգում: Հայ ոսկերիչների հիմնադրամը և ռուսական թանգարանը լույս ընծայեցին «Արևմտյան Հայաստանի մշակութային գանձերը» խորագրով տպավորիչ պատկերագիրք, որը ներկայացնում էր 1916 թ. Վանի շրջանից հավաքված արվեստի գործերը՝ մինչև Վանի վերագրավումն ու ցեղասպանական ոչնչացումը օսմանյան թուրքական զորքերի կողմից:
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ 2015 թ. ապրիլի 27-ին, Ռուսաստանի ազգագրության թանգարանում: Բացման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի տեղակալ Օլգա Կազանսկայան, Ռուսաստանի ազգագրության թանգարանի տնօրեն Վլադիմիր Գրուսմանը, Հայ ոսկերիչների հիմնադրամի նախագահ Պիեռ Աքելյանը, Հայ ոսկերիչների միության նախագահ Գագիկ Գևորգյանը և Սանկտ Պետերբուրգի հայ համայնքի ղեկավար Կարեն Մկրտչյանը:
Զարմանալի չէր, որ երբ հայտնի դարձավ, որ Ազգագրության ռուսական թանգարանում գտնվում են արվեստի արժեքավոր գործեր Վանի շրջանից, Սանկտ Պետերբուրգում Թուրքիայի հյուպատոսը կապվեց թանգարանի հետ՝ պնդելով, որ այդ իրերը հանդիսանում են Թուրքիայի Հանրապետության սեփականությունը և պահանջեց վերադարձնել դրանք: Թանգարանի տնօրինությունը մերժեց թուրքական դիմումը, քանի որ այդ առարկաները գնվել էին դրանց տերերից 1916 թվականին:
Որքան էլ տարօրինակ է, սակայն թուրք դիվանագետները հանդգնում են պահանջել հայ արվեստի գործերը՝ դրանց տերերին սպանելուց, նրանց տներն այրելուց և ունեցվածքը թալանելուց հետո... Մնում է միայն հուսալ, որ Թուրքիայի կառավարությունը անմիտ գտնվելով առաջ կգնա և հայց կներկայացնի ռուսական թանգարանի դեմ ՝ փորձելով պահանջել այս ցուցանմուշները: Նման դատը հավելյալ կհրապարակայնացնի թուրքական պատասխանատվությունը՝ Հայոց ցեղասպանության, հայկական մշակութային օջախների թալանի և հայերի նախնիների հայրենիքը բռնազավթելու համար...
Հարյուր տարի անց մեկ այլ արշավախումբը պետք է ուղարկել թուրքական թանգարաններ և գրադարաններ՝ Ցեղասպանության ժամանակ թալանված հայ մշակույթի գործերը, ձեռագրերը և այլ թանկարժեք իրեր հայտնաբերելու և վերականգնելու համար: Հայցեր պետք է ներկայացվեն թուրքական բոլոր կառույցների դեմ, որտեղ պահվում են նման հայկական արժեքներ: Եթե տեղական թուրքական դատարանները մերժեն պահանջը, ապա հայերը պետք է դիմեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ հայկական մշակութային ժառանգության այս վաղակորույս և թանկագին բեկորները վերականգնելու համար: Նման իրավական ջանքերը փոխհատուցում պահանջելու ևս մեկ միջոց կհանդիսանան մեկ դար առաջ ցեղասպանության ժամանակաշրջանում հայ ժողովրդի կրած վիթխարի կորուստների համար...
Պետք է Ռուսաստանի թանգարանի ուշագրավ ցուցահանդեսի շրջագայությունը կազմակերպել աշխարհ
ի բոլոր հայկական համայնքներում. Աթենք, Բեյրութ, Բեռլին, Բոստոն, Բուենոս Այրես, Լոնդոն, Լոս Անջելես, Մոնրեալ, Մոսկվա, Նյու Յորք, Փարիզ, Թեհրան, Տորոնտո, Սան Ֆրանցիսկո, Սան Պաուլո, Սիդնեյ, ինչպես նաև Երևան ու բազմաթիվ այլ քաղաքներ: Աշխարհը թո ՛ղ տեսնի այս փոքր հավաքածուն, որը մաս է կազմում հսկայական մշակութային արժեքավոր ժառանգության, որ հայ ժողովուրդը կորցրեց Հայոց ցեղասպանության ժամանակ 1.5 միլիոն մարդկային զոհերի հետ միասին:

On my way back from the Centennial events in Yerevan last week, I stopped in Saint Petersburg, Russia, to attend the inauguration of an unprecedented exhibit of Armenian artifacts rescued by Russian ethnographers from Western Armenia during the Genocide.
Here is the incredible background story of that unique exhibit. In 1916, during the Russian military campaign which temporarily liberated Western Armenia from Ottoman Turkey, Saint Petersburg’s Russian Museum of Ethnography sought Czar Nicholas II’s permission to dispatch a scholarly expedition to the Van area to collect Armenian artifacts from imminent loss. The Czar gave immediate consent in his handwriting: “Approve. Need to hurry.”
A small team of ethnographers led by Alexander Miller arrived in Van on June 10, 1916, after a lengthy and perilous journey. During their two-week stay, they managed to purchase from local inhabitants a total of 513 objects: 396 Armenian, 110 Assyrian, 5 Kurdish, and 2 Turkish. The artifacts included traditional Armenian costumes, jewelry, and carpets from the City of Van, the towns of Alur, Bitlis, Moks, Mush, Shatakh, and neighboring villages. During their visit, the scholars took 60 photographs of natural landscapes, historical monuments, buildings, and some residents. All of these materials were hauled back to Saint Petersburg under the protection of the Russian military.
Surprisingly, these painstakingly-collected cultural objects remained in the Russian museum’s basement for 100 years and were never displayed! No one seemed to remember their existence, until two years ago, when Armenia’s Consul General Vardan Hakopyan in Saint Petersburg learned about these artifacts and informed the authorities in Armenia, local community leaders, and the Armenian Jewelry Association.
After extensive joint efforts between the Armenian Jewelers Foundation and the Russian Museum of Ethnography, the items that were kept in storage for a century were finally put on display in Saint Petersburg last week. The Jewelers Foundation and the Russian Museum published an impressive catalog titled, “Treasures of Western Armenia,” which showcased the artifacts collected from the region of Van in 1916, before its recapture and genocidal destruction by Ottoman Turkish forces.
The exhibit was officially opened on April 27, 2015, at the Russian Museum of Ethnography. It was attended by Vigen Sargsyan, the Armenian President’s Chief of Staff, Olga Kazanskaya, Vice Governor of Saint Petersburg, Vladimir Grusman, Director of Russian Museum of Ethnography, Pierre Akkelian, Chairman of Armenian Jewelers Foundation, Gagik Gevorkyan, President of Armenian Jewelry Association, and Karen Mkrtchyan, the Armenian community leader of Saint Petersburg.
Not surprisingly, after it became known that the Museum of Ethnography had in its possession valuable artifacts from the Van region, the Consulate of Turkey in Saint Petersburg contacted the Museum claiming that these items are the property of the Turkish Republic and sought their return. The Museum’s leadership rejected the Turkish request as the objects were purchased from their owners in 1916.
It is ironic that Turkish diplomats had the audacity to request these Armenian artifacts, after having killed their owners, burned their homes, and stolen their possessions! One would hope that the Turkish government would be foolish enough to go ahead and file a lawsuit against the Russian Museum, trying to claim these items. Such a lawsuit would further publicize Turkish responsibility for the Armenian Genocide, the looting of Armenian cultural objects, and occupation of their ancestral homeland!
One hundred years later, another expedition should be dispatched to Turkish museums and libraries to locate and recover all Armenian artifacts, manuscripts and other valuable items plundered during the Genocide. Lawsuits should be filed against all Turkish institutions holding such Armenian materials. If local Turkish courts reject the demand, Armenians should then appeal to the European Court of Human Rights in order to recover these long lost and precious fragments of Armenian cultural heritage. Such a legal effort would be yet another means of seeking restitution for the massive Genocide-era losses suffered by Armenians a century ago!
The Russian Museum’s remarkable exhibit should go on tour to Armenian communities around the world: Athens, Beirut, Berlin, Boston, Buenos Aires, London, Los Angeles, Montreal, Moscow, New York, Paris, Tehran, Toronto, San Francisco, San Paulo, Sydney, Yerevan and many other cities. Let the world see a small sampling of the vast quantities of valuable cultural artifacts that the Armenian nation lost during the Genocide in addition to the 1.5 million human souls.