Հայաստանի Հանրապետության աշակերտները վերջին շրջանում մեծ հաջողությամբ մասնակցում են միջազգային առարկայական օլիմպիադաներին և արձանագրում շոշափելի արդյունքներ: Այս տարի ևս նախատեսվում է հայ աշակերտների մասնակցությունը բոլոր օլիմպիադաներին, այդ թվում նաև Բաքվում կազմակերպվող «Քիմիա» առարկայի միջազգային օլիմպիադային: Մասնակցության հրավեր ստացվել է Քիմիայի 47-րդ միջազգային օլիմպիադայի կազմկոմիտեի նախագահ Նարգիզ Փաշաևայից:
ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, հաշվի առնելով օլիմպիադաներին մասնակցելու կարևորությունը հայ աշակերտների համար՝ որոշում է կայացվել, որ ՀՀ ազգային օլիմպիական թիմը կմասնակցի հուլիսի 20-29-ը Բաքվում կայանալիք Քիմիայի 47-րդ միջազգային օլիմպիադային:
Այժմ լայնածավալ աշխատանքներ են իրականացվում հայկական հավաքականի նախապատրաստման և հավուր պատշաճի ներկայանալու ուղղությամբ: Հայկական օլիմպիական հավաքականին Բաքու կուղեկցի ՀՀ կրթության և գիտոթյան նախարար Արմեն Աշոտյանը: ՀՀ մասնակցության հարցը վերջնականապես կորոշվի Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից հայկական պատվիրակությանն անվտանգության համապատասխան երաշխիքների տրամադրումից հետո:

Армянские школьники примут участие в международной олимпиаде по химии в Баку. Команду будет сопровождать А.Ашотян
15:37 07/05/2015
В этом году школьники из Армении примут участие в международной олимпиаде по химии, которая пройдет в азербайджанской столице Баку. Об этом сообщает пресс-служба министерства образования и науки Армении.
Согласно информации, приглашение на участие в олимпиаде получено от председателя оргкомитета 47-й международной олимпиады по химии Наргиз Пашаевой.
«С учетом важности участия учеников армянских школ в олимпиадах, было принято решение о том, что национальная олимпийская команда Армении примет участие в 47-й международной олимпиаде по химии, которая пройдет 20 – 29 июля в Баку.
В настоящее время проводятся широкомасштабные работы в направлении подготовки и достойного представления армянской команды. Ее будет сопровождать министр образования и науки Армении Армен Ашотян. Вопрос участия Армении будет окончательно решен после того, как Азербайджан предоставит армянской делегации соответствующие гарантии безопасности», – говорится в сообщении пресс-службы.