ՀԷՑ-ը էլէներգիայի սակագինը բարձրացնելու հայտը արդեն ներկայացրել է ՀԾԿՀ-ին. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը սպառողներին մատակարարվող սակագինը բարձրացնելու հայտը երեկ ներկայացրել է ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին:
Թերթի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ՀԷՑ-ն առաջարկում է էլէներգիայի ցերեկային սակագինը դարձնել մեկ կիլովատը 58 դրամ, իսկ գիշերայինը՝ 48 դրամ: Այսինքն՝ ՀԷՑ-ը առաջարկում է էլէներգիայի սակագինը բարձրացնել միանգամից 16 դրամով, կամ նույն է թե՝ 38 տոկոսով: Իհարկե, բացառված չէ, որ ՀԷՑ-ը այդքան մեծ թիվ նշել է այն բանի համար, որպեսզի հայտը քննարկելիս Ռոբերտ Նազարյանի գլխավորած ՀԾԿ հանձնաժողովը դրանում մի փոքր ճշտումներ անի ու թանկացման չափը նվազեցնի:
Բայց դա այնպես կանեն, որպեսզի մարդիկ ոչ թե իրենց հայհոյեն, այլ մի բան էլ շնորհակալություն հայտնեն, որ ոչ թե 16, այլ 10 դրամ են թանկացնում: Իսկ թե ինչպես է ՀԷՑ-ը հիմնավորում իր առաջարկը, պարզ կդառնա առաջիկա օրերին՝ հայտում բերված տվյալները հրապարակվելուց հետո:

The Electric Networks of Armenia (ENA) has applied to the Public Services Regulatory Commission requesting to increase the electricity prices, Zhoghovurd reports.
According to the newspaper’s sources, the company offers to increase the daytime tariffs to 58 drams per kWh and nighttime tariffs to 48 drams per kWh. So, ENA offers to raise the electricity prices by 16 drams, or 38 percent.
“Of course, it is not excluded that ENA indicated such high tariffs so that the Commission will reduce them. They will do it in such a way that the people will not be discontent, but will even thank them for raising the tariffs by 10 drams and not 16 drams.