Ֆլետչերի դպրոցը  քննարկում է կազմակերպել` նվիրված Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին
Թաֆթս համալսարանի Ֆլետչերի իրավունքի եւ դիվանագիտության դպրոցի Թավիթյան կրթաթոշակային ծրագրի 2015թ ուսանողները մայիսի 13-ին կազմակերպել են «100 տարի. առաջ եւ հետո» գիտական սեմինար՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին:
Միջոցառումը նպատակ ունի ոգեկոչել Օսմանյան կայսրությում իրագործված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը եւ արժանին մատուցել այն միջազգային ակադեմիական շրջանակներին, որոնք հետազոտություններ են իրականացնում ցեղասպանություններին առնչվող հարցերի վերաբերյալ:
Դիվանագիտության դպրոցում անցկացվող միջոցառումը, որտեղ բացման խոսքով ելույթ է ունենալու դպրոցի դեկան, ադմիրալ Ջեյմս Ստավրիդիսը, նպատակ ունի նաեւ աջակցություն հայտնելու ցեղասպանությունների դատապարտմանն ու կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին եւ հարգանքի տուրք մատուցելու բոլոր այն ազգերի հիշողությանը, որոնք տառապանքներ են կրել մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների պատճառով:
Սեմինարին հիմնական զեկույցով հանդես կգա ՄԱԿ-ում ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը, ով կքննարկի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման փորձերը եւ դրանց ապագան:
Քննարկմանը կմասնակցեն նաեւ Ֆլետչերի դպրոցի պրոֆեսորներ Ալան Հենրիքսոնը, Էլիզաբեթ Պրոդրոմուն, Ռուբեն Շուգարյանը եւ Ամհերստում Մասաչուսեցի համալսարանի հրավիրված պրոֆեսոր Արմեն Բայբուրդյանը:

Fletcher School to hold event on Genocide Centennial
The visiting Scholars from the 2015 Tavitian Scholarship Program at the Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University will organize an academic seminar entitled “100 Years: Before and After” on May 13.
The event commemorates the Centennial of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire and pays tribute to the international academic circles dealing with genocide issues. It will express deep solidarity with the efforts of the international community in condemnation and prevention of genocide and will honor the collective memory of all nations, which suffered from the acts against humanity.
The Head of the Permanent Mission of the Republic of Armenia to the United Nations Ambassador Zohrab Mnatsakanian will deliver the keynote speech, discussing the Armenian-Turkish relations and their prospects. The Dean of the Fletcher School of Law and Diplomacy Admiral James Stavridis will provide opening remarks.
The event will bring together distinguished scholars including Dr. Alan K. Henrikson, Lee E. Dirks Professor of Diplomatic History and the Director of Diplomatic Studies at The Fletcher School of Law and Diplomacy; Visiting Scholar/Lecturer Amb. Rouben Shougarian; Dr. Elizabeth H. Prodromou, Visiting Associate Professor at The Fletcher School of Law and Diplomacy; and Mr. Armen Baibourtian, Visiting Professor of Practice at the Department of Political Science, University of Massachusetts Amherst, who will join the thematic panel discussion.