Զինված ուժերի կարևորագույն խնդիրը շարունակում է մնալ հայրենի եզերքի սահմանների պաշտպանության ապահովումը, այդ խորապատկերում՝ մարտական հերթապահության կրման պայմանների, տեխնիկական հնարավորությունների զարգացումն ու դիտարկման համակարգերի կատարելագործումը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նախօրեին ասել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
ՊՆ մամուլի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը խոսել է անցած տարվա ապրիլից մինչև այս տարվա ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված աշխատանքների և առաջիկա անելիքների վերաբերյալ, ներկայացրել զինված ուժերի ձեռքբերումներն ու բացթողումները, մանրամասնել բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանն ուղղված գործողությունները, կարևորել միջազգային համագործակցությունը: Ըստ Սեյրան Օհանյանի՝ միջազգային համագործակցության ոլորտում շարունակում են պահպանվել բանակցային և գործընկերային հարաբերությունների գործող շրջանակները և չնայած միջազգային հակամարտությունների աճին, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է ապահովել օտարերկրյա պետությունների, կազմակերպությունների հետ ռազմաքաղաքական հարաբերությունների համաչափ զարգացում՝ պահպանելով միջազգային երաշխիքների փոխլրացնող համակարգը:
«Հաշվետու ժամանակահատվածում մարտական հերթապահությունը նշանավորվեց ԼՂ հակամարտության կողմերի շփման գծում կտրուկ լարման դեպքերով, որոնք չէին հասել թեժացման նման մակարդակի։ Սա արտահայտվեց նաև անցյալ տարվա ամառային «մինի» պատերազմով և ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի դավադիր խոցմամբ, տարեմուտի նախահարձակ գործողություններով։ Սակայն դիրքապահների հմուտ քայլերի և հակառակորդի դեմ պայքարի խելացի մարտավարության շնորհիվ նրանց գործողությունները չեն հանգեցրել ռազմավարական նպատակների իրականացմանը: Հակառակորդը մի թիզ անգամ առաջ չի բերել շփման գիծը, իսկ հասարակությունն ավելի է համախմբվել»,- նշել է Սեյրան Օհանյանը:
Պաշտպանության նախարարի խոսքերով՝ ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ամեն ինչ անում է հակառակորդի հետ խելացի հարաբերությունների ձևավորման և հրադադարի ռեժիմի պահպանման համար։
«Այսօր էլ ամեն ինչ անում ենք, որ հակամարտության խնդիրը լուծվի խաղաղ ճանապարհով։ Հետևողականորեն գնում ենք դրան։ Մենք անում ենք ամեն ինչ, որ հարաբերությունները չսրվեն և հարցերը լուծվեն փոխըմբռնման և մեր շահերի գերակայման պայմաններում»,-ասել է Սեյրան Օհանյանը՝ հավելելով, որ չնայած մայիսի 12-ին լրանում է Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև հրադադարի պայմանագրի կնքման 21 տարին, սական այս տարիների ընթացքում հրադադարի ռեժիմը լիարժեք կերպով չի պահպանվել։
Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե մտահոգիչ չէ արդյոք ՌԴ-ի կողմից Ադրբեջանին սպառազինություն մատակարարելու հարցը, պաշտպանության նախարարը պատասխանել է, որ հայկական զինուժը հետևում է այն գործընթացներին, որոնք տեղի են ունենում հարևան պետություններում մասնավորապես սպառազինության ձեռքբերման առնչությամբ, ըստ այդմ՝ համապատասխան աշխատանքով փորձում պահպանել հավասարակշռությունը։
«Ռուսական զենքի հայտնվելն Ադրբեջանում, իհարկե, մեզ մտահոգում է։ Դա յուրաքանչյուր սուվերեն պետության խնդիրն է։ Կարծում եմ, որ ՌԴ ղեկավարությունը այդ ամենի հետ մեկտեղ վերահսկելի վիճակում է պահում մեր տարածաշրջանն ու հարևաններին, մանավանդ, որ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում հայ-ռուսական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա»,-ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը:
Նախարարը նշել է, որ հայկական զինված ուժերն անընդհատ կատարելագործում են ռազմական տեխնիկան և հաշվետու ժամանակահատվածում ևս ձեռք են բերվել տարատեսակ ինժեներական սարքեր, զինտեխնիկա, անօդաչու սարքեր, բարելավվել է ՀՀ ռազմարդյունաբերական ներուժը, ընթացքի մեջ են գործընկեր պետությունների հետ համատեղ հիմնադրված ձեռնարկությունների հենքի վրա գիտահետազոտական և փորձարարական աշխատանքների իրականացումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ջանքեր է գործադրում նաև զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանները բարելավելու ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ ըստ Սեյրան Օհանյանի արդեն բարձրացվել են հաշմանդամների, սպաների, ենթասպաների և պայմանագրայինների թոշակները, 74 զինծառայող մեկ տարվա ընթացքում ապահովվել է բնակարաններով, և այդ գործընթացը շարունակվում է:
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ ռազմական կրթության ոլորտում նույնպես կան հաջողություններ: Ըստ էության՝ ՀՀ-ն արդեն ունի սեփական ակադեմիան, որն իր մակարդակով չի զիջում արտասահմանյան հաստատություններին:
Եզրափակելով ելույթը՝ ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը ստիպում է, որ ունենանք մարտունակ և ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող բանակ: Ուստի՝ ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը անում է առավելագույնը՝ ազգային բանակի ձեռքբերումներն ամրապնդելու և առկա բացթողումները վերացնելու ուղղությամբ:

Москва держит под контролем ситуацию в регионе. Глава Минобороны Армении о продаже Россией вооружения Азербайджану
17:50 13/05/2015
Важнейшей задачей Армянской армии продолжает оставаться обеспечение защиты границ, и в данном контексте чрезвычайно важно улучшение условий несения боевого дежурства, развитие технических возможностей и совершенствование систем мониторинга. Об этом заявил на встрече с журналистами 12 мая министр обороны Армении Сейран Оганян.
Как передает сегодня пресс-служба Минобороны РА, в ходе встречи с представителями СМИ глава армянского оборонного ведомства коснулся осуществленной в период с апреля 2014 года по апрель 2015 года работы и предстоящих планов, представил достижения и упущения вооруженных сил, обратился к мерам, направленным на укрепление связи армия-общество, обозначил важность международного сотрудничества.
По словам Сейрана Оганяна, несмотря на рост числа конфликтов в мире, Минобороны Армении продолжает обеспечивать равномерное развитие военно-политических отношений с иностранными государствами и организациями, сохраняя взаимодополняемую международную систему гарантий.
«За отчетный период боевое дежурство ознаменовалось случаями резкой эскалации на линии соприкосновения сторон карабахского конфликта, которые еще не достигали подобного уровня. Это проявилось и в виде „мини-войны” прошлым летом, и в подлом поражении осуществляющего учебно-тренировочный полет вертолета, и в виде наступательных действий в начале текущего года.
Однако благодаря умелым действиям армянских военнослужащих и грамотной тактике в борьбе с противником вражеские действия не привели к реализации поставленных перед стратегических задач. Противнику не удалось передвинуть линию соприкосновения ни на пядь, а армянская общественность еще больше консолидировалась», – сказал министр.
По словам Сейрана Оганяна, военно-политическое руководство РА делает все возможное для формирования разумных отношений с противником и сохранения режима перемирия.
«Мы и сегодня делаем все возможное для урегулирования конфликта мирным путем. Мы последовательно идем к этому. Мы делаем все возможное, чтобы отношения не обострились и вопросы были решены в условиях взаимопонимания и доминирования наших интересов», – сказал С. Оганян, добавив, что 21 год назад, 12 мая 1994 года, вступило в силу Соглашение о прекращении огня, подписанное представителями Азербайджана, Армении и НКР, однако за эти годы режим перемирия полноценно не соблюдался.
Комментируя замечание журналистов о продаже Россией вооружения Азербайджану, министр отметил, что в Армянской армии следят за происходящими в соседних странах процессами, в частности, в плане приобретения оружия, и соответствующими работами стараются сохранить баланс.
«Безусловно, нас беспокоит появление в Азербайджане российского оружия. Это проблема любого суверенного государства. Полагаю, что руководство России вместе с этим держит под контролем ситуацию в нашем регионе и наших соседей, тем более что в сфере военно-технического сотрудничества армяно-российские отношения находятся на высоком уровне», – сказал С. Оганян.
Глава Минобороны подчеркнул, что Армянская армия постоянно совершенствует военную технику и в отчетный период были приобретены различное инженерное оборудование, военная техника, беспилотные летательные аппараты, был оптимизирован военно-промышленный потенциал РА, в процессе реализации находятся научно-исследовательские и экспериментальные работы на базе совместных предприятий со странами-партнерами.
По словам С. Оганяна, в министерстве обороны РА прикладывается максимум усилий также в плане улучшения социально-бытовых условий для военнослужащих, уже повышены размеры пенсий инвалидам, офицерам, прапорщикам и контрактникам, в течение одного года квартиры получили 74 военнослужащих, и этот процесс носит последовательный характер.
Министр обороны также подчеркнул, что успехи достигнуты и в сфере военного образования: у Армении уже есть своя военная академия, по уровню не уступающая аналогичным зарубежным заведениям.
Глава оборонного ведомства также заявил, что нынешняя геополитическая ситуация обязывает иметь боеспособную и соответствующую современным требованиям армию, посему военно-политическое руководства РА делает все с целью закрепления успехов вооруженных сил и устранения имеющихся в этой сфере упущений.