Հայաստանում ցիկլոնի ազդեցությունը կպահպանվի մինչև մայիսի 15-ը, ժամանակ առ ժամանակ անձրևները կշարունակվեն, կդիտվեն ամպրոպներ, օդի ջերմային ֆոնը և այսօր, և վաղը փոփոխություն չի կրի. սպասվում է մինչև 20 աստիճան տաքություն: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՀՀ ՏԿԱԻՆ օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Մայիսի 16-ին, նրա խոսքով, ցիկլոնը կհեռանա Հայաստանի տարածքից և մայիսի 16-ին կդիտվի առանց տեղումների եղանակ, ինչը երկար չի տևի և մայիսի 17-ից 19-ը դարձյալ նոր պրոցես է մոտենում:
«Հիմնականում Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում, Գեղարքունիքում, Սյունիքում և Արցախում երեկոյան ժամերին կդիտվեն ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ, իսկ մյուս շրջաններում երեկոյան կնկատվեն ամպրոպներ և նույնպես կա կարճատև անձրևների հավանականություն»,-փոխանցեց Սուրենյանը:
Իսկ օդի ջերմաստիճանը կսկսի բարձրանալ մայիսի 16-ից ու արդեն մայիսի 18-ին, մայիսի 19-ին Երևանում կլինի մինչև 26-27 աստիճան տաքություն:
Հիմնականում երեկոյան ժամերին անձրևները կշարունակվեն մինչև մայիսի վերջ:
Ինչ վերաբերում է սպասվող ամռանը, Սուրենյանն ասաց, որ Հայաստանում շոգ ամառ չի սպասվում:
«Այս պահին չեմ կարող ասել, թե միջինում որքան կլինի ջերմաստիճանը, բայց հաստատ շոգ չի լինի», -ասաց օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալը:

Summer will not be hot - meteorologist
The weather in Armenia will be under the influence of cyclone until May 15 and rainfalls are expected in this period. Temperatures will not change on May 14-15. They will be 20 degrees C, Gagik Surenyan, head of Meteorological Forecasts Department of the Hydrometeorology and Monitoring State Service of Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Emergency Situations, told Panorama.am.
The meteorologist noted that a new cyclone will penetrate into the territory of Armenia on May 17-19 and rains are forecast in Shirak, Lori, Tavush, Gegharkunik and Syunik regions and in Artsakh, in the evening hours. Rains are also possible in the other regions.
Temperatures will begin rising on May 16 and will be 26-27 degrees C in Yerevan on May 18-19. Rains will continue until the end of May.