Հայաստանը հսկայական և գերազանց աշխատանք է կատարել. Թիերի Մանդոն
Մայիսի 14-15-ը Երևանում անցկացվող Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի նախարարական գագաթաժողովի և Բոլոնիայի գործընթացի 4-րդ քաղաքական ֆորումի շրջանակներում ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի վարչապետի կրթության հարցերով պետքարտուղարի հետ: Այս մասին հայտնում են ԿԳՆ մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Թիերի Մանդոնին` գագաթաժողովի մասնակցության համար` ընդգծելով, որ Բոլոնիայի քարտուղարության ղեկավարության էստաֆետը փոխանցվելու է բարեկամ Ֆրանսիային: Արմեն Աշոտյանի խոսքով` Հայաստանի համար մեծ մարտահրավեր էր` ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրում կազմակերպել նման բարձր մակարդակի գագաթաժողով: Նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել Ֆրանսիայի հետ կիսվել Հայաստանի փորձով` գագաթաժողովի կազմակերպման, ենթակառուցվածքների, մեթոդաբանության և այլ հարցերով: Արմեն Աշոտյանը նաև գոհունակությամբ ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև առկա է բարձր մակարդակի համագործակցություն:
Թիերի Մանդոնն իր հերթին նշել է, որ տպավորված է Հայաստանի կատարած աշխատանքով` ընդգծելով, որ հսկայական և գերազանց գործ է կատարվել գագաթաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար, այդ թվում` կազմակերպչական, փաստաթղթերի կազմման համատեքստում: Նա նշել է, որ պետք է ձգտել հասնել Հայաստանի արդեն իսկ սահմանած նշաձողին:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի, ֆրանսերենի ուսուցիչների վերապատրաստումների և այլ հարցերի: Քննարկվել է նաև երկու երկրների կառավարությունների միջև կրթության ոլորտում նոր համաձայնագրի ստորագրման հնարավորությունը ` այն ավելի արդիականացնելու ընդլայնելու նպատակով:

Французский делегат: Армения проделала отличную работу по организации саммита ЕПВО и IV форума Болонской политики
17:50 15/05/2015
Армения проделала огромную и отличную работу по организации Министерского саммита Европейского пространства высшего образования (ЕПВО) и Четвертого форума Болонской политики. Об этом заявил сегодня государственный секретарь по вопросам образования при премьер-министре Франции Тьери Мандон в ходе встречи с министром образования и науки Армении Арменом Ашотяном в Ереване. По словам французского гостя, он был впечатлен проделанной работой.
Как передает пресс-служба Минобразования РА, А. Ашотян поблагодарил гостя за участие в саммите и передал эстафету Болонского секретариата дружественной Франции. По словам министра, для страны, которая не является членом ЕС, организация подобного саммита на профессиональном уровне была настоящим вызовом. Он подчеркнул также высокий уровень сотрудничества Армении и Франции.
Стороны обсудили также деятельность Французского университета Армении, вопрос переподготовки учителей французского языка и возможности подписания нового соглашения в сфере образования между правительствами двух стран.
Отметим, 14 -15 мая в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна проходил Министерский саммит Европейского пространства высшего образования и Четвертый форум Болонской политики. В мероприятии принимали участие порядка 500 делегатов из 47 стран и международных организаций, включая 20 министров образования.