«Թանգարանների գիշեր». Ուր գնալ այսօր
Այսօր անցկացվում է «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը, որն ամեն տարի տեղի է ունենում մայիսի 18-ին նշվող Թանգարանների միջազգային օրվա նախօրեին:
Մայիսի 16-ին և 18-ին «Թանգարաններ. հիշողության վկաներ» խորագրի ներքո անցկացվող միջոցառումներն անդրադառնում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս տարի Հայաստանից և ԼՂՀ-ից մասնակից թանգարանների թիվը 111-ն է:
Երևանյան և մարզային թանգարաններն այցելուների համար պատրաստել է հետաքրքիր, ինքնատիպ միջոցառումներ՝ թարմացված մշտական ցուցադրություններ, նոր ցուցադրություններ, ֆիլմերի դիտումներ, դասախոսություններ, գրական-երաժշտական երեկույթներ, համերգային ծրագրեր:
Հայաստանի պատմության թանգարանում տեղի է ունենալու «Գորգի վիրտուալ թանգարան» կայքէջի շնորհանդեսը:
Ազգային պատկերասրահում շարունակվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Վկայություն» ցուցահանդեսը: Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում բացվելու է Ռուբեն Գալիչյանի «Հայացք Հայաստանի պատմությանը քարտեզագրական փաստաթղթերի միջոցով» ցուցահանդեսը: Փայտարվեստի թանգարանում գործելու է «Ամենազոր նախշերի լեզուն» ցուցահանդեսը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհ գնացած անանուն վարպետների:
Անցկացվող միջոցառումների ամբողջական ցանկն՝ այստեղ: Բոլոր թանգարանները լինելու են անվճար և բաց մինչև կեսգիշեր:
«Թանգարանային գիշեր» համաեվրոպական նախագծին Հայաստանը միացել է 2005 թվականից:
Թանգարանային գիշերվա շրջանակներում ԳԱԿ-ում ցուցադրվելու է Սուրեն Պիպոյանի «Գաղթ» կտավը
Ռուբեն Սևակի թանգարանում ցուցադրվելու է Ցեղասպանության նահատակների Սրբադասման առիթով ստեղծված «Սրբոց Նահատակաց» սրբապատկերը

В Армении сегодня пройдет «Ночь музеев» или «Ночь в музее» – ежегодная акция, посвященная Международному дню музеев, отмечаемому 18 мая.
История ночных музейных гуляний, приуроченных к Международному дню музеев, в Европе началась в 2001 году в Париже и завоевала популярность во всех главных европейских столицах. В дальнейшем для акции стали определять общие темы. Музеи Европы организовывали выставки и ярмарки, театрализованные представления, перформансы, маскарады и концерты.
В 2005 году французы выдвинули идею о ежегодном проведении Международной музейно-выставочной, культурно-образовательной акции «Ночь музеев» и в том же году эта идея была утверждена Советом Европы. В 2011 году патроном Европейской ночи музеев стал Международный совет музеев, указывает РИА Новости.
Акция «Ночь музеев» пройдет в Армении уже в 11-й раз. 16 и 18 мая свои двери для посетителей откроют 111 музеев из Армении и Нагорно-Карабахской Республики.
Мероприятия пройдут под лозунгом «Музеи. Свидетели памяти» и будут посвящены 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
С программой мероприятий, которые пройдут Армении и НКР в рамках «Ночи музеев» и Международного дня музеев, можно ознакомиться здесь.