Ռուսաստանը և Հայաստանը կստեղծեն հումանիտար արձագանքման համատեղ փրկարարական կենտրոն
Ռուսաստանը և Հայաստանը կստեղծեն հումանիտար արձագանքման համատեղ փրկարարական կենտրոն: Այս մասին հաղորդում է «Ռիա նովոստի» լրատվական գործակալությունը` հղում անելով ՌԴ արտակարգ ծառայություններում իր աղբյուրին:
Վերջինիս խոսքերով` միջկառավարական կենտրոնի ստեղծման մասին համաձայնագրի ստորագրումը տեղի կունենա Մոսկվայում բացված «Համալիր անվտանգություն-2015» միջազգային սրահի շրջանակներում:
«Համաձայնագիրը կստորագրվի ՌԴ կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության միջև մարդասիրական արձագանքման ռուս-հայկական կենտրոնի ստեղծման մասին, որը տեղակայվելու է Հայաստանի Գետարգել ավանում: Կենտրոնը թույլ կտա օպերատիվ և արդյունավետ կերպով արձագանքել արտակարգ իրավիճակներին երկու պետությունների սահմանամերձ տարածքներում, ինչպես նաև երրորդ երկրներում»,- ասել է նա:
Աղբյուրը նաև նշել է, որ կենտրոնում կպատրաստվեն և որակավորում կստանան արտակարգ իրավիճակների կանխման և հետևանքների վերացման ոլորտի մասնագետներ, ինչպես նաև հումանիտար ականազերծման մասնագետներ:

The Emergency Situations Ministers of Armenia and Russia on Tuesday signed an intergovernmental agreement on the opening of Armenian-Russian Center for Humanitarian Response, RIA Novosti reports.
Russian Emergencies Minister Vladimir Puchkov said at the ceremony that the center will have the necessary equipment to respond to major emergencies such as earthquakes, floods or technogenic emergencies.
According to the news agency’s source in the Russian rescue services, the new center will be located in the Armenian town of Getargel. The center will enable to effectively respond to emergency situations in the border areas of Armenia and Russia as well as in third countries.