Դեսպան. Լեհական մի շարք ընկերություններ շահագրգռված են Հայաստանում ներդրումներ կատարել
Հայաստանը կարող է լինել այն դարպասը, որով լեհական ձեռնարկությունները կկարողանան մուտք գործել Եվրասիական միության շուկա: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպմանը նման հույս է հայտնել Հայաստանում Լեհաստանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին:
Կառավարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, վարչապետը շնորհավորել է դեսպանին նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր է գնահատել հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունների մակարդակը և կարևորել տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված համատեղ քայլերի իրականացումը:
Այդ համատեքստում, վարչապետը կարևորել է հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի արդյունավետ գործունեությունը և գոհունակություն հայտնել նախորդ տարվա դեկտեմբերին տեղի ունեցած հանձնաժողովի նիստի արդյունքներից: Նշվել է, որ հանձնաժողովի հաջորդ նիստը կայանալու է 2015 թվականի աշնանը, որի շրջանակում ընդգծվել է համատեղ բիզնես ֆորումի կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Եժի Նովակովսկին վարչապետին է փոխանցել Լեհաստանի կառավարության ղեկավար Եվա Կոպաչի ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Դեսպանը կարևորել է հայ-լեհական հարաբերությունների հետագա խորացումը: Նա տեղեկացրել է, որ լեհական մի շարք ընկերություններ շահագրգռված են Հայաստանում ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու և մեր երկրից Լեհաստան տարբեր ապրանքներ արտահանելու գործում: Նշվել է, որ այդ նպատակով այժմ անցկացվում են համապատասխան քայլեր: Եժի Նովակովսկին համոզմունք է հայտնել, որ այժմ իրականացվող աշխատանքների շնորհիվ առաջիկայում Հայաստանի և Լեհաստանի միջև տնտեսական կապերն ու առևտրաշրջանառության ծավալները կբարձրանան նոր մակարդակի:
Անդրադառնալով հումանիտար բնագավառում երկկողմ համագործակցությանը՝ Եժի Նովակովսկին նշել է, որ համապատասխան աշխատանքներ են տարվում Յագելոնյան համալսարանում հայագիտական կենտրոն բացելու ուղղությամբ, ինչը կնպաստի նաև կրթական ոլորտում համատեղ նոր ծրագրերի իրականացմանը: Միաժամանակ, դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ կառավարությանը՝ Հայաստանում լեհական համայնքի նկատմամբ ցուցաբերվող մեծ ուշադրության համար:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ զրուցակիցներն ընդգծել են ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Կողմերն անդրադարձել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի ևս:

Ежи Новаковски: Польские компании заинтересованы в реализации инвестиционных программ в Армении
Армения может стать теми воротами, через которые польские предприятия смогут выйти на рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом заявил сегодня новый посол Польши в Армении Ежи Новаковски на встрече с премьер-министром РА Овиком Абраамяном.
Как передает пресс-служба правительства РА, премьер поздравил посла с назначением на эту должность и пожелал ему эффективной работы. О.Абраамян высоко оценил уровень армяно-польских межгосударственных отношений и обозначил важность реализации совместных шагов, направленных на дальнейшее развитие экономического сотрудничества.
В этом контексте премьер Армении обозначил важность эффективной деятельности армяно-польской межправительственной комиссии и выразил удовлетворение результатами состоявшегося в декабре прошлого года заседания комиссии. Было указано, что следующее заседание комиссии состоится осенью 2015 года. Кроме того, отмечена необходимость организации бизнес-форума в рамках данного мероприятия.
Ежи Новаковски в свою очередь сообщил, что ряд польских компаний заинтересован в реализации инвестиционных программ в Армении и в экспорте в Польшу различных товаров из Армении. Было отмечено, что с данной целью в настоящий момент осуществляются соответствующие шаги.
Ежи Новаковски выразил уверенность, что благодаря проводимой в настоящее время работе в ближайшее время экономические связи и объемы торгового оборота между Арменией и Польшей выйдут на новый уровень.
Коснувшись региональных проблем, собеседники подчеркнули необходимость мирного урегулирования карабахского конфликта.