Ամերիկացի օրենսդիրները խախտել են օրենքները՝  Ադրբեջան և Թուրքիա ուղևորվելիս. Սասունյան
Անցյալ շաբաթ «Վաշինգտոն փոստ» թերթն իր «Կոնգրեսի տասը անդամների ուղևորությունը գաղտնի ֆինանսավորվել է օտար պետության կողմից» խորագրով ծավալուն հոդվածում բացահայտեց 2013 թ. Բաքվի համաժողովին մասնակցած 10 օրենսդիրների և նրանց աշխատակազմի 32 անդամների ամբողջովին վճարված ուղևորության սկանդալային մանրամասները: Համաժողովին որպես հրավիրյալ բանախոսներ մասնակցել էին նաև նախագահ Օբամայի երեք բարձրաստիճան խորհրդականները՝ Ռոբերտ Գիբսը, Ջիմ Մեսինան և Դեյվիդ Փլաֆը:
Բաքվում միջազգային նավթային հավաքի կազմակերպիչը՝ Ադրբեջանի Հանրապետության «Սոկար» պետական նավթային ընկերությունը, ըստ «Վաշինգտոն փոստի» ձեռք բերած Կոնգրեսի էթիկայի հանձնաժողովի գաղտնի զեկույցի, ամերիկյան երկու ոչ առևտրային կազմակերպությունների միջոցով փոխանցել է 750 հազար դոլար ուղևորության «ֆինանսավորման աղբյուրը թաքցնելու համար»: Եվս 750 հազար դոլար նվիրաբերել են «Բրիթիշ փեթրոլիում», «ՔոնոկոՖիլիպս» և «ՔեյԲիԷր» ընկերությունները՝ ավիատոմսերի, հյուրանոցային ծախսերի և նվերների համար:
Թերթը նաև հաղորդում է, որ «մինչ 2013 թ. մայիսի 28-29-ի համաժողովը, «Սոկարը» և մի քանի խոշոր էներգետիկ ընկերություններ [ներառյալ Իրանի ազգային նավթային ընկերությունը] փորձել էին ազատվել Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ տնտեսական պատժամիջոցներից՝ Կասպից ծովի 28 միլիարդ դոլար արժողությամբ գազատարի համար»: Ի դեպ, համաժողովից մեկ ամիս առաջ, «Սոկարը» Հյուսթոնում հիմնադրեց «Ադրբեջանի բարեկամների ասամբլեա» ոչ առևտրային կազմակերպությունը՝ նրա հաշվին փոխանցելով 750 հազար դոլար: Իսկ այս ծրագրում ներգրավված երկրորդ ոչ առևտրային կազմակերպությունը «Թուրք ամերիկացիների և եվրասիացիների խորհուրդն» էր, որը ևս հիմնադրվեց Հյուսթոնում: Երկու կազմակերպությունները, Քեմալ Օքսյուզի գլխավորությամբ, գրանցված էին Հյուսթոնի միևնույն հասցեում: Կոնգրեսը մի շարք օրինագծեր հաստատեց, որոնցով պատժեց Իրանին՝ միևնույն ժամանակ արտոնություններ սահմանելով «Սոկարի» նախագծի համար: Այնուհետև, Օբամայի ստորագրելուց հետո դրանք օրենքի ուժ ստացան:
Բաքու մեկնած տասը կոնգրեսականներն էին. Ջիմ Բրայդենշտայնը (Օկլահոմա), Իվետ Քլարկը (Նյու Յորք), Դենի Դևիսը (Իլինոյիս), Միշել Գրիշամը (Նյու Մեքսիկո), Ռուբեն Հինոջոզան (Տեխաս), Լեոնարդ Լանսը (Նյու Ջերսի), Շելա Ջեկսոն Լին (Տեխաս), Գրեգորի Միքսը (Նյու Յորք), Թեդ Փոյը (Տեխաս) և Սթիվ Ստոքմանը (Տեխաս):
Էթիկայի հանձնաժողովի հետաքննողները բացահայտեցին, որ այս օրենսդիրները, իրենց ամուսինների և հարսնացուների ընկերակցությամբ, ստացել էին մի շարք նվերներ, ներառյալ « բյուրեղապակյա թեյի սպասքներ, մետաքսե շարֆեր, փիրուզե ականջօղեր, ոսկենախշ ափսեներ և ադրբեջանական գորգեր.... Բոլոր օրենսդիրները ստացել են առնվազն մեկ, իսկ ոմանք՝ երկու գորգ, որոնցից մեկը փոքր չափսերով՝ նախատեսված աղոթքի համար, իսկ մյուսը՝ մեծ: Գորգեր ստացան նաև աշխատակազմի շատ անդամներ»:
Իրենց անօրինական կամ ոչ պատշաճ գործողություններն արդարացնելու նպատակով այս օրենսդիրներից ոմանք ծիծաղելի հայտարարություններ արեցին Կոնգրեսի հանձնաժողովի հետաքննողներին.
- Կոնգրեսական Դևիսը հայտարարեց, որ Բաքվի համաժողովի ժամանակ նա «ստացել է մեկ գորգ, որը բերել էին նրա հյուրանոցային համարը»: Նա ասաց, որ մտածել է այդ գորգը որևէ թանգարանի կամ բարեսիրական միության նվիրելու մասին...
- Կոնգրեսական Հինոջոզան ասաց. «Ես կարծում էի, որ իմ ստացած հուշանվերները նվազագույն արժեք ունեն և համապատասխանում են Ներկայացուցիչների պալատի Նվերների մասին կանոններին»:
- Ներկայացուցիչ Միքսի մամուլի քարտուղար Լադան Ահմադին հայտարարեց, որ կոնգրեսականը «ենթադրել է, թե գորգը թույլատրելի համարվող նվեր է»:
- Կոնգրեսական Լանսի աշխատակազմի բարձրաստիճան մի անդամ «Վաշինգտոն փոստ»-ին ասաց, որ կոնգրեսականը «Վաշինգտոն վերադառնալուց հետո վերադարձրել է իր ստացած մի գորգը: Աշխատակազմի անդամը նաև նշեց, որ Լանսը մի զույգ ականջօղ է ստացել և փոխհատուցել 100 դոլար համաժողովի կազմակերպմանը օժանդակող ոչ առևտրային խմբին Նյու Ջերսի վերադառնալուց անմիջապես հետո»:
- Կոնգրեսական Գրիշամը էթիկայի հանձնաժողովի հետաքննողներին ասաց, որ նա չի հայտնել գորգերի մասին, որովհետև չի կարծել, թե դրանք առանձնապես արժեքավոր են: Նա նաև դրանք ոչ հրապուրիչ է համարել. «Դա այն կարպետը չէր, որ ես կցանկանայի գնել»:
- Կոնգրեսական Բրայդենշտայնը միակ օրենսդիրն էր, որ բացահայտեց գորգերի մասին իր ֆինանսական զեկույցում. «Նա փոքր գորգը գնահատել էր 2500 դոլար, իսկ մեծը՝ 3500»:
«Վաշինգտոն փոստը», մեջբերելով էթիկայի զեկույցից, բացահայտեց, որ ներկայացուցիչներ Քլարկը, Գրիշամը, Հինոջոզան, Լանսը և նրանց աշխատակազմի անդամներն այդ ուղևորության ընթացքում նաև « մեկնել են Թուրքիա, այցելել Ստամբուլ, Անկարա կամ երկուսը միասին.... Բոլոր ծախսերը հոգացել է «Բարեկամության և համագործակցության Բոսֆորի ատլանտյան մշակութային միություն» թուրքական ոչ առևտրային կազմակերպությունը, ասված է զեկույցում: Օրենսդիրները չեն բացահայտել այդ կազմակերպության դերը»:
Կոնգրեսի էթիկայի հանձնաժողովը եզրակացրեց. ««Սոկարը» և «Ադրբեջանի բարեկամների ասամբլեան» նվերներ են մատուցել Կոնգրեսի ճանապարհորդներին ճանապարհածախսերի անթույլատրելի ձևով՝ խախտելով Ներկայացուցիչների պալատի կանոնները, կանոնակարգերը և դաշնային օրենքը» , իսկ «Թուրքիա ուղևորված կոնգրեսականները ճանապարհածախսի վճարներն ընդունել են անթույլատրելի աղբյուրներից, ինչը հանգեցրել է անթույլատրելի նվերի՝ խախտելով Ներկայացուցիչների պալատի կանոններն ու կանոնակարգերը»: Բացի այդ, հետաքննողները հաղորդեցին, որ Ադրբեջանի կառավարությանն առընթեր հինգ ոչ առևտրային կազմակերպությունները հաստատեցին, որ իրենք են հովանավորել համաժողովը՝ լրացնելով հայտարարագրեր Էթիկայի հանձնաժողովի հետ 2013 թ. ապրիլ և մարտ ամիսներին: «Հինգ հովանավոր կազմակերպությունները չեն օժանդակել կոնգրեսականների ճանապարհորդությանը՝ չնայած կեղծ հավաստիացման ձևերի, որ ներկայացրել են Էթիկայի հանձնաժողովին»: «Վաշինգտոն փոստ» թերթը հաղորդեց, որ այս տվյալները հանձնվել են Էթիկայի հանձնաժողով՝ հետաքննելու Կոնգրեսի կանոնակարգի և դաշնային օրենքների հնարավոր խախտումները, որոնք արգելում են օտարերկրյա պետությունների կողմից Միացյալ Նահանգների քաղաքականության վրա ազդելու փորձերը:
Խիստ մտահոգիչ է, որ կոնգրեսականները պատրաստ են վաճառել իրենց քվեները ադրբեջանական և թուրքական կոռումպացված կառույցներին մի ձրի գորգի համար...

In a lengthy article titled, “10 members of Congress took trip secretly funded by foreign government,” The Washington Post disclosed last week the scandalous details of an all-expenses paid trip to a conference in Azerbaijan by 10 lawmakers and 32 staff members in 2013. Former top aides to Pres. Obama — Robert Gibbs, Jim Messina and David Plough – also attended the conference as guest speakers.
The organizer of the international oil gathering in Baku, SOCAR, the State Oil Company of Azerbaijan Republic, funneled $750,000 through two U.S. nonprofit organizations “to conceal the source of the funding” for the trip, according to a confidential Office of Congressional Ethics (OCE) report obtained by The Washington Post. Another $750,000 was contributed by British Petroleum, ConocoPhillips and KBR for airfare, hotel and gifts.
The newspaper also reported that “shortly before the May 28-29, 2013 conference, SOCAR and several large energy companies [including the National Iranian Oil Company] sought exemptions for a $28 billion natural gas pipeline in the Caspian Sea from U.S. economic sanctions being imposed on Iran.” In fact, a month before the conference, SOCAR established the non-profit Assembly of the Friends of Azerbaijan (AFAZ) in Houston by transferring $750,000. The second nonprofit involved in the scheme, also based in Houston, was the Turquoise Council of Americans and Eurasians (TCAE). Both nonprofits, headed by Kemal Oksuz, shared the same Houston address. Congress approved several bills sanctioning Iran, while exempting the SOCAR project. Pres. Obama then signed these bills into law.
The ten members of Congress who went on the Baku junket were: Jim Bridenstine (R-OK), Yvette Clarke (D-NY), Danny Davis (D-IL), Michelle Grisham (D- NM), Ruben Hinojosa (D-TX), Leonard Lance (R- NJ), Sheila Jackson Lee (D-TX), Gregory Meeks (D-NY), Ted Poe (R-TX), and Steve Stockman (R-TX).
Ethics investigators disclosed that these lawmakers, accompanied by spouses and fiancés, received several gifts, including “crystal tea sets, briefcases, silk scarves, turquoise earrings, gold-painted plates and Azerbaijani rugs…. All lawmakers received at least one rug and some got two, one prayer-size and one area rug. Many staff members also received rugs.”
To justify their illegal or improper actions, some of these lawmakers made ridiculous statements to congressional investigators:
— Cong. Davis stated that during the Baku conference he “received one rug which was delivered to his hotel room.” He said he was thinking about donating the rug to a museum or charity!
— Cong. Hinojosa claimed: “I received souvenirs of what I believed to be of minimal value and in compliance with the House Gift rule.”
— Ladan Ahmadi, spokeswoman for Rep. Meeks, stated that the Congressman “understood the rug to be a permissible courtesy gift.”
— A senior staff member of Rep. Lance told The Washington Post that the Congressman “returned the one rug he received after he got back to Washington. The staff member also said Lance received a pair of earrings and reimbursed the nonprofit group that helped organize the conference $100 immediately upon returning to New Jersey.”
— Cong. Grisham told ethics investigators that she did not disclose the rugs because she did not think they were particularly valuable. She also thought they were unattractive: “It’s not a carpet I would have purchased.”
— Cong. Bridenstine was the only lawmaker who disclosed the rugs on his financial report. “He had them appraised: the smaller rug at $2,500 and the larger at $3,500.”
Quoting from the ethics report, The Washington Post revealed that Reps. Clarke, Grisham, Hinojosa, Lance, and their staff members also “took side trips to Turkey, traveling to Istanbul, Ankara or both…. The Bosphorus Atlantic Cultural Association of Friendship and Cooperation, a Turkish nonprofit organization, covered the expenses, the report said. The lawmakers did not disclose the role of that nonprofit.”
The Office of Congressional Ethics concluded that “SOCAR and AFAZ provided gifts in the form of impermissible travel expenses to congressional travelers in violation of House rules, regulations and federal law,” while “members of Congress who traveled to Turkey accepted payment of travel expenses from impermissible sources, resulting in an impermissible gift, in violation of House rules and regulations.” Furthermore, the investigators reported that five nonprofits affiliated with the Azerbaijani government asserted that they sponsored the conference, filing sworn statements with the Ethics Committee in April and May 2013. “The five sponsoring organizations contributed no funding for the congressional travel in spite of false affirmations on the forms they submitted to the Committee on Ethics.” The Washington Post reported that these findings have been referred to the House Ethics Committee for investigation of possible violation of congressional rules and federal laws that bar foreign governments from trying to influence U.S. policy.
It is deeply troubling that members of Congress are willing to sell their souls to corrupt Azerbaijani and Turkish entities for a free rug!