Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Շվեդիայի Թագավորության Ուփսալայի նահանգապետ Փիթեր Էգարդտին, ով Հայաստան է այցելել ՀՀ Լոռու մարզի և Շվեդիայի Ուփսալա նահանգի միջև համագործակցության հեռանկարները քննարկելու նպատակով:
Վարչապետը ողջունել է Շվեդիայի նահանգապետի այցը Հայաստան և կարևորել երկու երկրների տարածաշրջանների միջև համագործակցության զարգացումը, ինչը կնպաստի հայ-շվեդական առևտրատնտեսական կապերի ակտիվացմանը և առկա ներուժի լիարժեք իրացմանը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ-ն կարևորում է Եվրոպական միության երկրների հետ փոխգործակցության ընդլայնումը, և այս առումով Շվեդիան կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Փիթեր Էգարդտը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար` նշելով, որ առաջին անգամ է այցելել մեր երկիր և տպավորված է հայ ժողովրդի հյուրընկալությամբ: Ուփսալայի նահանգապետն ընդգծել է, որ Շվեդիան կարևորում է Հայաստանի` որպես ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրի հետ հարաբերությունների զարգացումը և այդ նպատակով գործնական քայլերի ձեռնարկումը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարբեր ուղղություններով համագործակցության ծավալման և ծրագրերի իրականացման շուրջ: Քննարկվել են, մասնավորապես, կրթության, գյուղատնտեսության, միջուկային անվտանգության ոլորտներում գործակցության զարգացմանը, տեղական ինքնակառավարման և տարածքային կառավարման համակարգում առկա փորձի փոխանակմանը վերաբերող հարցեր: Իր հերթին Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին է ներկայացրել Շվեդիայի Ուփսալայի նահանգապետի հետ քննարկման արդյունքները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք հնարավորություն կտան նոր թափ հաղորդել երկկողմ կապերին:

Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan on Monday received Governor of Sweden’s Uppsala County Peter Egardt who is in Armenia to discuss the prospects of cooperation between Uppsala County and Lori province of Armenia, the press service of Armenian government reports.
Welcoming the Governor’s visit, the Prime Minister stressed the importance of enhancing cooperation between the regions in order to promote economic relations and fully use the existing potential. The Premier noted that our country is eager to expand cooperation with the EU member states, and in this respect, Sweden is an important partner for Armenia.
Thankful for the reception, Peter Egardt said that it was his first visit to Armenia and that he was impressed by our people’s hospitality. Noting Sweden’s keen interest in developing relations with Armenia as an Eastern Partnership country, the Uppsala Governor said that practical steps would be taken in this direction.
The interlocutors exchanged views on ways and programs of expanding cooperation in different areas. In particular, they discussed prospects of cooperation in the fields of education, agriculture, nuclear security, as well as possibilities for exchange of know-how relevant to regional and local self-government.
Lori Governor Arthur Nalbandyan briefed the Premier on the outcome of his talks with the Governor of Uppsala County, which may give a new impetus to bilateral relations.