Մարադոնա. «Իսկ Պլատինին ֆրանսիացի է, նա քիթը քամու դեմ է պահում»
Անցյալում «Նապոլիի» և Արգենտինայի ազգային հավաքականի հայտնի ֆուտբոլիստ Դիեգո Մարադոնան մեկնաբանել է կոռուպցիայի մեղադրանքով ՖԻՖԱ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալության փաստը:
«Երբ քննադատում էի ՖԻՖԱ-ին, ինձ ասում էին, որ ես խելագար եմ: Այսօր Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն ապացուցեց, թե իրականում ով էր իրավացի: Այդ ստախոսներին անակնկալի բերեցին:
Այսօր ֆուտբոլում ոչ մի թափանցիկություն չկա: Պարզապես կեղծիք ու դեկորատիվ շոու` Բլատտերի վերընտրության համար: Տեսնենք, թե այսքանից հետո նա կվերընտրվի՞ իր պաշտոնում:
Ամերիկացիները հրաշալի աշխատեցին, և ՖԻՖԱ-ի ներկայացուցիչներն այժմ ստիպված են բացատրվել: Գումարները, որոնք նրանք «վաստակել» են, պետք է ծառայեցվեն ֆուտբոլի զարգացմանն Աֆրիկայում:
Չէի ասի, որ Պլատինիի երկրպագուն են: Ֆուտբոլի մարդիկ պետք է առաջին հերթին պատասխանատու լինեն: Իսկ Պլատինին ֆրանսիացի է, նա քիթը քամու դեմ է պահում»,- ասել է Մարադոնան:

Диего Марадона рассказал, что «получил наслаждение», наблюдая за арестом чиновников ФИФА
Бывший форвард сборной Аргентины Диего Марадона рассказал, что «получил наслаждение», наблюдая за арестом чиновников по делу о коррупции в Международной федерации футбола (ФИФА). Как сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на FOXSports.com, он выразил уверенность, что ФБР «выведет их на чистую воду».
«Они называли меня сумасшедшим, но, к счастью, наступил момент истины, и я доволен этим. Они ненавидят футбол и его прозрачность. Хватит лгать народу ради переизбрания Блаттера (президент ФИФА – прим. ред.)», – заявил Марадона. При этом он подчеркнул, что поддерживает решение принца Иордании Али бин Аль-Хусейна баллотироваться на должность президента ФИФА, передает Reuters.
Операция по задержанию чиновников ФИФА прошла утром 27 мая в одном из пятизвездочных отелей Цюриха. По обвинению в коррупции арестованы несколько человек, в том числе вице-президенты исполкома Джеффри Уэбб и Эухенио Фигередо, а также Эдуардо Ли, Хулио Рока, Костас Таккас, Рафаэль Эскивель и Хосе Мария Марин, указывает «Лента.Ру».
Йозеф Блаттер бессменно возглавляет ФИФА с 1998 года. В марте швейцарскому функционеру исполнилось 79 лет. Очередные выборы президента федерации запланированы на пятницу, 29 мая.