Թռչնագրիպի պատճառով ԱՄՆ-ից Հայաստան թռչնամսի ներմուծումն արգելվել է
ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետի մայիսի 29-ի հրամանով՝ 2015 թվականի մայիսի 29-ից արգելվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների՝ Արկանզաս, Կալիֆորնիա, Այդահո, Ինդիանա, Այովա, Կանզաս, Մինեսոտա, Միսսուրի, Մոնտանա, Նեբրասկա, Հյուսիսային Դակոտա, Հարավային Դակոտա, Օրեգոն, Վաշինգտոն, Վիսկոնսին, Վայոմինգ նահանգներից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծել կենդանի թռչուն (բոլոր տեսակի), բոլոր տեսակի թռչնամթերք, հումք (փետուր, աղվամազ), ապրանքային և ինկուբացիոն ձու, մսոսկրային ալյուր, կերեր, լրացակերեր (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփեր և միջադիրներ՝ մինչև կարանտինի չեղյալ հայտարարելը:
Որոշումը կայացվել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում արձանագրված բարձր ախտածին թռչնի գրիպ (H5N2, H5N8 տիպի) հիվանդության մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կանխելու նպատակով:
Ավելի վաղ նույն պատճառով արգելվել էր թռչնամսի ներկրումը Թուրքիայից: Սակայն ինչպես հայտնի դարձավ ավելի ուշ, արգելված ժամանակահատվածում Թուրքիայից 80 հազար հատ մեկ օրական ճտեր են բերվել:

Очередная угроза птичьего гриппа: Армения запретила импорт продукции птицеводства из США
Указом начальника Государственной службы безопасности продуктов питания министерства сельского хозяйства Армении Армена Айрапетяна, с 29 мая сего года и до отмены карантина запрещается импорт в республику из Соединенных Штатов Америки (Арканзас, Калифорния, Айдахо, Индиана, Айова, Канзас, Миннесота, Миссури, Монтана, Небраска, Северная Дакота, Южная Дакота, Орегон, Вашингтон, Висконсин, Вайоминг) – всех видов живой птицы, продукции птицеводства, сырья (перья, пух), товарных и инкубационных яиц, мясокостной муки, кормов и комбикормов (за исключением содержащих синтетические и химические вещества), а также пластиковых и картонных коробок и прокладок.
Согласно релизу, решение было принято с целью предотвращения проникновения в страну зарегистрированного в США высокопатегонного вируса птичьего гриппа (типа H5N2, H5N8 ) .
Напомним, ранее по той же причине был запрещен ввоз продукции птицеводства из Турции.
Глава Союза птицеводов Армении С. Степанян: Импорт курятины из Турции был бы чреват непредсказуемыми последствиями