Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի օտարերկրյա հատկացումների հանձնաժողովում այս շաբաթ կմեկնարկի 2016 թվականի ֆիսկալ տարվա բանաձի քննարկումը, որտեղ ի թիվս այլ օտարերկրյա հատկացումների, քննարկվելու է նաև Հայաստանին և Արցախին հատկացվելիք օգնության չափը: Հաղորդում է «Ասբարեզ»-ը:
Ինչպես նշվում է` ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումը տեղեկացնում է, որ ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում Արցախին և Հայաստանին տրվելիք օգնության չափը հնարավորինս մեծացնելու ուղղությամբ: Միաժամանակ հաղորդվում է, որ մինչ հանձնաժողովում կայանալիք քվեարկության ավարտը, հնարավոր չէ հստակ իմանալ, թե հատկացվող օգնությունը որքան է կազմում:
Հայ դատի հանձնախումը ներկա փուլում ակնկալում է, որ Արցախին տրվող օգնությունը կկազմի առնվազն 5 մլն դոլար, իսկ Հայաստանի դեպքում էլ` մոտ 40 մլն դոլար: Միաժամանակ հանձնախմբում փորձում են հասնել նրան, որ զրոյի հասցվի Ադրբեջանին տրվող ռազմական օգնությունը, որքանով որ այդ երկիրը շարունակում է ռազմական սպառնալիքներ ներկայացնել ողջ տարածաշրջանի համար:
Վրաստանին հատկացվելիք օգնության մասով, Հայ դատի հանձնախմբից հույս ունեն, որ այդ օգնության մոտ 10 տոկոսը կհատկացվի հայաբնակ Սամցխե-Ջավախքի շրջանին` աշխատատեղերի ստեղծման նպատակով: Նախատեսվում է նաև օժանդակություն ստանալ սիրիահայ փախստականների համար:

Комитет по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса США обсудит вопрос  помощи Армении и Нагорному Карабаху
13:13 02/06/2015
Комитет по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса США обсудит вопрос помощи Армении и Нагорному Карабаху
Помощь Армении и Нагорному Карабаху будет среди широкого круга вопросов, которые будут обсуждаться на этой неделе в Подкомитете по государственным и иностранным операциям Комитета по ассигнованиям Палаты представителей США. Об этом пишет Asbarez.com.
Как сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA), ведутся активные работы в направлении максимального увеличения размера помощи Армении и Арцаху.
Отмечается также, что текст законопроекта о госбюджете на 2016-й финансовый год, как и в прошлом, будет недоступен до тех пор, пока Подкомитет не рассмотрит его. На данный момент ANCA стремится добиться того, чтобы размер помощи на развитие Нагорного Карабаха составил, по меньшей мере, 5 млн. долларов, а Армении – 40 млн. долларов.
Вместе с тем, в ANCA пытаются добиться того, чтобы Азербайджану не оказывалась военная помощь до тех пор, пока он продолжает представлять военную угрозу для всего региона.
Что же касается помощи Грузии, в ANCA надеются, что, по крайней мере, 10% американской помощи будет направлено на создание рабочих мест в армянонаселенном регионе Грузии Самцхе-Джавахетия. Кроме того, планируется добиться помощи сирийским армянам.