«Այ քեզ բան». Բուռն բանավեճ ֆիննախի ղեկավարության ու Այվազյանի միջև
Այսօր Ազգային ժողովում Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանը 2014-ի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հարցախեղդ արեց ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանին և ՀՀ գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանին, ինչը ակնհայտորեն բարկացրեց նիստերի դահլիճում նստած ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանին:
Բանն այն է, որ հարցերի հետ միասին Այվազյանը դիտողություններ էր ներկայացնում: Իսկ խնդիրը արտաբյուջեն էր:
«Մենք շատ արտաբյուջեներ, որոնց դեպքում միայն ծախսերն ենք տեսնում, իսկ նախնական պլանավորումը չկա: Այդ դեպքում, ինչու ենք արտաբյուջե ստեղծում», -նկատեց պատգամավորը` առաջարկելով արտաբյուջեները ներառել պետական բյուջեի մեջ ու սահմանված կարգով ներկայացնել քննարկման:
Արմեն Ալավերդյանը պատասխանեց, որ արտաբյուջետային հաշիվների ամենառաջին կիրառողները հարկային մարմինները, իսկ այժմ արտաբյուջետային միջոցներ ունի ոստիկանությունը, ինչպես նաև շատ գերատեսչություններ:
«Դրանք ԱԺ ներկայացվող բյուջեի նախագծում չեն երևում, բայց տարեկան արդյունքներով 100 տոկոսով ներկայացվում են բյուջեի հաշվետվության մեջ», -հայտարարեց Ալավերդյանը: Ինչ վերաբերում է Այվազյանի դիտարկմանը, թե ԱԺ-ն պետք է քննարկի ու հաստատի արտայուջեները, Ալավերդյանն ասաց, որ դա առանձին քննարկման հարց է:
Ալավերդյանին օգնության հասավ Ջանջուղազյանը և ասաց, որ արտաբյուջետային հաշիվներն առանձնահատկություն ունեն` դրանց չլինելու դեպքում իրենց դիմաց դրված ծախսերը չէին իրականացվելու:
«Դե կներեք էլի, պարոն Ջանջուղազյան: Օրենքով սահմանված տուժ-տուգանք եք դրել, գնում ա արտաբյուջե: Հիմա ի՞նչ ենք իրար ուզում բացատրենք», -դիմելով գանձապետին, ասաց Վարդան Այվազյանը ու նկատեց, որ ծրագրային բյուջետավորման գործընթացն է այժմ ընդունելի, ինչը բացառում է արտաբյուջեն:
Պատգամավորի ու կառավարության ներկայացուցիչների հեռակա վեճին միջամտեց ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը և ասաց. «Եթե ուզում եք խորանալ, խորացեք, պարոն Այվազյան, ի՞նչ ա եղել: Դուք նույն հարցադրումներն անում եք: Ինչքան պետք ա խորացեք: Կլինի՞ օրենսդրական փոփոխություն, փոխեք օրենքը»:
Այվազյանն ասաց, որ լավ կլիներ կառավարության ներկայացուցիչները ասեին` համաձա՞յն են, որ օրենքը փոխվի, թե՞ ոչ և իր համար անհասկանալի էր, թե ինչու իր հարցադրումներն այդքան կրքեր բորբոքեցին:
Խաչատրյանն արձագանքեց և ասաց, որ պատասխանում են Ալավերդյանն ու Ջանջուղազյանը, բայց չգիտես, ինչու «ինչ-որ կասկածներ կան»: «Եթե կասկածներ կան, եկեք քննարկենք, հասկանանք», -նկատեց Խաչատրյանը:
Այվազյանը չզիջեց, ասաց, որ իր համար զարմանալի է` ինչու այդպես բուռն ընդունվեց իր հարցը արտաբյուջների մասին. «Ոչ սենց եմ շփվում արտաբյուջեի հետ, ոչ ընենց, ինձ համար մեկ ա»:

«Вот тебе раз!» Глава Минфина Армении Гагик Хачатрян разнервничался из-за вопросов депутата Вардана Айвазяна
17:57 02/06/2015
Сегодня в Национальном Собрании Армении в ходе обсуждения годового отчета «Об исполнении государственного бюджета РА на 2014г.» замечания и вопросы, озвученные председателем Постоянной Комиссии по экономическим вопросам Варданом Айвазяном, вызвали резкое недовольство министра финансов республики Гагика Хачатряна.
Отметим, глава парламентской комиссии задал ряд критических вопросов заместителю министра финансов РА Армену Алавердяну и главному казначею республики Атому Джанджугазяну. Вардан Айвазян озвучил проблему внебюджетных средств и отметил, что НС не представлено предварительного плана, имеется лишь отчет по расходам. Депутат предложил, включать статью по внебюджетным средствам в госбюджет и представлять на обсуждение в установленном законом порядке.
Армен Алавердян заявил в ответ, что внебюджетные расчеты не видны в представляемом парламенту проекте госбюджета, но на 100% обнародуются в годовом отчете. Что касается обсуждения и утверждения парламентов внебюджетных статей, то, по мнению замглавы Минфина РА, – это вопрос отдельной дискуссии.
На помощь А. Алавердяну поспешил главный казначей страны, заявив, что внебюджетные расчеты имеют специфику: в случае их отсутствия расходы не осуществляются.
Однако эти объяснения парламентария не удовлетворили, он продолжил череду вопросов, и тогда с места в дебаты вмешался сам глава Минфина РА Гагик Хачатрян.
«Если вы хотите углубиться в этот вопрос, то давайте, в чем проблема? Вы задаете одни и те же вопросы. Ну, углубляйтесь, сколько угодно. Возможна законодательная поправка? Меняйте закон», – сказал министр.
В. Айвазян выразил недоумение в связи с тем, почему его вопросы вызвали столь бурную реакцию, а затем спросил, согласны ли представители правительства с изменениями в законе.
Глава Минфина Г. Хачатрян сказал, что отвечают Алавердян и Джанджугазян, однако «почему-то имеются сомнения». «Если есть сомнения, то давайте обсудим и все поймем», – отметил министр.
Тогда Вардан Айвазян еще раз выразил недоумение в связи с тем, почему его вопрос о внебюджетных расчетах был столь эмоционально воспринят, и добавил: «Я к этому не имею отношения, мне все равно».
«Вот тебе раз!» – воскликнул в ответ министр финансов Гагик Хачатрян. На сем дебаты завершились.