Նախարար Նալբանդյանի այցելությունը Սիրիա «վիտամին է» եղել սիրիահայերի համար
«Սիրիան, սիրիահայության անվտանգության ապահովման հարցն առաջին օրերից մեր ուշադրության կենտրոնում է: Մենք ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին, փորձում ենք լուծումներ գտնել մեր սիրիահայ եղբայրների անվտանգություն ապահովման տեսանկյունից»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հիշեցնենք, որ Է. Նալբանդյանը մայիսի 27-ին Սիրիայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Վալիդ ալ-Մուալլեմի հրավերով այցելել էր Դամասկոս։ Այցի ընթացքում նախարարը հանդիպել է Սիրիայի բարձրագույն ղեկավարության, սիրիահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
«Այցելելով Սիրիա՝ նպատակ ունեի ծանոթանալ Սիրիայում ծավալվող զարգացումներին: Կարծում ենք՝ ճգնաժամը հնարավոր կլինի լուծել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցմամբ, Սիրիայի բոլոր քաղաքական ուժերի միջև երկխոսության ծավալմամբ, Սիրիայի փոքրամասնությունների, ներառյալ քրիստոնյաների, սիրիահայերի իրավունքների պաշտպանությամբ, իհարկե, շատ կարևոր է ահաբեկչության դեմ ընդհանուր դիրքորոշմամբ և պայքարով»,- ասաց նախարարը:
Է. Նալբանդյանը կարևորեց Սիրիայում հայկական համայնքների ներկայացուցիչների, հայկական կառույցների ղեկավարների հետ հանդիպումը. «Հայտնեցինք մեր համերաշխությունը, աջակցությունն իրենց, ասացինք, որ Հայաստանն իրենց թիկունքում է կանգնած: Համայնքային կառույցների հետ հանդիպման ժամանակ կառույցներից մեկի ղեկավարն ասաց, որ իրենց համար այս այցելությունը վիտամին է: Կարծում եմ՝ լավագույնս է բնորոշում այն կարևորությունը, որն ուներ այդ այցելությունը Սիրիա»:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ Հայաստանում հազարավոր սիրիահայեր են գտնվում, Հայաստանի ղեկավարությունը, կառավարությունն արել և շարունակում է անել հնարավորն աջակցելու սիրիահայ եղբայրներին:
Ի՞նչ կարող է պատահել Հալեպում
«Հայաստանը ցանկանում է, որ Սիրիան շուտ հաղթահարի դժվարությունները և վերադառնա բնականոն կյանքին»
Նալբանդյան. Հայ ժողովրդի կրած տառապանքներին այսօր բախվում է սիրիացի ժողովուրդը
Ասադ. Հայ ժողովրդի կրած տառապանքներին այսօր բախվում է սիրիացի ժողովուրդը
Հայաստանի և Սիրիայի արտգործնախարարները Թուրքիային մեղադրել են շարունակական զանգվածային սպանությունների մեջ. SANA

Глава МИД Армении: Кризис в Сирии удастся решить путем немедленного прекращения военных действий
Сирия и вопрос обеспечения безопасности армянской общины с первых дней конфликта в САР находится в центре внимания властей Армении. Об этом на пресс-конференции заявил глава МИД РА Эдвард Налбандян.
«Мы внимательно следим за развитиями в Сирии и пытаемся найти решения для обеспечения безопасности наших собратьев в этой стране», – отметил Э. Налбандян.
Напомним, 27 мая по приглашению вице-премьера, министра иностранных дел САР Валида аль-Муаллема глава МИД Армении Э. Налбандян посетил Сирию. В ходе этого визита министр встретился с высшим руководством Сирии, с представителями местной армянской общины.
«Целью визита в Сирию было ознакомление с развитием событий в этой стране. Считаем, что кризис в Сирии удастся решить путем незамедлительного прекращения военных действий, установлением диалога между всеми политическими силами этой страны, посредством защиты прав меньшинств, в том числе христиан, сирийских армян, и, конечно, что очень важно, через общую позицию и борьбой против терроризма», – заявил министр.
Э. Налбандян отметил важность встречи с представителями армянской общины Сирии, с руководителями местных армянских организаций.
«Мы выразили им солидарность, поддержку, сказали, что Армения всегда рядом. Во время встречи с представителями армянских общин руководить одной из организаций заявил, что для них данный визит является витамином. Полагаю, это наилучшим образом говорит о важности визита в Сирию», – сказал глава МИД РА.
Министр иностранных дел РА отметил, что в Армении проживают тысячи сирийских армян и власти страны как оказывали, так и будут впредь оказывать им необходимую помощь.