Ոչ թե զոհ, այլ վերածնված ժողովուրդ. Հայաստանի ուղերձը ՄԻԴԵՄ-ում
Հունիսի 5–ին Ֆրանսիայի Կանն քաղաքում մեկնարկեց ՄԻԴԵՄ (MIDEM) միջազգային հեղինակավոր երաժշտական փառատոնը, որին այս տարի ՄԻԴԵՄ փառատոնի պատվավոր հյուրի կարգավիճակով մասնակցում է նաև Հայաստանը:
Նախօրեին տեղի ունեցած բացման արարողությանը նախորդեց Հայաստանի ներկայացուցիչների մամլո ասուլիսը, որին մասնակցեցում էին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, Ռուբեն Տոնիկյանը, Սերգեյ Սմբատյանը և Վահագն Հայրապետյանը:
Ասուլիսի ընթացքում Հասմիկ Պողոսյանը մանրամասնեց, թե ինչ կազմով է Հայաստանը ելույթ ունենալու ՄԻԴԵՄ-ում: Նախարարն իր խոսքում նշեց, որ 2015 թվականը հայերի համար խորհրդանշական է, քանի որ այն Հայոց ցեղասպանության հիշատակման 100-րդ տարելիցն է, որի միջոցառումների շրջանակներում էլ տեղի է ունենում Հայաստանի մասնակցությունը ՄԻԴԵՄ-ին:
Հիշեցնելով ցեղասպանության հարյուրամյակի չորս հիմնական ուղերձները` հիշողություն, երախտագիտություն, ցեղասպանության ճանաչում և վերածնունդ` նա նշեց, որ ՄԻԴԵՄ-ում Հայաստանի մասնակցությունը ուղերձներից չորրորդի` վերածննդի շրջանակներում է, քանի որ ներկայացվում է ցեղասպանությունից հետո արարված հայկական երաժշտությունն ու արտացոլում է 100 տարվա մեջ ունեցած ձեռքբերումները:
«Մենք հիշատակում ենք Հայոց ցեղասպանությունը: Սա հնարավորություն է ևս մեկ անգամ հիշել մեր ողբերգությունը և պահանջել անցած դարի առաջին ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը: Մեզ համար սկզբունքային է ներկայանալ այստեղ և ընդհանրապես աշխարհին ոչ թե զոհի կերպարով, այլ ցեղասպանությունը վերապրած և վերածնված, ուժեղ, տաղանդավոր և ստեղծագործող հայի կերպարով»,- նշեց նախարարը:
Այն հարցին, թե արդյոք Հայստանում երաժշտական ինդուստրիան հանդիսանում է տնտեսության մաս, Հասմիկ Պողոսյանը դրական պատասխան տվեց: Այս առումով Հայաստանի երիտասարդական նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նշեց նաև, որ իրենց մեծապես աջակցում է Հայաստանի կառավարությունը:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ ներկայացվեցին նաև ՄԻԴԵՄ-ում Հայաստանի մասնակցությունն ապահովող հովանավորներն ու կազմակերպիչները` «Պրո Արտ» ընկերությունը (Ռուբեն Տոնիկյանի գլխավորությամբ) և «Տաշիր գրուպ»-ը:
Ռուբեն Տոնիկյանը նշեց, որ Հայաստանում կենդանի երաժշտությունը լավ մակարդակի վրա է, և որ այն շատ լավ է իրականացնում իր հիմնական գործառույթը` փոխանցել էմոցիաներ հանդիսատեսին:
Վահագն Հայրապետյանը` խոսելով Կատուներ էթնիկ-ջազային խմբի մասին, ասաց, որ նրանք ներկայացնում են նոր ստեղծագործություններ` չմոռանալով արմատների մասին:
Քննարկվեց նաև Հայաստանում հեղինակային իրավունքի հարցը. նշվեց, որ այդ դաշտը բավականին առաջադեմ է Հայաստանում:
Փառատոնի հիմնական սրահում Հայաստանը հանդես է գալիս մեծ տաղավարով, ուր ներկայացված են հայկական երաժշտությունն ու մշակույթը ներկայացնող բազմաթիվ նյութեր: Տաղավար այցելում են երաժշտության ինդուստրիայի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ, ովքեր քննարկում են հայ երաժիշտների հետ հետագա համագործակցության առաջարկներ և ուղիները:

А. Погосян: Участие Армении в фестивале MIDEM в Каннах приурочено к 100-й годовщине Геноцида армян и говорит о Возрождении
17:39 06/06/2015
После церемонии открытия накануне в Каннах всемирно известного международного фестиваля музыкальной индустрии «Мидем» (MIDEM), в котором Армения участвует в качестве почетного гостя, состоялась совместная пресс-конференция министра культуры РА Асмик Погосян, Рубена Тонояна, Сергея Смбатяна и Ваагна Айрапетяна.
Отметим, Армения является почетным гостем на международном фестивале музыкальной индустрии «Мидем» (MIDEM), который проходит в Каннах 5-8 июня. Страна участвует в фестивале при содействии Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи, и Министерства культуры РА, а также при спонсорской поддержке группы компаний «Ташир». Программу реализует компания «Про Арт». Республика принимает в участие в фестивале с концепцией «Армянские элементы музыки», в качестве эмблемы выбран гранат, изображенный в четырех цветах, символизирующих землю, воздух, воду и огонь. Армения полноценно представлена и в визуальном плане. Канны украшают флаги «Армения – почетный гость», постеры об армянских программах и мероприятиях, фасадный плакат фестиваля также посвящен Армении.
В ходе пресс-конференции глава Минкультуры РА Асмик Погосян пояснила, в каком составе Армения участвует во фестивале MIDEM в Каннах. Она подчеркнула, что участие Армении в фестивале проходит в рамках мероприятий, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Напомнив 4 основных послания к памятным мероприятиям в связи со 100-й годовщиной преступления (память, благодарность, признание Геноцида армян и возрождение), Асмик Погосян отметила, что участие Армении в фестивале вписывается в рамки четвертого послания – возрождения, так как здесь будет представлена созданная после Геноцида армянская музыка, отражающая достижения последних 100 лет.
«Это еще одна возможность напомнить о нашей трагедии и потребовать признания и осуждения первого геноцида XX века. Для армян принципиально быть представленными здесь и миру в целом не в статусе жертвы, а в образе пережившего Геноцид и возродившегося, сильного, талантливого и созидающего народа», – сказала Асмик Погосян.
А. Погосян отметила, что в Армении музыкальная индустрия является частью экономики, а главный дирижер Молодежного оркестра республики Сергей Смбатян добавил, что правительство оказывает им большую поддержку.
На пресс-конференции также были представлены спонсоры и организаторы – компания «Pro Art» во главе с Рубеном Тоникяном и группа компаний «Ташир».
Р. Тоникян отметил, что живая музыка в Армении находится на высоком уровне и что она хорошо выполняет свою основную функцию – передает публике эмоции.
Известный джазовый исполнитель Ваагн Айрапетян, говоря о группе «Катунер», выступившей в рамках открывающих фестиваль мероприятий, заявил, что они представляют новые произведения, не забывая о корнях.
Обсуждался также вопрос авторского права в Армении. Было отмечено, что в стране данное сфера действует на весьма прогрессивных принципах.
Президент Армении в рамках фестиваля MIDEM в Каннах получил уникальные предложения от глав авторитетных музыкальных компаний