Նախագահը Կաննում մասնակցել է «Միդեմ» -ի բացման երեկոյին (լուսանկարներ)
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի, ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, «Տաշիր գրուպ» ընկերության հովանավորությամբ՝ ս. թ. հունիսի 5-8-ը, Հայաստանը պատվավոր հյուրի կարգավիճակով մասնակցում է «Միդեմ» միջազգային երաժշտական ինդուստրիայի փառատոնին: Ծրագիրն իրականացնում է «ՊրոԱրտ» ընկերությունը: Այս մասին տեղեկացնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հայաստանն այս հեղինակավոր փառատոնին ներկայանում է «Երաժշտության հայկական էլեմենտները» հայեցակարգով: Որպես «Միդեմ-2015» փառատոնի խորհրդանիշ է ընտրվել և մշակվել նուռը, որը պատկերված է չորս տարբեր գույներով և խորհրդանշում է ոգեշնչման չորս հիմնական հայկական տարրերը` հողը, օդը, ջուրը և կրակը:
Կաննում Հայաստանը փառատոնի օրերին լիարժեք ներկայացված է նաև վիզուալ առումով: Ողջ քաղաքը զարդարված է հայկական գույներով, հրապարակները` «Հայաստան-Պատվավոր երկիր» խորհրդանշող դրոշներով, քաղաքային վահանակներն ազդարարում են հայկական միջոցառումների ու ծրագրերի մասին, իսկ Կաննի հայտնի փառատոնի դահլիճի ճակատային վահանակը նվիրված է Հայաստանին։
Կաննի գլխավոր պողոտան՝ Կրուազետը, հատուկ Հայաստանի տաղավարի բացման հանդիսավոր արարողության համար ողջ երեկո փակվել է, և դադարեցվել է երթևեկությունը։ Կաննի ամենահայտնի և պատմական առումով հիշարժան «Կարլտոն» հյուրանոցում տեղի է ունեցել «Միդեմ»-ի բացման երեկոն, որտեղ հանդես է եկել «Կատուներ» ջազ-խումբը, «Ակուստիկ գույներ» քառյակը և «Միքայել Ոսկանյան և ընկերներ» էթնո-ջազային համույթը։ Կառլտոնի ծովափնյա հատվածում մինչև ուշ գիշեր ելույթ են ունեցել «Դորիանս» ռոք խումբը, «Ամբասադոր» ավանդական երաժշտության համույթը և DJ Beatman-ը։
«Կարլտոն» հյուրանոցի սրահում բացվել է յուրօրինակ ցուցահանդես, որտեղ ներկայացվել է նկարիչ Տիգրան Ձիթողցյանի երկու մեծամասշտաբ, նոր գեղանկարները, ինչպես նաև դիզայներ Վահան Խաչատրյանի հեղինակած՝ հնագույն հայկական մոտիվներով հագուստները:
Երեկոյի ընթացքում ներկայացվել են նաև հայ ազգային խոհանոցն ու խմիչքները:
Հունիսի 5-ին Միդեմում Հայաստանի տաղավարի պաշտոնական բացման արարողությանը մասնակցել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած բարձրաստիճան պատվիրակությունը: Նախագահը համերգային ծրագրերին ներկա գտնվելուց բացի, երեկոյի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել երաժշտական աշխարհում ամենահեղինակավոր կազմակերպությունների ղեկավարների հետ։
Ֆլորիան Դրուկեն Գերմանական երաժշտական արդյունաբերության դաշնային ասոցիացիայի գործադիր տնօրենն է։ Այս ասոցիացիան աշխարհում երրորդն է ԱՄՆ-ից, Ճապոնիայից հետո։ Հեղինակավոր այս կառույցի ղեկավարն առաջարկել է ՀՀ Նախագահին Կոմիտասի ժառանգության հիման վրա համատեղ նոր ծրագրեր ու նախագծեր իրականացնել։
«Մոնտրո» ջազի միջազգային փառատոնի գլխավոր տնօրեն Մեթյու Ջեյթոնը Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր հիացմունքն է հայտնել դաշնակահար Տիգրան Համասյանի տաղանդի ու պրոֆեսիոնալիզմի մասին, ապա առաջարկել է հեղինակավոր այս փառատոնի մասնաճյուղը բացել Հայաստանում։
Ժան Նոել Թրոնքը «Sacem» աշխարհի երկրորդ ամենամեծ երաժշտական ասոցիացիայի գլխավոր տնօրենն է, ով ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ առաջարկել է իրենց կազմակերպսւթյան 90-ամյակի առթիվ հաջորդ տարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ Հայաստանում իրականացնել հեղինակային իրավունքին նվիրված մեծ կոնֆերանս։
«Միդեմ» երաժշտական փառատոնը կշարունակվի ևս երեք օր՝ հագեցած համերգային ծրագրերով, դասախոսություններով ու ցուցադրություններով։

Президент Армении в рамках фестиваля MIDEM в Каннах получил уникальные предложения от глав авторитетных музыкальных компаний
16:05 06/06/2015
Армения является почетным гостем на всемирно известном международном фестивале музыкальной индустрии «Мидем» (MIDEM), который проходит в Каннах 5-8 июня. Как передает пресс-служба президента РА, страна участвует в фестивале при содействии Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи, и Министерства культуры РА, а также при спонсорской поддержке группы компаний «Ташир». Программу реализует компания «Про Арт».
Согласно информации, республика принимает в участие в фестивале с концепцией «Армянские элементы музыки», в качестве эмблемы выбран гранат, изображенный в четырех цветах, символизирующих землю, воздух, воду и огонь.
Армения полноценно представлена и в визуальном плане. Канны украшают флаги «Армения – почетный гость», постеры об армянских программах и мероприятиях, фасадный плакат фестиваля также посвящен Армении. Для открытия павильона Армении главный городской проспект даже был перекрыт на целый вечер, движение остановлено.
В одном из самых известных и исторических значимых отелей города – в «Карлтоне» – во время вечера открытия MIDEM выступили армянские джазовые группы («Катунер», «Акустические цвета» и этно-джазовый ансамбль «Микаэл Восканян и друзья»), а на прибрежном участке до самой ночи длился концерт рок-группы «Дорианс», ансамбля традиционной музыки «Амбассадор» и DJ Beatman-а.
В «Карлтоне» открылась также уникальная выставка, на которой представлены работы художника Тиграна Дзитохцяна и коллекция одежды по армянским мотивам дизайнера Ваана Хачатряна.
Представлены были армянская национальная кухня и напитки.
Президент Армении Серж Саргсян во главе с армянской делегацией присутствовал 5 июня не только на церемонии открытия фестиваля, но и на концертах. Глава государства провел встречи с руководителями самых авторитетных в мире музыкальных компаний.
Так, исполнительный директор Федеральной ассоциации музыкальной индустрии Германии Флориан Друке предложил президенту Армении осуществить новые совместные программы и проекты на основе наследия Комитаса.
Генеральный директор международного джазового фестиваля «Монтро» Мэтью Джейтон выразил президенту РА восхищение в связи с талантом и профессионализмом пианиста Тиграна Амасяна, а также предложил открыть филиал этого известного фестиваля в Армении.
Жан-Ноэль Трон, который является генеральным директором второй по величине музыкальной ассоциации мира «Sacem», в ходе встречи с президентом С. Саргсяном предложил в честь 90-летия их организации в следующем году совместно с ЮНЕСКО провести в Армении большую конференцию, посвященную авторскому праву.
Отметим, что фестиваль MIDEM насыщен концертными программами, лекциями и выставками.