Հայոց Ցեղասպանության բանաձևի պատճառով Թուրքիան հետ է կանչում դեսպանին Բրազիլիայից
Թուրքիան հետ է կանչել Բրազիլիայից իր դեսպանին այդ երկրի Դաշնային Սենատի կողմից Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի ընդունումից հետո։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, վկայակոչելով Թուրքիայի ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունը։
Հայտարարության համաձայն, պաշտոնական Անկարան Բրազիլիայի Սենատի որոշումը համարում է «պատմական ճշմարտությունները խեղաթյուրող քայլ» և «անպատասխանտվության դրսևորում»։ Հայտարարության մեջ նշվում է նաև, թե այդօրինակ «քաղաքական որոշումներն ընդունվում են հայկական սփյուռքի ազդեցության ներքո» և չեն կարող փոխել «ոչ պատմական փաստերը, ոչ իրավական նորմերը»։
Տեղեկատվության համաձայն, բանաձևի ընդունումից հետո Անկարայում Բրազիլիայի դեսպանը պարզաբանումներ տալու նպատակով կանչվել է Թուրքիայի արտգործնախարարություն։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 27-ին Բրազիլիայի Դաշնային Սենատը միաձայն ընդունել է Սենատի Արտաքին հարաբերությունների և ազգային պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ, դաշնային սենատոր Ալոիզիո Նունես Ֆերեյրա Ֆիլյոյի և դաշնային սենատոր Ժոզե Սերայի հեղինակած No 550/2015 բանաձևը, որով պաշտոնապես ճանաչվում է Հայոց ցեղասպանությունը:

Турция отозвала посла в Бразилии из-за принятия Сенатом этой страны резолюции о Геноциде армян
Турция отозвала своего посла в Бразилии для консультаций после принятия парламентом этой страны резолюции о Геноциде армян в Османской империи в 1915 году. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на распространенное в понедельник заявление МИД страны.
Отметим, Федеральный Сенат Бразилии 27 мая единогласно принял резолюцию, официально признающую Геноцид армян. Резолюция была предложена председателем комиссии Сената по внешним связям и национальной обороне Алоизио Ферейра Фило и сенатором Жозе Сера. В документе отмечается, что ни один геноцид не должен предаваться забвению, чтобы подобное не повторялось впредь.
Как указывается в заявлении МИД Турции, решение сената Бразилии «принято под влиянием армянского лобби».
«Взгляд Турции на этот вопрос был доведен до посла Бразилии в Анкаре, а посол Турции в Бразилии Хюсейн Дириоз отозван в Анкару для консультаций», – говорится в заявлении турецкого МИД.
Э.Налбандян: Армения приветствует принятие Сенатом Бразилии резолюции о признании Геноцида армян
Турция отозвала посла в Люксембурге из-за признания герцогством Геноцида армян
Турция отозвала своего посла в Вене для консультаций из-за принятого парламентом Австрии заявления по Геноциду армян