Իրանցի պաշտոնյա. Իրանական գազը Եվրոպա առաքելու ուղիներից մեկը կարող է անցնել Հայաստանի տարածքով
«Իրանական գազը Եվրոպա առաքելու ուղիներից մեկը կարող է անցնել Հայաստանի տարածքով»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի գազի ազգային ընկերության՝ միջազգային կապերի պատասխանատու Ազիզօլլահ Ռամազանին:
Իրանցի պաշտոնյան, անդրադառնալով իրանական գազը Եվրոպա առաքելու հնարավորությանը, մատնանշել է գազի առաքման մի քանի ուղիներ, որոնցից մեկն Իրան-Հայաստան-Վրաստան-Սև ծով ուղղությունն է: Բացի վերոնշյալից՝ Թեհրանում քննարկում են նաև Իրան-Թուրքիա, Իրան-Ադրբեջան-Վրաստան-Սև ծով, Իրան-Իրաք-Սիրիա-Լիբանան ուղղություններով Եվրոպա գազ առաքելու հնարավորությունները:
Իրանի գազի ազգային ընկերության՝ միջազգային կապերի պատասխանատուն հավելել է, որ Իրանը հնարավորություն ունի տարեկան շուրջ 30 միլիարդ խորանարդ մետր գազ առաքել Եվրոպա:
Հիշեցնենք, որ ապրիլին ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ռ-էվոլուցիա» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանի տարածքով իրանական գազի արտահանման հավանականությանը, մասնավորապես նշել էր. «Իրանական գազը Եվրոպա արտահանելու վերաբերյալ դեռևս խոսակցություն չի եղել, սակայն եթե նման քննարկումներ լինեն, ապա որպես կարճ, ապահով և տնտեսապես ձեռնտու ուղություն կարող է քննարկվել նաև Հայաստանի տարբերակը»:
Այն հարցին, թե գազի ոլորտում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված համաձայնագիրը կարո՞ղ է խոչընդոտել հայ-իրանական էներգետիկ նախագծերին, դեսպան Ռեիսին պատասխանել էր. «Իրանի և Հայաստանի միջև կնքվել է պայմանագիր 20 տարի ժամկետով. Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված համաձայնագիրը՝ Հայաստանի և Իրանի միջև կնքված պայմանագիրը փոփոխության չի ենթարկվում, այն պահպանվում է»:

Iranian official: One of routes of delivering Iranian gas to Europe may pass through Armenia
One of the routes of delivering Iranian gas to Europe may pass through the territory of Armenia, National Iranian Gas Company (NIGC) International Affairs Manager Azizollah Ramazani said, according to the Iranian news agency ISNA.
Speaking about the possibility of delivering the Iranian gas to Europe, the Iranian official pointed out several routes, one of them being Iran-Armenia-Georgia-Black Sea route. The possibilities of delivering gas to Europe through Iran-Turkey, Iran-Azerbaijan-Georgia-Black Sea, Iran-Iraq-Syria-Lebanon routes are being discussed in Tehran as well.
National Iranian Gas Company International Affairs Manager added that Iran is capable of delivering about 30 billion cubic meters of gas to Europe annually.
In April, in an interview to the program R-Evolutia on Armenia TV, the IRI Ambassador to Armenia, Mohammad Reisi, spoke about the possibility of transporting Iranian gas through the territory of Armenia. “Iranian gas supply to Europe has not been considered yet, but if there are such discussions, Armenia can also be considered as a short, secure and economically beneficial variant,” he said.
When asked whether the agreement signed between Armenia and Russia in the field of gas can become an obstacle for the Armenian-Iranian energy projects, Ambassador Reisi said, “A contract with 20 years’ term has been signed between Iran and Armenia. Taking into consideration the agreement signed between Armenia and Russia, the contract signed by Armenia and Iran undergoes no changes, it is still in force.”