«Հայ փախստականներն ունեն առնվազն հավասար հնարավորություններ». Չիրագովի գործի մասին
Ինչպես հայտնի է, հունիսի 16-ին ՄԻԵԴ-ը հրապարակելու է «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Չիրագովը և այլոք ընդդեմ Հայաստանի» գործերով վճիռները: Հայաստանում և Արցախում ակնկալում են, որ ՄԻԵԴ անկողմնակալ կգտնվի, և հայ ու ադրբեջանցի փախստականների իրավունքները կդիտարկեն հավասար դաշտում՝ զերծ մնալով անցանկալի ձևակերպումներից: Այս բավականին լուրջ հարցի շուրջ հունիսի 12-ին «Հայլուր» լրատվականը հարցազրույց է անցկացրել 2006-12 թթ. ՄԻԵԴ-ում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ Էմիլ Բաբայանի հետ:
2005 թվականին՝ ադրբեջանցի փախստական Չիրագովի, մեկ տարի անց՝ հայ փախստական Սարգսյանի կողմից ՄԻԵԴ ներկայացրած գործերով վճիռների մասին կանխատեսումներ անելուց Է. Բաբայանը զերծ է մնացել՝ շեշտելով, սակայն, որ չնայած ադրբեջական քարոզչամեքենայի ջանքերին՝ Հայաստանը հույս ունի, որ Եվրոպական դատարանը չի ներգրավվի ղարաբաղյան հակամարտության մեջ:
«Մեր կարծիքով՝ ՄԻԵԴ-ն այն ատյանը չէ, որը պետք է քննարկի ԼՂ կոնֆլիկտի լուծման ուղիները: Դրա համար կա հստակ ձևաչափ՝ ՄԽ, որը երկար տարիներ զբաղվում է այս խնդրով: Եվրոպական դատարանը կոչված է մարդու իրավունքները պաշտպանելուն և պետք է սահմանափակվի բացառապես այդ գործառույթով» , - նշել է Բաբայանը՝ հիշեցնելով մի կարևոր հանգամանք . նույնիսկ այն ժամանակ, երբ ռազմական գործողություններ էին ԼՂ տարածքում, ՄԱԿ ԱԽ հայտնի 4 բանաձևերում չեն օգտագործվել «օկուպացիա», «ագրեսիա» տերմինները:
Ադրբեջանցի Չիրագովի՝ ՄԻԵԴ ներկայացրած հայցի միջոցով Ադրբեջանը միջազգային հարթակներում Հայաստանի մասին հենց այսպիսի ձևակերպումներ ամրագրելու երազանք է փայփայում: Հայկական կողմն իր հերթին չի զլանում հիշեցնել ճշմարտությունը՝ եվրոպական դատարանը քաղաքական որոշումներ չի կայացնում:
Էմիլ Բաբայանը կրկին հստակեցրել է ՝ պետք է բացառվի նույնիսկ որևէ փորձ՝ Եվրոպական դատարանին ներգրավել աշխարհաքաղաքական հարցերի լուծմանը, իսկ ներկայացված գործերով ՄԻԵԴ քննարկում է փախստականների խախտված իրավունքների հարցը:
«Եթե Չիրագովի գործով դատարանը կհաստատի, որ խախտվել են ադրբեջանցի փախստականների իրավունքները, պետք է հաստատի, որ խախտվել են նաև հայ փախստականների իրավունքներն Ադրբեջանում, և հայ փախստականները ստանում են առնվազն հավասար հնարավորություններ՝ դատարանից պահանջելու փոխհատուցում իրենց խախտված իրավունքների և Սումգայիթում, Կիրովաբադում և այլ բնակավայրերում իրենց թողած գույքի համար»,- եզրափակել է նա:

Эмиль Бабаян: ЕСПЧ – не та инстанция, которая должна обсуждать пути решения карабахского конфликта
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ), как известно, 16 июня обнародует вердикты по делам «Саркисян против Азербайджанской Республики» и «Чирагов против Республики Армения». К данной теме накануне, 12 июня, в эфире информационной программы «Айлур» Общественного телевидения Армении обратился заместитель уполномоченного представителя правительства РА в ЕСПЧ Эмиль Бабаян.
Эмиль Бабаян воздержался от прогнозов относительно вердиктов ЕСПЧ по данным делам.
«Мы считаем, что ЕСПЧ – не та инстанция, которая должна обсуждать пути решения карабахского конфликта. Для этого существует четкий формат – Минская группа ОБСЕ, которая долгие годы занимается этим вопросом. Евросуд призван защищать права человека и должен ограничиваться исключительно данной функцией», – отметил Э.Бабаян, напомнив следующее важное обстоятельство: даже во время военных действий на территории Нагорного Карабаха в 4 известных резолюциях СБ ООН в отношении Армении не были использованы термины «оккупация», «агрессия».
По его словам, посредством представленного азербайджанцем Чираговым в ЕСПЧ иска Азербайджан лелеет мечту, что на международных площадках в отношении Армении будут использованы именно такие формулировки. Армянская сторона в свою очередь не устает напоминать истину: ЕСПЧ не принимает политических решений.
Эмиль Бабаян вновь подчеркнул: должна быть исключена любая попытка вовлечь ЕСПЧ в решение геополитических вопросов, а в данном случае Евросуд обсуждает вопрос о нарушении прав беженцев.
«Если по делу Чирагова суд подтвердит нарушение прав азербайджанских беженцев, то должно быть подтверждено, что были нарушены также права армянских беженцев в Азербайджане, и армянские беженцы получают, как минимум, равные возможности потребовать у суда возмещения за нарушение своих прав и свое имущество, оставленное в Сумгаите, Кировабаде и других населенных пунктах», – резюмировал он.