Թեհրանում ՀՀ դեսպանը պարզաբանել է, թե ինչու չի կառուցվում Իրան-Հայաստան երկաթգիծը
«Վստահ ենք, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կկառուցի հայ-իրանական սահմանին մոտ գտնվող 60 կիլոմետրանոց երկաթգիծը»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը:
Դեսպան Թումանյանը, անդրադառնալով հայ-իրանական երկկողմ նախագծերի իրականացման ընթացքին, նշել է, որ Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու՝ Վրաստանի սահմանից մինչև Մեղրի ընկած հատվածի շինարարությունն ընթացքի մեջ է: Հայաստանը կարող է Պարսից ծոցի տարածաշրջանը Վրաստանի տարածքով կապել Սև ծովին:
Դեսպանի խոսքով՝ նախատեսվում է Իրանի և Հայաստանի սահմանին կառուցել մեծ տերմինալ, որի շահագործումը կնպաստի երկկողմ ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացմանը:
Այն հարցին, թե ի՞նչն է խոչընդոտում Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցմանը՝ դեսպան Թումանյանը նշել է. «Անհրաժեշտ է կառուցել մի քանի հարյուր կիլոմետրանոց երկարությամբ երկաթգիծ, դրա կառուցման համար միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ են անհրաժեշտ, այն ժամանակ, երբ կլուծվի ֆինանսավորման հարցը, այդ ժամանակ էլ այն կկառուցվի»:
Շարունակելով խոսքը՝ Ա. Թումանյանը հավելել է. «Վստահ ենք, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կկառուցի հայ-իրանական սահմանին մոտ գտնվող 60 կիլոմետրանոց երկաթգիծը, սակայն միևնույն ժամանակ հասկանալի է, որ Իրանը պատժամիջոցների է ենթարկված և ներկայում դրա կառուցումն իրանցիների համար դժվարություն է ներկայացնում»:
Իրանում Հայաստանի դեսպանը, անդրադառնալով Իրանի և ԵԱՏՄ-ի համագործակցության հեռանկարներին և այդ համատեքստում ընդգծելով Հայաստանի ունեցած դերը, նշել է. «Հայաստանը ցանկանում է Իրանին կապել Եվրասիական տնտեսական միությանը. ԵԱՏՄ-ի անդամ երկրները ևս հակված են ընդլայնել իրենց համագործակցությունն Իրանի հետ»:
Անդրադառնալով Մեղրիի ՀԷԿ-ի և երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությանը, դեսպան Թումանյանն ասել է. «Ներկայում երկու երկրների կառավարություններն էլեկտրահաղորդման գծի գործարկման և ՀԷԿ-ի կառուցման շուրջ բանակցություններ են վարում: Դեսպանի խոսքով՝ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շահագործումից հետո Հայաստանն Իրանից ներկրվող գազի ծավալները կմեծացնի:

Посол Арташес Туманян назвал условия строительства железной дороги Иран-Армения
Иран построит находящуюся на границе с Арменией 60 километровую железную дорогу. Такую уверенность в интервью иранскому информационному агентству «ФАРС» выразил посол Армении в Иране Арташес Туманян.
Обратившись к процессу реализации армяно-иранских двусторонних проектов, посол А. Туманян отметил, что продолжается строительство участка автотрассы Север-Юг от границы Грузии до армянского города Мегри, благодаря которой Армения может связать регион Персидского залива с Черным морем.
По словам посла, на ирано-армянской границе предусматривается построить большой терминал, который будет способствовать увеличению объемов двустороннего товарооборота.
На вопрос о том, что препятствует строительству железной дороги Иран-Армения, А. Туманян ответил: «Нужно построить железную дорогу протяженностью в несколько сотен километров, а для этого необходимы инвестиции в миллиарды долларов. Когда будет решен вопрос финансирования, тогда и будет построена железная дорога».
«В то же время, очевидно, что Иран находится под санкциями, и в настоящее время для ИРИ сложно строительство железной дороги», – добавил также А. Туманян.
Обратившись к перспективам сотрудничества Ирана с Евразийским экономическим союзом и подчеркнув роль Армении в данном контексте, посол А. Туманян отметил: «Ереван желает связать Иран с ЕАЭС, страны-члены которого также склонны к расширению сотрудничества с Исламской Республикой».
Посол Армении в Иране обратился также к вопросу строительства Мегринской гидроэлектростанции (ГЭС) и третьей линии электропередачи. По его словам, в настоящее время правительства двух стран ведут переговоры вокруг запуска ЛЭП и строительства Мегринской ГЭС. Как отметил дипломат, после эксплуатации ЛЭП Армения увеличит объемы импортируемого из Ирана газа.
Рамазани: Иран рассматривает территорию Армении как маршрут транзита газа в Европу
РЖД считает важным с геополитической точки зрения проект строительства железной дороги Иран – Армения