Ատոմակայանի հիմնանորոգման գործընթացում որոշակի խնդիրներ են ծագել. «ՀԺ»
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության «Հայկական Ժամանակ»-ի աղբյուրները նշում են, որ որոշակի խնդիրներ են ծագել հայկական գործող ատոմակայանի հիմնանորոգման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթի կազմման գործընթացում:
Գործող ատոմակայանի շահագործման ռեսուրսը ավարտվում է 2016 թվականին: Այդ ժամկետը 10 տարով երկարաձգելու համար ՀՀ կառավարությունը 270 միլիոն դոլարի վարկ և 30 միլիոն դոլարի դրամաշնորհ պետք է ստանա ՌԴ-ից: Այդ գումարներով ատոմակայանը պետք է ենթարկվի հիմնանորոգման: Գումարի ստացման, տեխնիկատնտեսական փաստաթղթերի մշակման, սարքավորումների նախագծման ու պատրաստման համար բազմաթիվ համաձայնագրեր ու պայմանագրեր պետք է կնքվեն։
Դրանցից մեկը պետք է ստորագրվեր հունիսի սկզբին՝ Մոսկվայում: Այդ արարողությանը մասնակցելու համար նույնիսկ Մոսկվա էր մեկնել Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը: Սակայն վերջին պահին փաստաթղթի ստորագրումը հետաձգվել է անորոշ ժամկետով: Թե կոնկրետ ի՞նչ փաստաթղթի մասին է խոսքը, թերթի աղբյուրները չեն հայտնել, սակայն վստահեցնում են, որ խնդիրը զուտ տեխնիկական է և շուտով այն կստորագրվի:

«Айкакан жаманак»: В процессе подготовки документов для армянской АЭС возникли трудности
Газета «Айкакан жаманак» со ссылкой на источники в министерстве энергетики и природных ресурсов Армении пишет, что в процессе подготовки пакета документов, необходимых для капитального ремонта армянской АЭС возникли определенные трудности.
«Ресурс эксплуатации АЭС завершается в 2016 году. Для продления этого срока на 10 лет Армения должна получить от России кредит в $270 млн долларов и грант в $30 млн. Для получения средств, разработки технико-экономических документов, проектирования и изготовления оборудования должно быть заключено множество договоров и соглашений. Один из документов должен был быть подписан в начале июня в Москве. С этой целью в российскую столицу отбыл министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян. Однако в последний момент подписание документа было отложено. О каком конкретно документе идет речь, источники не сообщают, однако заверяют, что проблема техническая и скоро будет решена», - пишет газета.