Բելգիայի վարչապետ Չարլզ Միշելը հունիսի 18-ին Բելգիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի լիագումար նիստում կառավարության անունից ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին հաղորդում է բելգիական DeMorgen պարբերականը:
«Կարծում եմ, որ 1915-1917 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները պետք է որակվեն որպես ցեղասպանություն: Դա նաև Բելգիայի կառավարության դիրքորոշումն է»,- հայտարարել է վարչապետ Միշելը՝ պատասխանելով Ֆլամանդական ժողովրդական շարժման պատվավոր նախագահ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի նախագծի հեղինակ Փիթեր դե Ռուվերի այն հարցին, թե ինչ դիրքորոշում ունի կառավարությունը այդ հարցում:
Լիագումար նիստում Ֆլամանդական ազատների և դեմոկրատների կուսակցության անդամ Պատրիկ Դեվալն իր հերթին կարևորել է Ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը:
«Այսօր մենք ակնհայտորեն դեռ դժվարանում ենք սահմանել այդ փաստը: Դա ցեղասպանություն էր, և կարևոր է, որ մենք այդ մասին անառարկելիորեն նշենք նաև որպես պետություն»,-ասել է նա:

Премьер-министр Бельгии Шарль Мишель накануне, 18 июня, на пленарном
заседании Палаты представителей парламента страны от имени бельгийского правительства квалифицировал события 1915 года в Османской империи как геноцид. Об этом сообщает бельгийское издание DeMorgen.
«Считаю, что произошедшие в 1915-1917 гг. в Османской империи трагические события должны быть квалифицированы как геноцид. Такова и позиция правительства Бельгии», – заявил бельгийский премьер в ответ на вопрос депутата, почетного председателя Фламандского народного движения, автора резолюции о признании Геноцида армян Питера де Рувера о позиции правительства.
В свою очередь член партии Открытые фламандские либералы и демократы Патрик Деваль отметил важность официального признания Геноцида армян.
«Сегодня мы еще явно затрудняемся с определением данного факта. Это был геноцид, и важно, чтобы мы, как государство, несомненно отметили это», – сказал Деваль.