Ազգային ժողովում «Պետական պարտքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը նշեց, թե չի հասկանում՝ ինչո՞ւ են հիմա ուզում կառավարության պարտքի շեմը դարձնել 60%, եթե դեռևս 1,5 մլրդ դոլարի պարտք վերցնելու հնարավորություն կա:
«Ինչո՞ւ ենք թռիչքաձև բարձրացնում»,- հարցրեց նա և հավելեց` ի՞նչ ազդեցություն ունի այս փոփոխությունը պարտքի վրա:
Նախագծի հիմնական զեկուցող ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ-գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ այս փոփոխությունը որևէ ազդեցություն չունի՝ հատկապես, որ պետական պարտքի ավելացման հարց չի քննարկվում ընդհանրապես:
«Փոփոխությունը վերաբերում է կիրառվող սահմանափակումների ներդաշնակեցմանը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչո՞ւ են բարձրացնում շեմը, Ա. Ջանջուղազյանը նշեց, որ ձևակերերպման հետ համամիտ չէ. «Թվաբանությամբ, այո, ինքնըստինքյան բարձրացվում է, բայց մենք ներդաշնակեցնում ենք: Եթե նույնիսկ դիտարկենք, որ պարտքի շեմն ենք բարձրացնում, ապա ավելի հեշտ կլիներ դա քննարկել, եթե նպատակն իսկապես դա դրված լիներ այն ժամանակ, երբ որ դրա կարիքը կար»:
Ստեփան Մարգարյանն էլ արձագանքեց. «Անհասկանալի է, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ եք հրատապ բերել, եթե նոր պարտք վերցնելու խնդիր չկա, ապա ինչո՞ւ ենք հրատապ քննարկում»:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանն էլ ասաց, որ այս օրենքը պետք է ամբողջությամբ վերանայվի՝ սկսած համախառն պարտքի քաղաքականությունից, ավարտած Կառավարության և այլ պարքտերի ներգրավման քաղաքականությունով: «Հետևաբար, այս նախագիծը բացասական սպասումներ առաջացնող նախագիծ է: Հորդորում, առաջարկում և խնդրում ենք Ձեզ՝ հանեք, առաջինից երկրորդ ընթերցման մի տարեք, որևէ ձևով չի արդարացնում այն նպատակը, որ հայտարարում եք, թե զուտ վիճակագրության համար է»,- նշեց Ա.Մինասյանը:

Законопроект о госдолге вызвал негативную реакцию и недоверие депутатов парламента Армении
Сегодня в Национальном Собрании Армении обсуждался проект изменений и дополнений в Закон РА «О государственном долге». В ходе дебатов депутат от оппозиционной фракции «Процветающая Армения» Степан Маргарян выразил недоумение в связи с намерением «скачкообразно» повысить порог правительственного долга до 60%, в то время как еще имеется возможность займа в размере 1,5 млрд. долларов. Парламентарий спросил о возможных последствиях данного шага.
Основной докладчик по законопроекту – заместитель министра финансов РА, главный казначей республики Атом Джанджугазян – заверил, что данное изменение не будет иметь никакого воздействия на государственный долг, что речь не идет об обсуждении вопроса повышения госдолга.
«Изменение касается гармонизации применяемых ограничений», – сказал главный казначей.
С. Маргарян в связи с этим заявил: «Непонятно тогда, с какой стати вы внесли проект на срочное обсуждение, если нет проблемы получения нового займа?»
В свою очередь депутат от оппозиционной фракции АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД) Арцвик Минасян заявил, что данный закон необходимо полностью пересмотреть. По его словам, данный законопроект вызывает негативные ожидания. Он призвал снять документ с повестки и не выносить на второе чтение, поскольку он никак не оправдывает заявленную цель либо служит исключительно статистике.