Ֆինանսական ճգնաժամն ազդել է Մոսկվայի 37-րդ միջազգային կինոփառատոնի վրա, մասնավորապես՝ տևողությունը կրճատվել է երկու օրով. մեկնարկն այսօր է, ավարտը՝ հունիսի 26-ին: Այս մասին գրում է Նյուզռու.քոմ կայքը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
Փառատոնի տնօրեն Նիկիտա Միխալկովը պարզաբանել է, որ ամենամեծը ապրելու, սնվելու, տրանսպորտի, սպասարկման և կինոսեանսների ծախսերն են:
«Փառատոնի տևողությունը կրճատվել է 2 օրով: Դա լուրջ տնտեսում է և հնարավորություն տեղավորվելու նոր բյուջեի մեջ»,-նշել է Միխալկովը:
Միաժամանակ նա հավելել է, որ փառատոնի բոլոր հիմնական ծրագրերը կպահպանվեն. «Ինչն է ինձ առավել կարևոր թվում. մենք հասել ենք նրան, որ փառատոնի ընթացքում կարելի է ցուցադրել ֆիլմեր, որոնք չունեն վարձույթի արտոնագիր: Փառատոնը լաբորատորիա է, պետք է հնարավորություն տրվի ավելի շատը տեսնել: Այլ հարց է, երբ խոսքը գնում է վարձույթի մասին. Այդ հարցը լուծում են մշակույթի նախարարությունը և այլ կազմակերպություններ»:
Նշենք, որ փառատոնի մրցութային ծրագրում ընդգրկված է 12 ֆիլմ՝ Ռուսաստանից, Ֆինլանդիայից, Ճապոնիայից, Իսպանիայից, Բուլղարիայից, Իրանից, Ղազախստանից և Լիբանանից:
Կազմակերպիչները ցավով են նշել, որ Ամերիկայի երկրներից որևէ ֆիմ ներկայացված չէ, բայց, նրանց կարծիքով, այս բացը լրացնում է արգենտինական կինոյի մեծ ծրագիրը:
«Ընդհանուր առմամբ, փառատոնը մնում է միջազգային»,- ընդգծել է ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Անդրեյ Պլախովը:
Հիմնական ծրագրին զուգահեռ լինելու է նաև վավերագրական կինոյի և կարճամետրաժ աշխատանքների մրցույթ:
Նշենք, որ Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնն այս տարի առանձին ծրագրով կանդրադառնա Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցին և կամփոփվի «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի նախաձեռնած՝ Մեծ Եղեռնին նվիրված ֆիլմերի ցուցադրության «Այլևս երբեք…» ծրագրի առաջին փուլը: «Այլևս երբեք…» ծրագրի շրջանակներում Մոսկվայում կցուցադրվեն՝ «Հանդիպում ցուցահանդեսում» (ռեժ.՝ Ներսես Հովհաննիսյան), «Նահապետ» (ռեժ.՝ Հենրիկ Մալյան), «Երկունք» (ռեժ.՝ Ֆրունզե Դովլաթյան), «Աքսորում երգողները» (ռեժ.՝ Թուրի և Նատալի Ֆինոչչիարո Ռոզետի), «Սարոյանի հողը» (ռեժ.՝ Լուսին Դինք), «Ճչացողները» (ռեժ.՝ Կառլա Կարապետյան, «Վանա ծովուն արշալույսը» (ռեժ.՝ Արտակ Իգիթյան, Վահան Ստեփանյան) ֆիլմերը:
«Ռուսական հետք» արտամրցութային ծրագրում կցուցադրվի Արամ Շահբազյանի «Մոսկվիչ, իմ սեր» լիամետրաժ ֆիլմը:

Сегодня открывается 37-й Московский международный кинофестиваль
В программу 37-го Московского международного кинофестиваля (ММКФ), торжественная церемония открытия которого состоится сегодня, 19 июня, вошли фильмы из России, Франции, Испании, Ливана, Ирана, Болгарии, Финляндии, Сербии и других стран. Об этом сообщает РИА Новости.
«Фестиваль получился достаточно международным, на нем представлены основные кинематографические территории мира», – рассказал председатель отборочной комиссии Андрей Плахов. По его словам, половина конкурсной программы посвящена проблемам молодежи.
В программе ММКФ, помимо конкурсов короткого и полного метра, а также документального кино, пройдут специальные показы и внеконкурсые программы «Экранный образ трагедии» к 100-й годовщине Геноцида армян, «Женский взрыв», «Тропическая эйфория», «Турецкое кино вчера и сегодня», «Феномен курдского кино», «Сороковые, роковые» к 70-летию Великой Победы, «Вокруг Фассбиндера» к юбилею выдающегося немецкого режиссера, указывает РИА Новости.
Между тем, как сообщает NEWSru.com со ссылкой на ТАСС, финансовый кризис сказался на фестивале – в частности, его пришлось сократить на 2 дня, он завершится 26 июня. Ранее президент ММКФ Никита Михалков пояснил, что самая главная затратная часть – проживание, питание, транспорт, обслуживание, сеансы. «Фестиваль сокращен на два дня, это серьезная экономия и возможность вписаться в новый бюджет», – отметил Михалков. При этом он пояснил, что все основные программы ММКФ будут сохранены.
«Экранный образ трагедии». Московский Международный кинофестиваль обращается к теме 100-й годовщины Геноцида армян