Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում այսօր քվեարկության դրվեց «Ակցիզային հարկի» մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը: Նախագծով նախատեսվում է 10%-ով բարձրացնել ակցիզային հարկով հարկման ենթակա մի շարք ապրանքատեսակների ակցիզային հարկի դրույքաչափը: Խոսքը առաջին հերթին ծխախոտի և օղու արտադրության համար սահմանված ակցիազային հարկի դրույքաչափի մասին է:
Քվեարկությունից առաջ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ իրենք դեմ են քվեարկելու նախագծին:
«Մենք գտնում ենք, որ այս լարված ժամանակահատվածում սպառողական շուկայում նոր ցնցումներ առաջացնելը տեղին չէ: Մենք դեմ ենք այս օրինագծին», -ասաց Մ.Մելքումյանը:
Պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանն էլ ասաց, որ նույնիսկ խոր հավատ տածելու դեպքում չի կարելի այս նախագիծը թողնել երկրորդ ընթերցում, քանի որ այս օրենքը կործանարար է և կոչ արեց դեմ քվեարկել:
«Ոչինչ կործանարար չի կարող լինել, քանի որ մենք քննարկելու ժամանակ ունենք»,- պատգամավորի դիտարկմանն արձագանքեց ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանն ասաց, որ իրենց համար նույնպես օրինագիծը ընդունելի չէ և կոչ արեց դեմ քվեարկել նախագծին:
«Քանի որ այս նախագծում նշված է, որ այն ուժի մեջ է մտնելու 2016թ-ին, ուստի առաջարկում ենք, որ առաջին ընթերցմամբ չընդունենք, միայն վերանայելուց հետո այն քվերարկության դնենք»,- նշեց նա և ՀՀԿ-ին նույնպես կոչ արեց դեմ քվեարկել:
Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ իրենք էլ են տեսնում՝ օրենքը հիմնավորումների կարիք ունի, դրա համար, ըստ նրա, ՀՀԿ խմբակցությունն առաջարկում է առաջին ընթերցմամբ ընդունել նախագիծը, իսկ աշնանը քննարկումների արդյունքում լրամշակել:
ՕԵԿ խմբակցությունը 20 րոպե ընդմիջում վերցրեց, որպեսզի պատգամավորները վերանայեն իրենց որոշումները:
Ընդմիջումից հետո Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Ակցիզային հարկի մասին» օրինագիծը: Կողմ քվեարկեց 56, դեմ՝ 38, ձեռնպահ՝ 1 պատգամավոր:
Կառավարությունը չի կարող երաշխավորել, որ տրանսպորտի ուղեվարձը չի թանկանա. Վախթանգ Միրումյան
«ԵՏՄ-ՄԵՏՄ չկա». Հակոբ Հակոբյան (տեսանյութ)
Դուք օրուգիշեր քնում, արթնանում եք, մտածում եք, քամե՞ք էս ժողովրդին. Ուրիխանյանը` փոխնախարարին (տեսանյութ)

Armenian parliament passes draft amendments to Law on Excise Tax in first reading
During an extraordinary session today, Armenia’s National Assembly passed draft amendments and additions to the Law on Excise Tax – with 56 votes in favor, 38 against, and one abstention.
By the bill, it is planned to revise excise rates on such goods as vodka, cigarettes, diesel fuel, gasoline and condensed gas. In particular, it is proposed raising excise rates on vodka and cigarettes by 10%.
Prior to the vote, deputy of ‘Prosperous Armenia’ faction Mikael Melkumyan said they would not endorse the bill submitted by the government. “We believe that in this situation it is inappropriate to cause new shocks in the consumer market,” the opposition MP said.
Another deputy, leader of Alliance Party Tigran Urikhanyan for his part urged MPs to vote against. The head of Orinats Yerkir opposition faction Heghine Bisharyan made a similar appeal. The bill is unacceptable to them, she said.
“It is noted in the bill that it will take effect in 2016 so we suggest that it should not be adopted in the first reading, but be amended and voted on,” she said.
Parliamentary speaker Galust Sahakyan agreed that the bill needs to be amended. For this reason the ruling Republican Party of Armenia proposes passing the draft amendments in the first reading and later finalizing them during discussions in the autumn, he said.