Հռոմի պապը գերտերություններին մեղադրել է Հայոց ցեղասպանությունը և այլ կոտորածներ կանխել չկարողանալու մեջ
15:55 22/06/2015
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը հունիսի 21-ին Թուրինում գերտերություններին մեղադրել է 20-րդ դարի կոտորածները կանխել չկարողանալու մեջ: Իր ելույթում Պապն անդրադարձել է նաև Հայոց ցեղասպանությանը` նշելով, թե որտեղ էին գերտերություններն այդ ժամանակ: Այս մասին հայտնում է Time պարբերականը:
«Անցած դարում այնքան շատ, միլիոնավոր հայեր սպանվեցին: Որտե՞ղ էին գերտերություններն այդ ժամանակ: Նրանք այլ ուղղությամբ էին նայում»,-ասել է Ֆրանցիսկոս պապը:
Հռոմի պապն անդրադարձ է կատարել նաև Եվրոպայում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին հրեաների, քրիստոնյաների, միասեռականների կոտորածներին, Ռուսաստանում ստալինյան վարչակարգի ժամանակաշրջանում գրանցված մեծաթիվ զոհերի փաստին:
Խոսելով Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին Լեհաստանում մահվան ճամբարների մասին` Ֆրանցիսկոսը նշել է, որ գերտերությունները լուսանկարիչներ ունեին այն երկաթուղային գծերում, որտեղով գնացքները հրաներին, քրիստոնյաներին, միասեռականներին, բոլորին, տանում էին Օսվենցիմ` սպանելու: «Ինչո՞ւ նրանք չէին ռմբակոծում այդ ուղիները»,-հարց է տվել Հռոմի պապը:
Իսկ ինչ վերաբերում է ստալինյան Ռուսաստանին` Ֆրանցիսկոսն արձանագրել է այդ տարիներին բազմաթիվ քրիստոնյաների տառապանքների ու սպանությունների փաստը:

“Where were the great powers then? They were looking the other way”. Pope Francis again addresses Armenian Genocide
18:54 22/06/2015
Pope Francis on Sunday denounced what he calls the “great powers” of the world for failing to act when there was intelligence indicating Jews, Christians, homosexuals and others were being transported to death camps in Europe during World War II, according to Washingtonpost.com.
He also decried the deaths of Christians in concentration camps in Russia under the Stalin dictatorship, which followed the war.
The pope’s harsh assessments came in impromptu remarks during his visit to Turin, northern Italy, when he told young people he understands how they find it hard to trust the world.
“The great powers had photographs of the railway routes that the trains took to the concentration camps, like Auschwitz, to kill the Jews, and also the Christians, and also the Roma, also the homosexuals,” Francis said, citing the death camp in Poland. “Tell me, why didn’t they bomb” those railroad routes?
Referring to concentration camps that came “a little later” in Russia, Francis wondered aloud: “How many Christians suffered, were killed” there?
Lamenting the cynicism of world players in the 1930s and 1940s, Francis said: “the great powers divided up Europe like a cake.”
He also cited what he called the “great tragedy of Armenia” in the last century. “So many died. I don’t know the figure, more than a million, certainly. But where were the great powers then? They were looking the other way,” the pope said.
In April, the pope referred to the slaughter of Armenians by Turkish Ottomans