Այն ինչ տեղի ունեցավ այսօր առավոտյան «Ոչ թալանին» շարժման նստացույցի ժամանակ, որքան էլ անցանկալի էր, այդուհանդերձ միանգամայն կանխատեսելի էր: Համենայն դեպս, գիշերը ժամը 1-2-ի մոտակայքում Բաղրամյան պողոտայով թեթև զբոսանքը հուշում էր, որ իրավապահները մտադիր են ուժ գործադրել և ընդամենը սպասում են հարմար պահի:
Ցուցարարները, հատկապես «ստաժավոր» ցուցարարներն, այս մասին չիմանալ չէին կարող, հետևաբար հարց է ծագում՝ ինչո՞ւ նրանք համապատասխան հետևություններ չարեցին, և ինչո՞ւ քայլեր չձեռնարկեցին ակցիայի ընթացքն ուղղորդելու այնպես, որ գոնե որևէ շոշափելի արդյունք գրանցվի:
Ի դեպ, սա կազմակերպիչների միակ սխալը չէր, ըստ որում՝ սխալներից ամենակարևորը չէր: Սխալներն արդեն իսկ գրանցվել էին ակցիայի նախորդ փուլերում, երբ հերթական կրիտիկական պահին ընտրվում էին հնարավոր որոշումներից ամենևին էլ ոչ լավագույնները:
Հիմնական բացթողումը, թերևս, իրականանալի պահանջի բացակայությունն էր: Արտաքուստ թվում էր, թե ակցիայի մասնակիցները բավականին հստակ պահանջ էին ներկայացրել՝ վերանայել կամ չեղարկել էլեկտրաէներգիայի սակագինը բարձրացնելու որոշումը:
Նախնական փուլում սա նորմալ և ողջամիտ պահանջ էր: Մարդիկ, դժգոհ լինելով կայացված որոշումից (համաձայնեք, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացման մասին որոշումից ոչ ոք գոհ լինել չէր կարող), պահանջում էին այն վերանայել: Բայց ինչ-որ բան հուշում է, որ եթե այդ որոշումը վերանայելու ռեսուրս լիներ, այն չէր կայացվի առհասարակ: Մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակն ու կառավարության իմիջն այնպիսին չեն, որ առանց սուր անհրաժեշտության համապատասխան մարմինները նման ոչ պոպուլյար որոշման կգնային:
Կնշանակի ակցիայի մասնակիցները պետք է ունենային նաև ինչ-որ միջանկյալ, այլընտրանքային լուծումներ, որոնք երկխոսության հնարավորության դեպքում կարելի էր քննարկել: Պետք է ասել, որ նման լուծումները բազմաթիվ են և ցավալի է, որ ակցիայի մասնակիցները, որոնց ճնշող մեծամասնությունը երիտասարդներ էին, այդ ուղղությամբ չէին մտածել, ու «գաղափարական վակուումն» ի վերջո հանգեցրեց փակուղու:
Ի վերջո, ակցիայի կազմակերպիչների (մասնակիցների) մոտ պահանջի էլաստիկության բացակայությունը նրանց դիրքորոշումն անզիջում էր դարձրել և փակել երկխոսության բոլոր հնարավորությունները:
Այս պայմաններում երթով նախագահի նստավայր գնալն ու, առավել ևս, վերջնագրի լեզվով պահանջ ներկայացնելն անիմաստ էր և փակուղային: Պատճառը շատ պարզ է. նախագահը մեզ մոտ թեև լայն լիազորություններ ունի, սակայն իրավասու չէ վերանայել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումները: Սահմանադրությունը դա չի նախատեսում:
Հետևաբար՝ անհասկանալի է, թե Բաղրամյան 26-ից ինչ որոշում էին ակնկալում բողոքի ակցիայի մասնակիցները: Եթե նրանք իսկապես ակնկալում էին, որ նախագահականից որևէ լուծում պետք է ստանան, հենց իրենք պետք է ձևակերպեին այդ պահանջը՝ հաշվի առնելով նախագահի միջամտության հնարավորություններն ու տիրապետած գործիքակազմը: Սակայն այս առնչությամբ որևէ բան հավաքի ընթացքում այդպես էլ չհնչեց: Միայն վերջնագիր, և վերջ:
Ակցիայի ընթացքում՝ սկսած դեռևս հունիսի 19-ից, զգացվում էր, որ գործողությունների ծրագիր չկար: Որոշումները կայացվում էին հախուռն, պահի տակ՝ ըստ իրավիճակի, և չկար որոշումների համար պատասխանատու անձ:
Անգամ եթե համարենք, որ հունիսի 19-ին նստացույցի գնալու որոշումը ճիշտ էր, լավ կլիներ եթե ակցիայի մասնակիցները հետագա երկու օրերի ընթացքում հստակ գործողությունների ծրագիր մշակեին: Ըստ որում՝ դա պետք է ներառեր բոլոր հարցերի պատասխանները, և դիտարկեր բոլոր իրավիճակները: Այդ թվում նաև՝ հավանական վարքագիծն իրավապահների կողմից ուժի գործադրման դեպքում:
Հետագա զարգացումները ցույց տվեցին, որ կազմակերպիչները մարտավարության առումով որևէ բան չէին մտածել: Նրանք երեկ տեղի ունեցածի համար օպերատիվ լուծումներ չունեին. պատրաստ չէին պատվիրակների խումբ ուղարկել նախագահի հետ հանդիպման (ինչի առաջարկն ունեցան), նախապես չէին նախատեսել լուծում՝ Բաղրամյանում գիշերելու կամ չգիշերելու առնչությամբ (որոշումն իրավիճակային էր և կայացվեց տեղում): Առհասարակ՝ չկար զգացում, թե ինչ է լինելու հետո:
Իշխանության մասով վարքագծի տարբերակները լայն էին՝ սկսած ակցիան ուժով ցրելուց մինչև այն անտեսելը: Բայց հասկանալի է, որ ինչ տարբերակ էլ ընտրեին իրավապահները, դա որևէ շոշափելի արդյունք չէր տալու:
Ի վերջո ոստիկանները միանգամայն կանխատեսելի կերպով որոշեցին դիմել փորձված մեթոդի: Փառք Աստծո, որ հետևանքները ծանր չեն: Բայց կարող էին լինել: Ակցիայի մասնակիցները, հատկապես նրանք, ովքեր փորձառու են այդ հարցում, պետք է գլխի ընկնեին, որ ոստիկաններն ուժ են գործադրելու: Մեզ մոտ դրա հստակ ինդիկատոր կա. եթե իրավապահները զանգվածային միջոցառման ժամանակ հասարակական կարգը պահպանում են հատուկ հանդերձանքով, ապա ուժի գործադրման սանկցիա ունեն: Կազմակերպիչները սա չնկատել ու չիմանալ չէին կարող: Սակայն նրանք դա չնկատեցին կամ չնկատելու տվեցին, հավանաբար՝ որովհետև այլ լուծում չէին գտնում:
Ինչ վերաբերում է իրավապահների մոտիվներին, ապա դրանք հասկանալի են: Որպես կանոն, աշխարհի բոլոր երկրներում նման իրավիճակները հենց այդպիսի հանգուցալուծում էլ ունենում են: Ի վերջո, եթե չկա երկխոսության հնարավորություն, բայց կա սպառնալիք հասարակական կարգին, իրավապահներին այլ բան չի մնում, քան ուժային լուծման գնալը:
Ցավալին այն չէ, որ մի խումբ մարդիկ առավոտ լուսադեմին ջրվեցին կամ տեղափոխվեցին ոստիկանական բաժիններ (հուսով եմ՝ նրանց հենց այսօր բաց կթողնեն): Ցավալի է, որ հատկապես երիտասարդները, հիմնականում՝ անփորձության հետևանքով, հերթական անգամ բախվեցին հիասթափության պատին: Վստահ եմ, որ որևէ արդյունքի բացակայությունն ակցիայի մասնակիցների մոտ առաջ կբերի որոշումների կայացման վրա ազդել չկարողանալու զգացում: Բնականաբար նաև՝ խորը հիասթափության:
Գիշերը ժամը 2-ի մոտակայքում Կասկադի հարևանությամբ՝ Զարոբյան փողոցի մոտակայքում հանդիպեցի 17-18 տարեկան մի օրիորդի՝ ծանր ուսապարկը շալակին: Վերջինս ասաց, որ «ցուցարարներին հաց ու ջուր է» տանում, մոլորվել է ու խնդրեց օգնեմ, որպեսզի օգնեմ «շրջանցի ոստիկանական կարդոնը»: Ես նրան ճանապարհը ցույց տվեցի ու հիացա, թե ինչպես էին նրա աչքերը ոգևորությունից փայլում: Ես շատ եմ ափսոսում, որ նա ու իր ընկերներն հիասթափություն են ապրելու:
Հույս ունեմ, որ ակցիայի մասնակիցներն այսօր կվերլուծեն տեղի ունեցածն ու կգտնեն համապատասխան լուծումներ: Դրանք առաջին հերթին պետք է ենթադրեն երկխոսություն:

Решение – в создании возможности для диалога. Армен Минасян комментирует события на пр. Баграмяна в Ереване
16:36 23/06/2015
Произошедшее утром 23 июня в ходе сидячего пикета гражданской инициативы «Нет грабежу» на одном из центральных проспектов Еревана – улице Баграмяна – было однозначно предсказуемо, как бы ни нежелательны были эти события. Об этом в интервью Panorama.am заявил политолог Армен Минасян.
По его словам, даже прогулка в окрестностях акции протеста с часу до двух ночи «подсказывала, что правоохранители намерены применить силу и всего лишь ждут удобного момента». Эксперт отметил, что протестующие, особенно участники митингов со «стажем» не могли этого не знать.
«Посему возникает вопрос: почему они не сделали соответствующих выводов и не предприняли шагов с целью обеспечить такой ход акции, чтобы добиться хоть какого-то существенного результата?» – сказал эксперт.
Специалист отметил, что «это не единственная ошибка организаторов акции, и не самая важная». «Ошибки были допущены уже в предыдущие стадии акции, когда в очередной критический момент выбирали из возможных решений отнюдь не наилучший вариант», – подчеркнул А. Минасян.
«Основное упущение заключалось, пожалуй, в отсутствии реализуемого требования. Внешне казалось, будто участники акции выдвинули вполне четкое требование – пересмотреть или признать недействительным решение о повышении тарифов на электроэнергию.
В предварительной стадии это было нормальным и рациональным требованием. Люди, будучи недовольными вынесенным решением (согласитесь, никто не может быть довольным решением о подорожании электроэнергии), требовали пересмотреть его. Но кое-что подсказывает, что если бы были ресурсы на пересмотр данного решения, то его бы вовсе не принимали. Социально-экономическое ситуация в нашей стране и имидж правительства не позволяют соответствующим органам идти на такие непопулярные решения без острой необходимости.
Это значит, что участники акции должны были иметь некие промежуточные, альтернативные решения, которые можно было бы обсуждать в случае возможного диалога. Следует сказать, что таких решений много, и прискорбно, что участники акции, большинство которых – представители молодежи, не задумывались над этим, и „идеологический вакуум” в конце концов привел в тупик.
В итоге, отсутствие у организаторов (участников) эластичности в требованиях сделало их позицию бескомпромиссной и перекрыло все возможности для диалога», – отметил эксперт.
В такой ситуации, считает А. Минасян, «инициировать шествие к президентской резиденции и предъявлять ультимативное требование было бессмысленным и тупиковым».
«Причина предельно ясна: несмотря на свои полномочия, президент у нас не имеет права пересматривать решения Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА. Это не предусмотрено Конституцией.
Следовательно, непонятно, какого решения ожидали участники акции от „Баграмяна 26” (адрес президентской резиденции. – Примеч. ред.). Если они на самом деле ожидали некого решения от Администрации президента, то сами и должны были сформулировать данное требование – с учетом возможностей вмешательства главы государства и его инструментария. Однако по этой части на митинге так ничего и не прозвучало. Только ультиматум, и точка», – продолжил А. Минасян.
По словам эксперта, «еще с момента начала акции 19 июня чувствовалось отсутствие плана действий, решения принимались огульно, под воздействием момента, ситуативно, и не было соответствующего лица для принятия решений». Специалист добавил: даже если считать верным решение начать 19 июня сидячий пикет на ереванской Площади Свободы, то было бы правильно, чтобы участники акции в последующие два дня выработали четкий план действий, включающий ответы на все вопросы и принимающий во внимание все возможные ситуации, в том числе коллективное поведение в случае применения правоохранителями силы.
«Дальнейшие развития показали, что организаторы не выработали никакой тактики. У них не было оперативных решений на случай, имевший место накануне, они не были готовы отправить группу делегатов на встречу с президентом (предложение на этот счет им было сделано), предварительно не имели решения о том, проводить ли ночь на Баграмяна или нет, данное решение было ситуативным и вынесено прямо на месте. Просто не было чувства того, что будет дальше», – сказал Армен Минасян.
По мнению эксперта, у властей было множество вариантов действий – начиная от принудительного прекращения демонстрации и заканчивая ее игнорированием. «Но ясно, что какой бы вариант ни выбрали правоохранители, никакого существенного результата это бы не дало», – добавил А. Минасян.
«В итоге полицейские вполне предсказуемо решили прибегнуть к испробованному методу. Слава Богу, что последствия не оказались тяжкими, но могли быть таковыми. Участники акции, в особенности те, у кого имелся опыт в этом вопросе, должны были догадаться о том, что Полиция применит силу. На то у нас имеется четкий индикатор: если правоохранители во время массового мероприятия охраняют общественный порядок в специальном обмундировании, то у них есть санкция на применение силы. Организаторы не могли этого не заметить или не знать об этом. Однако они этого не заметили или сделали вид, что не замечают, по всей видимости, потому, что иного решения не могли найти», – отметил эксперт.
Политолог также подчеркнул: «Мотивы действий правоохранителей понятны. Как правило, подобные ситуации во всех странах мира заканчиваются таким образом. В конце концов, если нет возможности для диалога, но налицо угроза общественному порядку, правоохранителям не остается ничего иного, как идти на силовое решение».
«Прискорбно не то, что утром в отношении группы граждан применили водометы, а другие были подвергнуты приводу в отделения полиции (надеюсь, их сегодня же освободят). Печально, что в особенности молодежь, в основном вследствие неопытности, в очередной раз столкнулись со стеной разочарования. Уверен, что отсутствие какого бы то ни было результата вызовет у участников акции чувство невозможности влиять на процесс вынесения решений, и, естественно, глубокое разочарование», – сказал специалист.
Армен Минасян рассказал также примечательную историю: «Около двух ночи встретил возле Каскада, недалеко от улицы Заробяна, девушку лет 17-18, с тяжелым рюкзаком на плечах. Она сказала, что несет митингующим еду и воду, заблудилась, и попросила помочь ей обойти полицейский кордон. Я показал ей путь и был восхищен тем, как сияли воодушевлением ее глаза. Очень сожалею, что она и ее друзья переживут разочарование».
«Надеюсь, участники акции сегодня проанализируют произошедшее и найдут соответствующие решения, которые в первую очередь должны предусматривать диалог», – резюмировал эксперт.
Рано утром во вторник, 23 июня, полицейские применили водометы против демонстрантов, перекрывших центральный проспект Баграмяна в Ереване. Этому предшествовали требования полиции покинуть проспект Баграмяна и вернуться на Площадь Свободы, чтобы восстановить дорожное движение. В полицейские участки были доставлены свыше 200 человек, в том числе журналисты. Как сообщала пресс-служба министерства здравоохранения Армении, за скорой медицинской помощью обратились 25 человек. Прокуратура Армении после событий на проспекте Баграмяна в Ереване возбудила уголовное дело по статье «хулиганство».
Прокуратура Армении после событий на проспекте Баграмяна в Ереване возбудила уголовное дело по статье «хулиганство»