ԺՀՄԻԳ տնօրենը կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին հարգել ցուցարարների իրավունքը
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) տնօրեն Մայքլ Գեորգ Լինքն այսօր կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին հարգել Երևանի կենտրոնական հատվածում խաղաղ ցույցին մասնակցողների խաղաղ հավաքների ազատության իրավունքը: Հայտարարությւոնը տարածել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը:
«Հայաստանը, ինչպես ԵԱՀԿ բոլոր մասնակից պետությունները, պարտավորվել է պաշտպանել և խթանել խաղաղ հավաքների հիմնարար ազատությունը և պետք լիովին հարգի Երևանում ցուցարարների իրավունքները՝ այդ ազատությունն իրականացնելու համար»,-ըստ աղբյուրի, ասել է ԺՀՄԻԳ տնօրենը:
«Երեկ առավոտյան իրավապահ մարմինների գործողությունների, այդ թվում՝ հարյուրավոր խաղաղ ցուցարարների դեմ ջրցան մեքենաների կիրառումը և նրանց կալանավորումը լուրջ մտահոգություն են առաջացնում: Հավաքների ազատության մասին ԵԱՀԿ պարտավորությունները ոչ միայն երաշխավորում են խաղաղ հավաքների և ցույցի իրավունքը, այլ նաև պնդում են, որ այս իրավունքի ցանկացած սահմանափակում պետք է օրենքով սահմանված լինի և համահունչ լինի միջազգային չափանիշներին: Իրավապահ մարմինների պարտականությունն է օժանդակել խաղաղ հավաքների անցկացմանը և ոստիկանության ցանկացած միջոցառում պետք է լինի օրինական, անհրաժեշտ և համաչափ: Ուժի ավելորդ կիրառումը կամ չհիմնավորված կամ կամայական ձերբակալությունները պետք է անաչառ, բազմակողմանի և անհապաղ կերպով հետաքննել, որպեսզի պատասխանատուները ենթարկվեն պատասխանատվության»,-ասել է տնօրեն Լինքը:
Աղբյուրը նաև ավելացնում է. Էլեկտրաէներգիայի արժեքի մոտ 17 տոկոսի թանկացման դեմ ցույցերը սկսվել են անցյալ ուրբաթ, և երեքշաբթի առավոտյան հազարավոր մարդիկ Երևանում դուրս են եկել փողոց: Ոստիկանությունը գրոհել է ցուցարարների վրա և ջրցան մեքենա կիրառել այն բանից հետո, երբ նրանք արգելափակել են մայրաքաղաքի հիմնական փողոցը: Ըստ հաղորդումների ավելի քան 200 ցուցարարներ ձերբակալվել էին, իսկ 14 ցուցարար և 11 ոստիկան՝ վիրավորվել: Երեքշաբթի օրը ձերբակալվածները ազատ են արձակվել: Հարյուրավոր ցուցարարներ վերադարձել են այսօր՝ շարունակելու ցույցը:

ODIHR Director Link calls on Armenian authorities to respect right to freedom of peaceful assembly of protesters in Yerevan
Michael Georg Link, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), called on the Armenian authorities to respect the right to freedom of peaceful assembly of those taking part in a peaceful protest in central Yerevan, OSCE Yerevan Office said in a statement.
"Armenia, like all OSCE participating States, has committed itself to protect and promote the fundamental freedom of peaceful assembly, and must fully respect the rights of the protesters in Yerevan to exercise this freedom," the ODIHR Director said.
"The reports of the actions of law enforcement agencies yesterday morning, including the use of water cannons against and the arrest of hundreds of peaceful protesters, raise serious concerns.
OSCE commitments on freedom of assembly not only guarantee the right to peaceful assembly and demonstration, but state that any restrictions on this right have to be prescribed by law and consistent with international standards.
The law-enforcement authorities have the duty to facilitate peaceful assemblies, and any police measure has to be legitimate, necessary and proportionate,” Director Link said.
“All allegations of the excessive use of force or unjustified or indiscriminate arrests should be impartially, thoroughly and promptly investigated to hold those responsible accountable,” he said.
According to the source, the protests against a looming 17 per cent rise in electricity prices began last Friday, and thousands took to the streets in Yerevan on Tuesday morning. The demonstrators were charged by police and fired upon with water cannon after they blocked a main street in the capital. More than 200 protesters were reportedly arrested, while 14 demonstrators and 11 police were injured. Those detained on Tuesday have since been released. Hundreds of demonstrators returned today to continue the protests.