Եվս մեկ աուդիտ՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողի որոշումը ստուգելու համար
Հանրապետության տնտեսական քաղաքականության պատասխանատուների հետ այսօր անցկացված խորհրդակցությունում նախագահ Սերժ Սարգսյանն առաջարկել է ևս մեկ աուդիտ անցկացնել, այս անգամ՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում՝ պարզելու համար, թե ինչքանով է հիմնավորված հոսանքը 6,93 դրամով թանկացնելու ՀԾԿՀ որոշումը:
«Առաջարկում եմ` ընտրել աշխարհում էներգետիկայի ոլորտում մեծ փորձ ունեցող և մեծ հեղինակություն վայելող որևէ միջազգային խորհրդատվական ընկերություն, եթե հարկ կա, այդ ընտրության ժամանակ ներգրավենք նաև բողոքի ակցիայի ակտիվ տղաներից մի քանիսին, և այդ ընկերությանը հանձնարարենք աուդիտորական ընկերության ներգրավմամբ պատասխանել հետևյալ հարցերին`
• ինչքանով էր հիմնավորված սակագնի բարձրացումը
• սակագնի չբարձրացման դեպքում ինչպիսի՞ վտանգներ են սպառնում էներգետիկ համակարգին:
Ինչպես նշեցի, համոզված եմ՝ սակագնի բարձրացումը չեղյալ հայտարարելը ծայրահեղ վտանգավոր է: Ուստի, մինչև եզրակացության կազմումը այդ ընկերության կողմից կառավարությունը իր վրա կվերցնի սակագնի բարձրացման ամբողջ բեռը: Անշու՛շտ, մենք ընթացող ծրագրերին կամ սոցիալական ծախսերին չենք դիպչի, այլ գումարներ կգտնենք անվտանգության հետագա ամրապնդման համար նախատեսվող միջոցներից: Իհարկե, մեր անվտանգության խնդիրները հեռու են լուծված լինելուց, և սա մեղմ ասած, բայց կասկածամտության ու անվստահության այն մթնոլորտը, որ այսօր կա, ես նույնպես անվտանգության խնդիր եմ համարում և շատ կարևոր խնդիր: Դա լուծել է պետք»,-նախագահի մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ ասել է Սերժ Սարգսյանը:

One more audit is envisaged to verify the decision of Public Services Regulatory Commission
At a meeting with those in charge of state economic policies on June 27 President Serzh Sargsyan suggested to invite another audit – into the Public Services Regulatory Commission – to figure out to what extent the Commission’s decision to approve the electricity tariff increase of 6.93AMD had been well-grounded.
«I would suggest to invite any international consulting firm that will have a solid reputation and experience in the energy field, also through engaging representatives of the protesters in that selection process, should the need be. That firm may be tasked to answer the following two questions: how much the price increase was reasoned, and what might the possible dangers to the energy system be should the price remain intact», - President Sargsyan said.
«The cancellation of the electricity tariff increase is ultimately dangerous. Therefore, until the conclusion [of the audit] is ready the government will shoulder the whole weight of this price hike. Of course, we will not pull out the ongoing programs or social expenditures, but will identify other resources among the means allotted for the further strengthening of [energy] security. Certainly, our security issues are far from being solved, to say the least, and yet that environment of suspicion and distrust that we have now, I think is another security issue and a very important one. And that must be solved»,- Serzh Sargsyan concluded.