Սերժ Սարգսյանը՝ դատախազության աշխատողներին. Պետք է անզիջում լինեք կոռուպցիայի դրսևորումների հանդեպ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատախազության աշխատողի օրվա առթիվ: Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Հարգելի՛ դատախազներ,
Դատախազության հարգելի՛ աշխատակիցներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Դատախազության աշխատողի օրվա և Հայաստանում դատախազական ծառայության 97-ամյակի կապակցությամբ:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության դատախազության առջև ծառացած են բազմաթիվ դժվարին խնդիրներ, որոնց շարքում հատկապես կարելի է առանձնացնել օրենքի գերակայության ամրապնդումը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության առաջին հոդվածն ամրագրում է, որ մեր երկիրը ժողովրդավարական և իրավական պետություն է: Դա ձեր գործունեության անկյունաքարն է, ուստի և ձեր կառույցին կարևոր առաքելություն է վերապահված մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման գործում:
Դուք պետք է անզիջում լինեք մեր հասարակությունը թուլացնող կոռուպցիայի դրսևորումների հանդեպ, որոնցից ազատվելու համար մեզ անհրաժեշտ են համակարգային լուծումներ, ինչն անհնար է առանց ձեր անխոնջ և աննկուն աշխատանքի: Պետք է առաջնորդվեք սկզբունքայնությամբ և մասնագիտական պատվախնդրությամբ: Վստահ եմ, որ որդեգրելով աշխատանքի կազմակերպման նոր մոտեցումներ, դուք կկարողանաք արդյունավետորեն լուծել ձեր առջև դրված խնդիրները:
Ուրախ եմ, որ դատախազության համակարգը շարունակաբար համալրվում է երիտասարդ, բանիմաց ու գիտակ իրավաբաններով: Հավատում եմ, որ այս ոլորտում որակյալ մասնագետների լուրջ ներուժ կա, որը կարող է իրագործել Սահմանադրությամբ ամրագրված դատախազական լիազորությունները:
Կրկին շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ նոր ձեռքբերումներ ձեր պատասխանատու գործունեության մեջ, քաջառողջություն և հաջողություններ ձեզ և ձեր ընտանիքներին»:

Президент Армении поздравил работников прокуратуры с профессиональным праздником
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 1 июля, направил поздравительное послание по случаю Дня работника прокуратуры. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
«Уважаемые прокуроры, уважаемые работники системы прокуратуры, поздравляю вас с 97-летием прокурорской службы в Армении и Днем работника прокуратуры.
Сегодня перед прокуратурой Армении стоят многочисленные вызовы, среди которых в частности можно выделить укрепление верховенства закона и борьбу с коррупцией.
Статьей 1 Конституции РА закреплено, что Республика Армения – демократическое и правовое государство. Это является краеугольным камнем вашей деятельности, поэтому на вашу структуру возложена важная миссия в деле защиты прав человека и укрепления демократических ценностей.
Вы должны быть неуступчивыми в отношении ослабляющих наше общество проявлений коррупции, для ликвидации которых нам необходимы системные решения, что невозможно без вашей неустанной и непоколебимой работе. Вы должны руководствоваться принципиальностью и профессиональными амбициями. Уверен, что придерживаясь новых подходов организации работы, вы сможете эффективно решать поставленные перед вами задачи.
Рад, что система прокуратуры постоянно пополняется молодыми, эрудированными и компетентными юристами. Верю, что в данной сфере имеется серьезный потенциал квалифицированных специалистов, который может реализовать закрепленные Конституцией Республики Армения полномочия прокуроров.
Еще раз поздравляя с профессиональным праздником, желаю вам новых достижений в вашей ответственной деятельности, здоровья и успехов вам и вашим семьям», – говорится в послании президента.