Սերժ Սարգսյանը՝ դատախազության աշխատողներին. Պետք է անզիջում լինեք կոռուպցիայի դրսևորումների հանդեպ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դատախազության աշխատողի օրվա առթիվ: Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Հարգելի՛ դատախազներ,
Դատախազության հարգելի՛ աշխատակիցներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ Դատախազության աշխատողի օրվա և Հայաստանում դատախազական ծառայության 97-ամյակի կապակցությամբ:
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության դատախազության առջև ծառացած են բազմաթիվ դժվարին խնդիրներ, որոնց շարքում հատկապես կարելի է առանձնացնել օրենքի գերակայության ամրապնդումը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը:
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության առաջին հոդվածն ամրագրում է, որ մեր երկիրը ժողովրդավարական և իրավական պետություն է: Դա ձեր գործունեության անկյունաքարն է, ուստի և ձեր կառույցին կարևոր առաքելություն է վերապահված մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման գործում:
Դուք պետք է անզիջում լինեք մեր հասարակությունը թուլացնող կոռուպցիայի դրսևորումների հանդեպ, որոնցից ազատվելու համար մեզ անհրաժեշտ են համակարգային լուծումներ, ինչն անհնար է առանց ձեր անխոնջ և աննկուն աշխատանքի: Պետք է առաջնորդվեք սկզբունքայնությամբ և մասնագիտական պատվախնդրությամբ: Վստահ եմ, որ որդեգրելով աշխատանքի կազմակերպման նոր մոտեցումներ, դուք կկարողանաք արդյունավետորեն լուծել ձեր առջև դրված խնդիրները:
Ուրախ եմ, որ դատախազության համակարգը շարունակաբար համալրվում է երիտասարդ, բանիմաց ու գիտակ իրավաբաններով: Հավատում եմ, որ այս ոլորտում որակյալ մասնագետների լուրջ ներուժ կա, որը կարող է իրագործել Սահմանադրությամբ ամրագրված դատախազական լիազորությունները:
Կրկին շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ նոր ձեռքբերումներ ձեր պատասխանատու գործունեության մեջ, քաջառողջություն և հաջողություններ ձեզ և ձեր ընտանիքներին»:

The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan sent a congratulatory message on the Prosecutor’s Office Employee Day, the presidential press service reports.
The message of Serzh Sargsyan reads in particular:
“Dear prosecuting officers,
Dear employees of Prosecutor’s Office.
I congratulate you on Prosecutor’s Office Employee Day and the 97th anniversary of Prosecution Service.
Today the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia faces many difficult problems among which the strengthening of the rule of law and the fight against corruption are of special importance.
The first article of the Constitution of the Republic of Armenia stipulates that our country is a democratic and law-governed state. It is the cornerstone of your activities, and, hence, your institution has a crucial mission to protect human rights and consolidate democratic values.
You must demonstrate an uncompromising attitude towards manifestations of corruption weakening our society, and it is impossible to implement the necessary systemic solutions without your tireless and consistent efforts. You must be guided by adherence to principles and professional self-esteem. I am confident that you will be able to successfully fulfill your tasks through adopting new approaches to work organization.
I am glad that our prosecution system continues to fill with young, skillful and competent lawyers. I believe that there is great potential of qualified experts in this field which can exercise the prosecution powers enshrined in the Constitution. I once again congratulate you on your professional holiday and wish you further achievements in your responsible activities, and I wish you and your families good health and success”.