«Նաիրիտ»-ում հույս ունեն, որ ՀԷՑ-ը կհրաժարվի գործարանի սնանկացման պահանջից
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը «Նաիրիտ» գործարանի սնանկացման պահանջով դիմել է դատարան, և արդեն մի քանի անգամ շարունակվող դատական նիստերի արդյունքներով ոչինչ չի որոշվել: Երեկ դատարանը որոշել է հետաձգել նիստը մինչև սեպտեմբեր:
Նշենք, որ «Նաիրիտ»-ը ՀԷՑ-ին 1, 2 մլրդ դրամ գումար է պարտք, և ՀԷՑ-ը դիմել էր դատարան պահանջելով սնանկ հայտարարել գործարանին:
«Այժմ բանակցություններ են ընթանում ՀԷՑ-ի հետ և իմ կարծիքով, պետք է որ լավ լինի, մանավանդ որ կառավարությունը ևս շահագրգռված է, որ գործարանը վերագործարկվի: Ես համոզված եմ, որ թեկուզ մեկ տոկոս շանս լինելու դեպքում կառավարությունն ամեն ինչ կանի, որ գործարանը վերագործարկվի», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գործարանի իրավաբան Արմեն Աբովյանը:
ՀԷՑ-ի կողմից «Նաիրիտ»-ի սնանկացման դեմ սա արդեն երկրորդ հայցն է, բայց նախորդ անգամ գործարանը կատարել է իր պարտավորությունները սնանկ չի հայտարարվել: Այս դեպքում էլ, «Նաիրիտ»-ում հույս ունեն, որ գործարանը կկատարի իր պարտավորությունը և սնանկ չի ճանաչվի:
«Ես լավատես եմ և կարծում եմ, որ այս պայմաններում պետք է ամեն ինչ անել, որ գործարանը աշխատի: Հույսեր կան, որ լավ կլինի»,- փոխանցեց Աբովյանը:

«Электрические сети Армении» судятся с «Наиритом».  В заводе надеются выполнить обязательства
Компания «Электрические сети Армении» (ЭСА) обратилась в суд, требуя признать банкротом ереванский завод «Наирит», который задолжал ЭСА 1,2 млрд. драмов. По результатам нескольких судебных заседаний какого-либо решения не принято. Накануне, 1 июля, суд решил перенести судебное заседание по данному делу до сентября.
«В настоящее время ведутся переговоры с ЭСА, и, по моему мнению, результат должен быть положительным, тем более, что правительство Армении также заинтересовано в перезапуске предприятия. Я уверен, что при наличии даже минимального шанса правительство сделает все возможное для перезапуска завода», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am юрист «Наирита» Армен Абовян.
Против завода «Наирит» с требованием признания банкротства компания ЭСА уже подавала иск, однако завод тогда выполнил свои обязательства. На этот раз в «Наирите» также надеются, что предприятие выполнит свои обязательства и не будет признано банкротом.
«Я настроен оптимистично и считаю, что в сложившихся условиях нужно сделать все возможное для перезапуска завода. Есть надежды, что все будет хорошо», – сказал Абовян.