Նախագահն ընդունել է Հայաստանի 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի մասնակիցների պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Երևանում հուլիսի 1-4-ը անցկացվող Հայաստանի 4-րդ միջազգային բժշկական համագումարի մասնակիցների պատվիրակությանը:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ 4-րդ համագումարը ևս նախորդների նման կառանձնանա իր արդյունավետությամբ, կնախանշվեն առողջապահության ոլորտում տարբեր ուղղություններով համագործակցության նոր հեռանկարներ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությանը:
Գոհունակությամբ փաստելով, որ տարեցտարի համագումարի մասնակիցների թիվը և աշխարհագրությունն ընդլայնվում է, Սերժ Սարգսյանը ոգևորիչ է համարել, որ սփյուռքում բնակվող և նշանակալի հաջողությունների հասած մեր հայրենակիցներն այսօր իրենց փորձն ու գիտելիքները ներդնում են նաև հայրենիքի առողջապահական համակարգի զարգացման գործում: Հանրապետության Նախագահը կարևորել է համագումարի պարբերաբար անցկացումը, որը, նրա համոզմամբ, հնարավորություն է տալիս հայազգի բժիշկներին՝ աշխատելու կողք կողքի և Հայաստան բերելու աշխարհում այս ոլորտի լավագույն և առաջադեմ փորձը, խթանելու բժշկագիտությունն ու բժշկական որակյալ կրթությունը՝ այդպիսով նպաստելով Հայաստանում և Արցախում բնակչության առողջության պահպանմանն ու տրամադրվող բժշկական օգնության որակի բարելավմանը:
Հանդիպման մասնակիցները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են համագումարում ունեցած քննարկումների արդյունքները, փոխգործակցությունը զարգացնելու ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև իրենց մոտեցումներն ու առաջարկությունները՝ Հայաստանի առողջապահության համակարգի արդի խնդիրների, դրանց լուծման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ ոլորտի բարեփոխման ուղղությամբ Հայաստանում տարեցտարի արձանագրվում են որոշակի տեղաշարժեր, առանձին ուղղություններով նաև՝ զգալի առաջընթաց, սակայն ժամանակակից և որակյալ առողջապահական համակարգ ունենալու ճանապարհին դեռևս զգալի աշխատանք կա իրականացնելու, որի ուղղությամբ Հայաստանի և սփյուռքի մասնագետների ներուժի համախմբումն անհրաժեշտություն է:

Врачи Армении и Диаспоры консолидируются для решения проблем сферы здравоохранения в РА и НКР
Президент Серж Саргсян сегодня, 3 июля, принял делегацию участников проходящего 1-4 июля в Ереване IV Международного медицинского конгресса Армении. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Поприветствовав участников встречи, президент Саргсян выразил уверенность, что IV конгресс, как и предыдущие, будет отличаться эффективностью, в ходе него будут обозначены новые перспективы сотрудничества по разным направлениям в сфере здравоохранения.
С удовлетворением констатировав, что с каждым годом число участников конгресса и география расширяются, Серж Саргсян назвал воодушевляющим, что проживающие в Диаспоре и достигшие серьезных успехов армяне сегодня внедряют свой опыт и знания также в развитие системы здравоохранения на Родине.
Глава государства обозначил важность периодического проведения конгресса, что дает возможность врачам армянского происхождения работать бок о бок, внедрить в Армении передовой опыт в этой сфере, стимулировать развитие медицины и качественное медицинское образование, способствуя тем самым охране здоровья населения РА и Нагорно-Карабахской Республики, улучшению качества предоставляемой медпомощи.
Участники встречи представили главе государства результаты обсуждений на конгрессе, достигнутые договоренности о сотрудничестве, свои подходы и предложения по решению актуальных проблем системы здравоохранения Армении.
Стороны выразили солидарность в том что, из года в год в Армении по части реформирования данной сферы фиксируются конкретные перемены, а в ряде отраслей достигается существенный прогресс, однако еще многое предстоит сделать и посему консолидация специалистов республики и Диаспоры является необходимостью.