«Նաիրիտ» գործարանի աշխատողները նախատեսում են հուլիսի 9-ին հավաքվել կառավարության շենքի մոտ՝ պարզելու իրենց աշխատավարձը մարելու հարցը:
«Մեզ ասել էին, որ մինչև հուլիսի 15-ը վճարվելու է տարիների ընթացքում կուտակված աշխատավարձի ողջ պարտքը: Մինչ օրս որևէ նորություն չկա: Գոնե արդեն պետք է սկսեին աշխատավարձերի բաշխումը: Մենք անհանգստանում ենք՝ հեթական անգամ հիմար վիճակում չհայտնվելու համար: Հուլիսի 9-ին կհավաքվենք կառավարության մոտ՝ հասկանալու, ինչու մինչ այժմ նորություն չկա»,- Panorama.am-ին ասաց նաիրիտցիների բողոքի ակցիաները համակարգող խմբի անդամ Անուշ Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 9-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել էր Երևանի «Նաիրիտ» գործարանի մի խումբ աշխատակիցների: Վարչապետը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցության արդյունքում որոշում է կայացվել՝ մինչև 2015 թ. հուլիսի 15-ը ֆինանսական միջոցներ հայթայթել «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների՝ տարիների ընթացքում կուտակված աշխատավարձի ողջ պարտքը վճարելու համար:
Ա. Հարությունյանն ասաց, որ իրենց պահանջների մեջ կմտնի նաև «Նաիրիտը» վերագործարկելու հարցը: Ըստ նրա, թեև Համաշխարհային բանկի կողմից ներկայացված նախնական հաշվետվության համաձայն «Նաիրիտը» չի կարող մրցունակ լինել, գործարանի հետագա շահագործումը տնտեսապես շահավետ չէ, բայց հայ մասնագետները լիովին այլ կարծիքի են:
«Մի քանի ծրագրերով մենք ապացուցել ենք, որ ոչ միայն հնարավոր է վերագործարկել «Նաիրիտը», այլ նաև անհրաժեշտ է: Թող բարի լինեն Համաշխարհային բանկի ծրագիրը ներկայացնելուց զատ ներկայացնեն այն ծրագիրը, որը մեր մասնագետների կարծիքն է արտահայտում: Համաշխարհային բանկի մասնագետն ընդամենը երկու օրվա ընթացքում տվել է եզրակացություն «Նաիրիտի» մասին, ինչը ոչ ընդունելի է մեր կողմից: Մենք լուրջ չենք համարում այդ աուդիտը»:
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձի պարտքը կազմում է 5,7 մլրդ դրամ, որը կուտակվել է վերջին չորս տարիների ընթացքում: Նաիրիտցիները դեռևս նախորդ տարվա վերջից պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են անում՝ պահանջելով վճարել իրենց պարտքը:

Workers of Yerevan-based Nairit chemical plant plan to gather outside the Armenian government on July 9 to get information about payment of their back wages.
“We were told that our back wages for past years will be paid fully by July 15. There is no news about that so far. They should have begun distributing the wages. We are concerned,” Anush Harutyunyan, member of coordinating group of protest actions staged by Nairit employees, told Panorama.am, adding: “We will gather outside the government on July 9 to understand why there is no news.
On June 9 Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan received a group of Nairit Plant’s workers. He said a decision was made at a consultation held by the Armenian president to attract funds by July 15, 2015, to pay back wages of Nairit workers over the past few years. The PM said Energy and Natural Resources Minister Yervand Zakharyan was instructed to set up a commission to deal with calculation of wages, and the debt will be repaid by July 15 of this year.
Their demands will also include the re-launch of Nairit Plant, Anush Harutyunyan said. In her words, although a preliminary report by WB, Nairit cannot be competitive and its further operation is not economically sound, the Armenian experts do not share that opinion.
“Our programs showed that Nairit’s re-operation is not only possible, but also necessary,” she said noting that the WB report on Nairit is unacceptable to them.
As reported, Nairot Plant workers have regularly staged protests since last year. They demand repayment of their back wages (5.7 billion drams accumulated in the past 4 years). Layoffs of 1,700 workers of Nairit were announced on February 6, 2015.