«Նաիրիտ» գործարանի աշխատողները նախատեսում են հուլիսի 9-ին հավաքվել կառավարության շենքի մոտ՝ պարզելու իրենց աշխատավարձը մարելու հարցը:
«Մեզ ասել էին, որ մինչև հուլիսի 15-ը վճարվելու է տարիների ընթացքում կուտակված աշխատավարձի ողջ պարտքը: Մինչ օրս որևէ նորություն չկա: Գոնե արդեն պետք է սկսեին աշխատավարձերի բաշխումը: Մենք անհանգստանում ենք՝ հեթական անգամ հիմար վիճակում չհայտնվելու համար: Հուլիսի 9-ին կհավաքվենք կառավարության մոտ՝ հասկանալու, ինչու մինչ այժմ նորություն չկա»,- Panorama.am-ին ասաց նաիրիտցիների բողոքի ակցիաները համակարգող խմբի անդամ Անուշ Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 9-ին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել էր Երևանի «Նաիրիտ» գործարանի մի խումբ աշխատակիցների: Վարչապետը տեղեկացրել էր, որ ՀՀ նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցության արդյունքում որոշում է կայացվել՝ մինչև 2015 թ. հուլիսի 15-ը ֆինանսական միջոցներ հայթայթել «Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների՝ տարիների ընթացքում կուտակված աշխատավարձի ողջ պարտքը վճարելու համար:
Ա. Հարությունյանն ասաց, որ իրենց պահանջների մեջ կմտնի նաև «Նաիրիտը» վերագործարկելու հարցը: Ըստ նրա, թեև Համաշխարհային բանկի կողմից ներկայացված նախնական հաշվետվության համաձայն «Նաիրիտը» չի կարող մրցունակ լինել, գործարանի հետագա շահագործումը տնտեսապես շահավետ չէ, բայց հայ մասնագետները լիովին այլ կարծիքի են:
«Մի քանի ծրագրերով մենք ապացուցել ենք, որ ոչ միայն հնարավոր է վերագործարկել «Նաիրիտը», այլ նաև անհրաժեշտ է: Թող բարի լինեն Համաշխարհային բանկի ծրագիրը ներկայացնելուց զատ ներկայացնեն այն ծրագիրը, որը մեր մասնագետների կարծիքն է արտահայտում: Համաշխարհային բանկի մասնագետն ընդամենը երկու օրվա ընթացքում տվել է եզրակացություն «Նաիրիտի» մասին, ինչը ոչ ընդունելի է մեր կողմից: Մենք լուրջ չենք համարում այդ աուդիտը»:
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցների աշխատավարձի պարտքը կազմում է 5,7 մլրդ դրամ, որը կուտակվել է վերջին չորս տարիների ընթացքում: Նաիրիտցիները դեռևս նախորդ տարվա վերջից պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են անում՝ պահանջելով վճարել իրենց պարտքը:

Сотрудники ереванского завода «Наирит» вновь соберутся у здания правительства Армении
Сотрудники ереванского завода «Наирит» планируют 9 июля собраться у здания правительства Армении, чтобы получить информацию по вопросу погашения задолженностей по зарплатам.
«Нам было сказано, что до 15 июля накопившаяся за эти годы задолженность по зарплатам будет полностью погашена. До сих пор каких-либо новостей в этой связи нет. Уже хотя бы должны были начать распределение зарплат. Мы обеспокоены», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am член координационной группы акций протеста сотрудников «Наирита» Ануш Арутюнян, добавив: «9 июля соберемся у здания правительства РА, чтобы понять, почему до сих пор нет новостей».
Отметим, 9 июня премьер-министр Армении Овик Абраамян принял группу сотрудников ереванского завода «Наирит». Глава правительства проинформировал, что в результате состоявшегося у президента РА совещания принято решение до 15 июля 2015 года изыскать финансовые средства для выплаты сотрудникам завода «Наирит» накопившейся за эти годы задолженности по зарплатам. Премьер отметил, что министру энергетики и природных ресурсов Ерванду Захаряну поручено сформировать комиссию, которая будет заниматься вопросами расчета и уточнения зарплат, и до 15 июля с.г. весь долг будет выплачен.
Ануш Арутюнян отметила также, что в число их требований войдет также вопрос перезапуска завода «Наирит». По ее словам, хотя, согласно предварительному отчету, представленному Всемирным банком, «Наирит» не может быть конкурентоспособным и его дальнейшая эксплуатация является экономически невыгодным, армянские специалисты придерживаются иного мнения.
«Несколькими программами мы доказали, что перезапуск „Наирита” является не только возможным, но и необходимым», – сказала Ануш Арутюнян, добавив, что отчет ВБ о дальнейшей эксплуатации завода «Наирит» для них является неприемлемым.