Այսօր արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
ԱԳ նախարարը ԵՄ հատուկ ներկայացուցչին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները և դրանց խորհուրդը։
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ընթացող բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Հերբերտ Զալբերն անդրադարձել են Ռիգայի գագաթաժողովի հռչակագրում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների ջանքերին և նրանց կողմից 2009 թվականից արված հայտարարություններին արտահայտված աջակցությանը։
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Զալբերը նշել է, որ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, և վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին։

Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan met today, on July 7 Special Representative of the EU for South Caucasus and the crisis in Georgia Herbert Salber, Armenian Foreign Ministry said.
The foreign minister informed H. Salber of the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The interlocutors addressed efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-chairing states towards progress in the negotiating process on Nagorno Karabakh conflict settlement.
E. Nalbandyan and H. Salber discussed the efforts of OSCE Minsk Group co-chair states on the Karabakh conflict settlement that found reflection in the final declaration of the Eastern Partnership’s Riga summit, as well as support expressed by the co-chairs since 2009.