ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «BirthLink»-ի համագործակցությամբ Սիսիանում 16 նորածնի կյանք է փրկվել
Բարդ հղիության և վաղաժամ ծննդաբերության դեպքերը շարունակում են իրենց վրա սևեռել մասնագետների ուշադրությունը: Նրանք կարևոր են համարում նեոնատալ խնամքի բարելավմանն ուղղված ծրագրերը՝ նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատման հարցում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «BirthLink» ՀԿ-ի աջակցությամբ, Սիսիանի նորածնային բաժանմունքը շուրջ երկու տարի առաջ է համալրվել բարձրակարգ սարքավորումներով: Համալիր աջակցության արդյունքում՝ այդ ժամանակահատվածում լույս աշխարհ եկած 503 նորածիններից 48-ը կյանքի ուղեգիր են ստացել հենց բարձրակարգ սարքավորումների և բուժանձնակազմի նվիրման շնորհիվ: Միայն ընթացիկ տարվա յոթ ամիսների ընթացքում փրկվել է 16 նորածին:
Ժամանակից շուտ լույս աշխարհ եկած եղբայրները՝ Սլավիկն ու Սուրենը, շուրջ 10 օր գտնվում են Սիսիանի մասնագետների ուշադրության կենտրոնում: Նրանց վիճակն արդեն գնահատվում է բավարար: Խնդիրներով լույս աշխարհ եկած փոքրիկներին համալիր աջակցություն ցուցաբերելու հարցում առանձնահատուկ կարևորություն են ունեցել վերակենդանացման ջերմահաղորդիչ սեղանիկը, տաքացվող ներքնակը, պուլսօքսիմետրը, օդափոխման համակարգը, hրատապ իրավիճակների համար նախատեսված պայուսակը, ներարկման մխոցներն ու մյուս սարքավորումները: Դրանց առկայության շնորհիվ մասնագետներին հաջողվել է փրկել և կայունացնել փոքրիկների վիճակը:
Արձանագրվող արդյունքն ակնհայտ է՝ նպատակը արդարացված: Հիշեցնենք, որ մայրաքաղաքի և մարզային նորածնային բաժանմունքները գերժամանակակից սարքավորումներով համալրելու ծրագիրը մեկնարկել է 2008թ.-ին:

Lives of 16 newborn babies saved in Sisian thanks to cooperation of VivaCell-MTS and BirthLink
During the current year lives of 16 newborn babies were saved in Sisian hospital. The results of the cooperation between VivaCell-MTS and BirthLink are satisfying.
Cases of complicated pregnancy and premature birth continue to remain at the center of the specialists’ attention. Projects aimed at improving the neonatal care are considered as essential in reducing the level of infant mortality.
Owing to support by VivaCell-MTS and “BirthLink” NGO, two years ago the Sisian maternity department was equipped with high quality medical facilities. Lives of 48 newborns (out of the 503 born in that period) were saved due to comprehensive medical care, committed efforts of the personnel and availability of state-of-the-art medical equipment. Lives of 16 newborn babies have been saved only during the seven months of the current year, according to the press service of VivaCell-MTS.
Two prematurely born brothers, Slavik and Suren, are under the constant care of neonatal specialists in Sisian Maternity Department. Their health condition is already satisfactory. The provided equipment – a mobile warmer, a heated mattress, a pulse oximeter, nasal high flow, an emergency bag, infusion pumps, and other facilities – have been essential for providing quality healthcare to babies born with health problems. The availability of equipment allowed the specialists to save the newborns and stabilize their health condition.
The results are obvious, the aim is justified. To remind, the project of reequipping maternity departments in the capital and in regions of Armenia commenced in 2008.