Սահմանադրության նախագիծը պատրաստ է. Ղազինյանը մանրամասներ է ներկայացրել
Հուլիսի 13-ին կայանալիք Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստում կհաստատվեն Սահմանադրության նախագծի հիմնական` 1-ից 7-րդ գլուխները և մինչև հուլիսի 15-ը կհրապարակվեն: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՍԴ բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ, ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Ղազինյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ այսօր տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են Սահմանադրության 4-ից 7-րդ գլուխների մասին Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ քննարկումների արդյունքները և նույն փորձագետների առաջարկությունների հիման վրա հայտարարություն է ընդունվել:
Սահմանադրության նախագծի հիմնական գլուխները 7-ն են լինելու, իսկ մնացած հատվածը լինելու են բաժիններ տարբեր ոլորտների վերաբերյալ: Իսկ այսօրվա նիստում ընդունված հայտարարությունը, ըստ Ղազինյանի, վերաբերում էր առաջիկայում կազմակերպվելիք հանրային քննարկումներին:
«Սահամանդրության հիմնական մասը հրապարակելուց հետո մենք ընդունելու ենք առաջարկություններ, այսինքն, սկսում ենք հանրային քննարկումներ այդ գլուխների վերաբերյալ», ասաց Ղազինյանը: Քննարկման դրվելիք Սահմանադրության նախագիծը դարձյալ կարող է փոփոխության ենթարկվել, եթե ընդունելի առաջարկներ ներկայացվեն:
Քննարկումների փուլը, ըստ հանձնաժողովի անդամի, կավարտվի մինչև հուլիսի վերջ, կներկայացվի հանրապետության նախագահին և եթե նախագահը հաստատեց, օգոստոսին միայն կներկայացվի Ազգային ժողովին:
«Իսկ թե ինչքան կտևի Ազգային ժողովում քննարկումները նախագծի շուրջ, չեմ կարող ասել: Երբ Ազգային ժողովը ընդունեց նախագիծը, նոր միայն կնշանակվի հանրաքվեի օր: Թե երբ կնշանակվի, չեմ կարող ասել: Մասնագիտական հանձնաժողովը այդ փուլի համար պատասխանատու չէ», -նկատեց Ղազինյանը:
Հարցին, թե կառավարման համակարգի վերաբերյալ ի՞նչ վերջնական մոտեցում հայտնեց մասնագիտական հանձնաժողովը, Ղազինյանն պատասխանեց.
«Նախագիծը պատրաստվել է կառավարման այսպես կոչված, խորհրդարանական մոդելի հիման վրա, որովհետև ամեն ինչ` ինչպես է կառավարություն կազմվում, ինչպես է խորհրդարան ընտրվում, ինչպես են դատական ատյաններ ձևավորվում, պայմանավորված է խորհրդարանական մոդելով: Սահմանադրության մեջ ձևավորվել են սկզբունքային մոտեցումներ, այսինքն` լինելու է 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգ, խորհրդարանում մեծամասնություն ստացող քաղաքական ուժը ձևավորելու է կառավարություն` վարչապետի գլխավորությամբ: Արդեն իսկ համամասնական ցուցակում պետք է նշվի, թե ով է լինելու վարչապետի թեկնածուն, այսինքն խորհրդարանում մեծամասնություն կազմող քաղաքական ուժը կներկայացնի վարչապետի իր թեկնածուին: Վարչապետ դառնալու համար չկան և չեն կարող լինել սահմանափակումներ: Դա նախագահի ընտրություն չէ: Խոսքը վերաբերում է քաղաքական ուժին. եթե հանրությունը վստահում է տվյալ քաղաքական ուժին և դա էլ ստանում է մեծամասնություն, ապա ինքն ազատ է նախագահ ընտրելու հարցում` ում կցանկանա, վարչապետի հարցում: Եթե չի վստահում հանրությունը, ուրեմն հաջորդ անգամ քվե չեն ստանում և բնականաբար, չեն կարող մեծամասնություն կազմել խորհրդարանում: Այսինքն` հանրության տված քվեների քանակն է որոշիչ. եթե քաղաքական ուժը կամ ուժերի դաշինքը ստանում է հանրության վստահությունը, ապա մեծամասնություն կազմում են: Հետևաբար, սահմանափակումներ չեն կարող լինե, թե ում` ԱԺ նախագահ, ում` վարչապետ: Անձերի վրա կենտրոնանալ պետք չէ»:
Դիտարկմանը, թե Հայաստանում ընտրական համակարգի նկատմամբ վստահություն չկա, Ղազինյանը նկատեց, որ դա արդեն օրենքի կիրառության դաշտում է: «Հասարակությունն ինքը թող մտածի, որոշի կամ իշխանությունները քաղաքական կամք դրսևորեն և այլն: Դա մասնագիտական հանձնաժողովի խնդիրը չէ», հավելեց Ղազինյանը:
Բացի կառավարման մոդելի փոփոխությունից, ի՞նչ հեղափոխական փոփոխություն է առաջարկում նոր Սահմանադրությունը հարցին, Ղազինյանը պատասխանեց. « Այդպես կարելի է գնահատել նաև դատական համակարգի` դատարանների և դատարանների բարձրագույն խորհրդի հետ կապված հարցերի լուծումը, որը իմ կարծիքով, նույնպես սկզբունքային նշանակություն ունի` դատարանների անկախության ապահովման, նրանց արդյունավետ գործունեության և հանրային հաշվետվողականության համար: Դատարանների և Արդարադատության խորհուրդ, որը հետագայում կոչվելու է Դատարանների բարձրագույն խորհուրդ, երկու ինստիտուտների մասով սկզբունքային փոփոխություններ են սպասվում, որոնք կոչված են ապահովելու դրանց գործունեությունը»:
Մեկնաբանելով պնդումները, թե Սահմանադրության բարեփոխումները իշխանության վերարտադրության համար են արվում, Ղազինյանն ասաց, որ մասնագիտական հանձնաժողովի առջև խնդիր է դրված եղել մշակել այնպիսի մոդել, որը արդյունավետ կերպով կնպաստի երկրի զարգացմանը: «Մենք առաջարկում ենք, թե դա ինչքանով կնպաստի կամ կխանգարի, պարզ չէ: Մեր երկրի նման զարգացող երկրներում ցանկացած իշխանության համար առանձնապես դժվարություն չէ որևէ ձև գտնել…այսինքն մոդելը, կառավարման ձևը որևէ խոչընդոտ չէ վերարտադրվելու մեխանիզմներ գտնելու համար: Այնպես որ դրա վրա ֆիքսվել պետք չէ: Կարող եք, եթե լավ ընդդիմություն եք, ձևավորեք լավ քաղաքական ուժ կամ դաշինք, լավ գաղափարախոսության վրա հիմնված և կառավարման նոր մոդելի պայմաններում, առաջադրվեք, հետևեք, որ ընտրությունները լավ անցկացվեն, օբյեկտիվ արդյունքներ լինեն, եկեք իշխանության»:
Մասնագիտական հանձնաժողովի ներսում կառավարման մոդելի փոփոխությունը միանշանակ չի ընդունվել, և Ղազինյանի փոխանցմամբ, կան վերապահումներ, եղել են մասնագիտական վեճեր: «Այնպես չէ, որ բոլորը 100 տոկոսով պետք է կողմ լինեին: Եթե մարդիկ իրենց մասնագետ են համարում, անկախ իրենց կարգավիճակից, կարող են տարբեր կարծիքներ ունենալ, այնտեղ բոլորն էլ իրենց ոլորտի մասնագետն են», -հավելեց ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկանը:

Гагик Казинян: Проект новой Конституции Армении готов, впереди публичные обсуждения
На предстоящем 13 июля заседании Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Армении будут утверждены основные – с 1 по 7 – главы проекта Конституции РА, которые будут обнародованы до 15 июля. Об этом в интервью Panorama.am сообщил член Специализированной комиссии по конституционным реформам, декан факультета юриспруденции Ереванского государственного университета (ЕГУ) Гагик Казинян.
По его словам, на состоявшемся сегодня заседании Специализированной комиссии по конституционным реформам рассматривались итоги обсуждений с экспертами Венецианской комиссии 4–7 глав проекта Конституции. На основе представленных экспертами предложений, сказал Г. Казинян, было принято заявление касательно организации в ближайшем будущем публичных обсуждений.
Он отметил, что после обнародования основной части проекта Конституции будут приниматься предложения, проводиться публичные обсуждения касательно опубликованных глав. Г. Казинян подчеркнул, что в случае приемлемых предложений в проект Конституции могут быть внесены изменения.
Он также уточнил, что публичные обсуждения продолжатся до конца июля. Только после этого проект будет представлен президенту, и, если глава государства его утвердит, тогда в августе он будет вынесен на суд Национального Собрания РА.
Однако приблизительные сроки обсуждений в НС Г. Казинян не уточнил, отметив, что день референдума может быть назначен только в случае принятия проекта парламентом. По его словам, Специализированная комиссия по конституционным реформам за этот этап уже ответственности не несет.
Член Специализированной комиссии по конституционным реформам заявил, что проект Конституции разработан на основе парламентской модели государственного управления, сформированы принципиальные подходы в Конституции, то есть устанавливается 100%-ная пропорциональная избирательная система, правительство будет формировать парламентское большинство, причем уже в пропорциональных избирательных списках политических сил будет указываться предлагаемый на пост премьер-министра кандидат.
«Нет и не может быть никаких ограничений для претендентов на пост премьера. Это не выборы президента. Речь идет о политической силе: если общество ей доверяет, то она получает большинство в НС и уже может свободно выбирать премьера и президента», – отметил Г. Газинян, добавив, что тем самым концентрироваться на тех или иных персонах не приходится.
На вопрос, какие еще «революционные перемены» предлагается проектом новой Конституции, Г. Газинян ответил: «Так можно оценить также решение вопросов судебной системы – вопросов, связанных с судами и Высшим советом судов, что, по моему мнению, также имеет принципиальное значение для обеспечения независимости судов, их эффективной деятельности и подотчетности обществу. Принципиальные перемены ожидаются по части судов и Совета юстиции, который в дальнейшем будет называться Высшим советом судов».
Комментируя муссируемые слухи о том, будто конституционные реформы нацелены на обеспечение репродукции власти, Г. Казинян отметил, что перед Специализированной комиссией была поставлена задача разработать такую модель, которая эффективно будет способствовать развитию страны.
«Мы представляем предложение, в какой степени оно будет способствовать или препятствовать, неясно», – сказал он, добавив, что при желании модель государственного управления не может тем или иным образом служить препятствием для нахождения механизмов репродукции.
«Так что, фиксироваться на этом не стоит. Если вы является сильной оппозицией, сформируйте сильную политическую силу или альянс, основанный на хорошей идеологии, в условиях новой модели выдвигайтесь, проследите, чтобы выборы прошли хорошо, результаты голосования были объективными, и приходите к власти», – посоветовал он.
При этом Г. Казинян отметил, что в самой Специализированной комиссии по конституционным реформам смена модели государственного управления не была воспринята однозначно, есть оговорки. «Не так, что все должны стопроцентно быть „за”. Если люди считают себя специалистами, независимо от своего статуса, они могут придерживаться разных мнений. Здесь все специалисты в своей сфере», – отметил декан юридического факультета ЕГУ.
Напомним, что 15 октября 2014г. были обнародованы разработанная Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте Армении Концепция конституционных реформ в РА, а также заключение Венецианской комиссии на английском языке и его неофициальный перевод на армянский. Как ранее отметил глава Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте РА, председатель Конституционного суда республики Гагик Арутюнян, референдум по конституционным в реформам в Армении может пройти не раньше 2016 года.