Այսօր շատ քաղաքացիների հեռախոսներ ու այլ սարքավորումներ արձանագրում են, որ Երևանում ձերմաստիճանը հասել է 40-ի: Արտակարգ իրավիճակների նախարարության Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս պահին Երևանի որևէ կետում իրենց սարքավորումները +40 աստիճան չեն արձանագրում:
«Մայրաքաղաքի ցածրադիր գոտիներում՝ այսինք Կենտրոնում, Շենգավիթում, 39 աստիճան տաքություն է, իսկ բարձրադիր վայրերում՝ 36-37 աստիճան»,-ասաց նա:
Սուրենյանի խոսքով, վաղվանից ջերմաստիճանը կսկսի իջնել 3-4 աստիճանով, նախատեսվում է, որ վաղը Երևանում կգրանցվի 36 աստիճան, հաջորդ օրը՝ 35 աստիճան: Նրա հավաստմամբ, այս տարվա ընթացքում մինչ այս պահը հանրապետության տարածքում 40 աստիճան շոգ չի գրանցվել:
Օդերևութաբանական ծառայության կանխատեսմամբ, հուլիսի 11-ին, 14-15-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: 12-13-ի երեկոյան ժամերին և գիշերվա առաջին կեսին սպասվում է ամպրոպ, կա կարճատև անձրևի հավանականություն: Երեկոյան ժամերին սպասվում է քամու ուժգնացում` 15-20 մ/վրկ արագությամբ:
Հանրապետության տարածքում հուլիսի 11-ին և 15-ին հյուսիսային շրջաններում, 12-13-ի գիշերվա առաջին կեսին և երեկոյան ժամերին, շրջանների զգալի մասում սպասվում են կարճատև անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ քամու ուժգնացում` 15-20 մ/վրկ. արագությամբ:
Հուլիսի 14-ին սպասվում է առավելապես առանց տեղումների եղանակ:
Քամին` հարավ-արևմտյան` 5-10 մ/վրկ:
Օդի ջերմաստիճանը 11-12-ին կնվազի 3-4 աստիճանով, այնուհետև նույնքան կբարձրանա:
Շոգին դիմակայելու համար առողջապահության նախարարությունից խորհուրդ են տալիս խորոված, քաբաբ քիչ ուտել, հեղուկ շատ խմել:
Հիշեցնենք, որ Աշխատանքային օրենսգիրքը սահմանում է. «Հատուկ ընդմիջումներ պետք է տրամադրվեն, եթե աշխատանքը կատարվում է պլյուս 40 աստիճան ցելսիուսից բարձր կամ մինուս 10 աստիճան ցելսիուսից ցածր օդի ջերմաստիճանային պայմաններում, ինչպես նաև ծանր ֆիզիկական կամ մտավոր և հուզական գերլարված բնույթ կրող կամ առողջության համար բացասական ներգործություն ունեցող վտանգավոր այլ պայմաններում»:

Мобильники жителей Еревана ошиблись? «Армгосгидромет» опровергает информацию о жаре в 40 градусов
Сегодня на столбиках термометров мобильных устройств и другой соответствующей техники многих жителей Еревана была указана температура в +40 градусов. Однако замначальника Службы по гидрометеорологии и мониторингу (Армгосгидромет) Министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям (МТУЧС) Армении РА Гагик Суренян в интервью Panorama.am заверил, что до сих пор ни в одной точке столицы и даже республики в целом их аппаратура подобной отметки не фиксировала.
По его словам, температура воздуха в административных районах Еревана Кентрон и Шенгавит достигла 39 градусов, однако в других общинах жара не превышала 36-37 градусов.
Специалист заверил, что с завтрашнего дня столбик термометра начнет фиксировать понижение на 3-4 градуса, в Ереване прогнозируется 36 градусов, а в воскресенье – плюс 35 градусов.
Напомним ст.153 Трудового кодекса РА «Дополнительные и специальные перерывы»: «Специальные перерывы должны предоставляться, если работа выполняется при температурных условиях воздуха свыше плюс 40 градусов или ниже минус 10 градусов, а также в других тяжелых физических, или носящих интеллектуальный и сверхнапряженный эмоциональный характер, или имеющих отрицательное воздействие на здоровье опасных условиях. Дополнительные и специальные перерывы включаются в рабочее время, а порядок их предоставления устанавливается правилами внутреннего распорядка, рабочим графиком, коллективным или трудовым договорами. Количество, продолжительность дополнительных и специальных перерывов, место отдыха предусматриваются коллективным или трудовым договорами».