Վերահաստատվել է Լեռնային Ղարաբաղին մարդասիրական օգնության ծրագիրը
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հատկացումների հանձնաժողովը սենատոր Մարկ Քըրքի նախաձեռնությամբ վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների կողմից Լեռնային Ղարաբաղին մարդասիրական օգնության տրամադրելու ծրագիրը, որն առաջին անգամ մեկնարկել է 1998թ-ին: Այս մասին հայտնում է Asbarez-ը:
«Սենատոր Քըրքը հիանալի աշխատանք է տարել կենսական նշանակություն ունեցող օգնության ծրագրի շարունակման ուղղությամբ»,-ծրագրի հաստատման կապակցությամբ Սենատոր Քըրքին իր շնորհակալության խոսքն է հայտնել ԱՄՆ Հայ դատի հանձնաժողովի նախագահ Քեն Հաչիկյանը:
Հանձնաժողովը ևս մեկ անգամ կոչ է արել խաղաղ ճանապարհով լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը, ինչպես նաև կարևորել հակամարտության հետևանքով բոլոր տուժածներին շարունակական բնույթ կրող օգնության տրամադրման անհրաժեշտությունը:
Բացի այդ, ԱՄՆ օրենսդիրները կարևորել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով մեկ` հատկապես ներքին` ոչ սահմանային, ու գյուղատնտեսական նշանակություն ունեցող տարածքներում ականազերծման ծրագրի ֆինանսավորումը:
Արտաքին հատկացումների հանձնաժողովն առաջարկել է 20.06 մլն դոլարի տնտեսական օգնություն տրամադրել Հայաստանին, ինչպես նաև 1.7 մլն դոլար` որպես ռազմական օգնություն և ևս 600.000 դոլար` ռազմական մարզումներ անցկացնելու համար: Հայտնի է, որ հարևան Ադրբեջանի ու Վրաստանի համար օրենսդիրներն առաջարկել են որպես տնտեսական օգնություն տրամադրել 8.778 մլն և համապատասխանաբար 54 մլն դոլար:
Հիշեցնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղին ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված մարդասիրական օգնությունը 2014-ին կազմել է 2 մլն դոլար։

Комитет по внешним ассигнованиям Сената США поддержал программу помощи Нагорному Карабаху
Комитет по внешним ассигнованиям Сената США по инициативе сенатора Марка Кирка подтвердил свою поддержку программе предоставления гуманитарной помощи Нагорному Карабаху, стартовавшей в 1998 году. Об этом пишет Asbarez.
«Сенатор Кирк осуществил отличную работу в направлении продолжения данной программы, имеющей жизненно важное значение», – поблагодарил сенатора председатель Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Кен Хачикян.
Отмечается также, что Комитет призвал урегулировать карабахский конфликт мирным путем, отметив необходимость оказания помощи всем пострадавшим в ходе конфликта.
Кроме того, американские законодатели отметили важность финансирования программы по разминированию территории Нагорного Карабаха, в частности внутренних, не приграничных районов и земель сельскохозяйственного назначения.
Комитет по внешним ассигнованиям предложил предоставить Армении 20,06 млн. долларов экономической помощи, 1,7 млн. долларов военной помощи и 600 тыс. долларов в рамках международной программы военного образования и подготовки. Также предлагается предоставить Азербайджану и Грузии экономическую помощь в размере 8,778 млн. и 54 млн. долларов соответственно.